به فرزندتان در علوم کمک کنید!

 ویژه والدین و آموزگاران و مربیان گروه سنی پیش از دبستان تا پنجم دبستان

این کتاب دربرگیرنده‌ی فعالیت‌ها برای خانواده‌هایی است که فرزند یا فرزندانی در رده‌ی سنی کودکستان تا پنجم دبستان دارند. این فعالیت‌ها با به کارگیری افزارهایی که در بیش‌تر خانه‌ها پیدا می‌شود، طراحی شده است تا تجربه‌ی یادگیری همراه با افزایش مهارت‌های علمی در کنار لذت بردن از آن‌ها، سبب پرورش کودکان و نوجوانانی خلاق و پویا شود. پرسش‌هایی که هر روزه کودکان در کنار یا در همراهی با شما می‌پرسند، مانند:  

- چرا آسمان آبی‌رنگ است؟

- چرا اجسام هنگام رها شدن به‌سوی زمین بازمی‌گردند؟

- چه چیزی صداها و موسیقی را می‌سازد؟

- کوه‌ها از کجا ‌آمده‌اند؟

کودکان صدها پرسش دیگر مانند این‌‌ پرسش‌ها را از خانواده‌های‌شان می‌پرسند. ما برای پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها، از علم بهره می‌بریم. «علمی بودن» یعنی این که کنجکاو و جست‌وجوگر باشیم، و بیاموزیم چگونه برای پرسش‌های‌مان پاسخی بیابیم. کنجکاوی در نهادِ کودکان است، ولی آن‌ها برای این که علت چیزهایی را که می‌بینند، پیدا کنند و بتوانند جست‌وجو‌های‌شان را با دانش و اندیشه‌های پیشین خود پیوند دهند، به کمک نیاز دارند. از این رو، مشارکت خانواده در آموزش علم به کودکان ضروری است. هنگامی که ما کودکان را به پرسیدن، پیش‌بینی کردن، یافتنِ پاسخ و کاوش تشویق می‌کنیم، به آن‌ها اطمینان می‌دهیم تا در آموختن علم، دانش‌پژوهان موفقی باشند و ذهنِ کاوشگری پیدا کنند.

در جایگاه پدر و مادری که علم را به کودک‌تان می‌خواهید بیاموزید، نیاز نیست که دانشمند باشید یا گواهی‌نامه‌ی آموزشی داشته باشید؛ آن‌چه بیش‌تر اهمیّت دارد این است که برای نمونه، چگونگی کار یک تلسکوپ را علمی بتوانید توضیح دهید. علاقه‌ی شما به پشتیبانی از کنجکاوی کودک‌تان با وقت گذاشتن برای مشاهده و باهم آموختن است.

هر روزه پیرامون ما موضوع‌های علمی رخ می‌دهند و شما برای فراخواندن کودک‌تان به جهان علم، موقعیّت‌های بی‌شماری دارید. جهان طبیعت را بدون داشتن امکانات ویژه‌ی شیمی، وسایل و افزارها، به‌آسانی به کودکِ خود می‌توانید بشناسانید و او را برای دیدن آن‌چه در جهان می‌گذرد، تشویق کنید.

هنگامی که انتظارش را ندارید، فرصتی برای یادگیری پیش می‌آید: تکه‌ای بستنی روی زمین می‌ریزد و مورچه‌ها پیرامون آن گرد می‌آیند؛ هنگام شستن ظرف‌ها، چندتایی از ظرف‌ها روی آب شناور می‌مانند و چندتای دیگر در آب فرو می‌روند؛ هنگامی که لباس پشمی می‌پوشید، الکتریسیته‌ی ساکن سبب سیخ شدن موهای‌تان می‌شود؛ و ... .

این کتاب دربرگیرنده‌ی فعالیّت‌هایی برای خانواده‌هایی است که فرزند یا فرزندانی در رده‌ی سنی کودکستان تا پنجم دبستان دارند. این فعالیّت‌ها با به‌کارگیری وسایلی که در بیش‌تر خانه‌ها پیدا می‌شود، برنامه‌ریزی شده تا تجربه‌ی یادگیری بخشی از برنامه‌ی هر روزه ‌شود. فعالیّت‌ها چنان طراحی شده‌ تا افزون بر سپری کردن ساعاتی خوش با فرزندتان، مهارت‌های علمی او را افزایش دهید و توانمند سازید. امیدواریم شما و کودک‌تان از فعالیّت‌های این کتاب لذّت ببرید و مطالعه این کتاب انگیزه‌ی آفرینش فعالیّت‌های بیش‌تری در شما ایجاد کند.

برگردان
مه‌گل محمدی
سال نشر
1399
نویسنده
مارگارت اسپیلینگز
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on