رامونا و پدرش (مجموعه کتاب رامونا)

رامونا و پدرش (مجموعه کتاب رامونا)

کتاب «رامونا و پدرش» چهارمین جلد از مجموعه کتاب «رامونا» ست. پدر شغلش را از دست داده و زمان بیشتری در خانه است. رامونا که فکر می‌کند با بودن پدر در خانه می‌تواند زمان شاد بیشتری را با او بگذراند؛ به مرور متوجه این می‌شود که پدر حال چندان خوبی ندارد. همیشه در حال صحبت با تلفن یا در انتظار زنگ زدن تلفن است و نمی‌تواند با رامونا بازی کند.

تازه رامونا با مشکلات بیشتری هم روبه‌روست، او متوجه می‌شود که نه تنها دیگر برای کریسمس نمی‌تواند هدیه‌های جذابی سفارش بدهد بلکه حتی باید در خوردن و خرید کردن هم صرفه‌جو باشد. مادر برای پول درآوردن تمام وقت به سرکار می‌رود. رامونا باید با ناراحتیِ پدر، وقت نداشتن مادر و با بی‌صبری‌های خواهرش که به سن بحرانی (سن بلوغ) نزدیک شده کنار بیاید. تازه رامونا این را هم می‌فهمد که نمی‌تواند مثل پسربچهٔ داخل آگهی پول در بیاورد و از این راه به خانواده‌اش کمک کند.

مجموعه کتاب «رامونا» شامل هشت جلد است که در هر جلد اتفاقاتی در خانه خانواده «کوییم‌بی» رخ می‌دهد، و این اتفاقات محوریت داستان را تشکیل می‌دهند. غیر از جلد اول کتاب که با محوریت «بئاتریس»، دختر بزرگ خانواده روایت می‌شود، بقیه جلدها حول محور «رامونا» دختر کوچک خانواده می‌گذرد.

در هر جلد مجموعه کتاب، رامونا بزرگ‌تر و با مشکلات و اتفاقات متفاوتی روبه‌رو می‌شود. هشت جلد کتاب شامل «رامونا و بیزس (رامونا و خواهرش)»، «رامونای آتیش پاره»، «رامونای شجاع شجاع»، «رامونا و پدرش»، «رامونا و مادرش»، «رامونای هشت ساله»، «رامونا همیشه راموناست» و «دنیای رامونا» هستند.[SZ1] 

رامونا داستان کودکی جستجوگر است، داستانی است که با علاقه آن را می‌خوانید و با ماجراهایش همراه می‌شوید. رامونا کودکان و حتی بزرگسالان را مشتاق می‌کند تا هیجانات، ترس‌ها و شادی‌هایش را دنبال کنند.

«بورلی کلی یری» نویسنده کتاب اهل آمریکا و ایالت پورتلند است. او متولد ۱۹۱۶ است و پس از پایان تحصیلاتش در رشته علوم کتابداری، به کتابداری رو آورد. کتابدار شدن و تماس با کودکان باعث شد تا متوجه شود باید برای کودکان کتاب‌های باکیفیت‌تری نوشته شود، پس شروع به نوشتن کرد. کلی یری کتاب‌های زیادی را از سال ۱۹۴۲ تا به حال برای کودکان نوشته است. بعضی از شخصیت‌های داستان‌های کلی یری در داستان‌های زیادی حضور دارند؛ مثل «رامونا کوییم‌بی»، «هنری هاگینز» و «رالف اس موش». این شخصیت‌ها در کتاب‌های چند جلدی کلی‌یری حضور دارند. او علاوه بر مجموعه کتاب‌هایش آثار دیگری نیز دارد، مانند: آقای «هنشاو عزیز»، «دختری اهل یامیل»، «جوراب‌ها» و بیش از ۵۰ کتاب دیگر.

از میان آثار کلی یری «آقای هنشای عزیز» در سال ۱۹۸۴ مدال نیوبری را کسب کرد، و نشان افتخار نیوبری در ۱۹۷۸ به «رامونا و پدرش» و «رامونا کویم بی‌هشت سال»  در سال ۱۹۸۲ اعطا شد. کلی‌یری برنده جایزه کتاب ملی در‌بخش داستانی کودکان (شومیز) برای «رامونا و مادرش» در سال ۱۹۸۱، جایزه کتاب کودک ویلیام آلن وایت برای «جوراب‌ها» ۱۹۷۳، مدال رجینای انجمن کتابخانه‌های کاتولیک ۱۹۸۰، و جایزه برای هر کودک یک کتاب شورای کتاب کودکان ۱۹۸۵ شد. بیشتر اتفاقات در داستان‌های کلی‌یری در اطراف پارک پورتلند رخ می‌دهد، یعنی جایی‌که او کودکی‌اش را پشت سر گذاشته است. مجسمه «رامونا کوییم بی‌ را هم می‌توان در گرند پارک پورتلند مشاهده کرد.

«پروین علی‌پور» مترجم کتاب‌های رامونا در نشر فندق، دانش آموخته کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران است. در کارنامه او می‌توان بیش از ۷۰ اثر در حوزه ادبیات کودکان یافت و به همراه سه مترجم دیگر برجسته‌ترین مترجم بیست سال پس از انقلاب اسلامی شناخته شده است. علی‌پور علاوه بر نوشتن و ترجمه داستان و شعر برای کودکان، در زمینه‌های علمی و آموزشی، مطبوعاتی، تدریس و داوری آثار در جشنواره‌های گوناگون فعالیت داشته است.

کتاب‌های رامونا توسط نشر کیمیا و با ترجمه احمد کسائی‌پور نیز به چاپ رسیده‌اند.

گزیده‌هایی از کتاب

آقای کوییم‌بی که همچنان با دقت و حوصله موهای او را قیچی می‌کرد، گفت: «بله، واقعاً. شرط می‌بندم که پدر آن پسر آرزو دارد مثل من دختر کوچکی داشته باشد که موقع نقاشی، دست‌های آبرنگی‌اش را با موهای گربه پاک می‌کند! دختری که وقتی خیلی کوچک بود، یک‌بار خودش موهای سرش را چید و مثل عمویش کچل شد و حالا بزرگ‌تر شده، در هفت سالگی با گل‌های پر از خار برای خودش تاج درست کرده است! هر پدری این شانس را ندارد که چنین دختری داشته باشد!»

رامونا خیلی شاد شد. خیلی وقت بود که این‌قدر خوشحال نشده بود. خندید و گفت: «پدر، شما چه حرف‌هایی می‌زنید!»

کاربردها و فعالیت ها

  پس از خواندن کتاب با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • می‌توانی به من بگویی داستان کتاب در مورد چه کسی بود؟
  • فکر می‌کنی رامونا چه خصوصیاتی دارد؟
  • چرا پدر رامونا ناراحت بود؟
  • می‌دانی اخراج شدن یعنی چه؟ آیا تا به‌حال کسی دو و بر تو از کار اخراج شده؟ چه احساسی داشته؟
  • فکر می‌کنی پدر چه خصوصیت‌هایی دارد؟

                ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب رامونا و پدرش بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ramona and her father ‪(Ramona)‬
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Beverly Cleary, بورلی کلی‌یر
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • مژگان کلهر
تصویرگر
  • Alan Tiegreen
  • آلن تایگرین
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • پروین علی‌پور
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ