رامونا و مادرش (مجموعه کتاب رامونا)

رامونا و مادرش (مجموعه کتاب رامونا)

کتاب «رامونا و مادرش» جلد پنجم از مجموعه کتاب «رامونا» ست. داستان این قسمت داستان رامونایی است که هنوز دوست دارد خرگوش کوچولوی مامان باشد؛ اما نمی‌فهمد چرا دیگر مامان او را خرگوش کوچولوی خودش نمی‌داند. مادر رامونا هنوز کار تمام وقت می‌کند و سرش شلوغ است، پدر هم صندوق‌دار فروشگاه شده و وقت سرخاراندن ندارد. بئاتریس هنوز کم صبر است و فکر می‌کند دوست‌داشتنی نیست. حالا رامونا باید بتواند علاوه بر همه این مشکلات ماندن در کنار خانواده دوستش «هوی» را در چند ساعت بعد از مدرسه هم تاب بیاورد.

رامونا در کنار خانواده هوی همچنان مشغول شیطنت است، از کوتاه کردن موهای «هوی» گرفته تا ریختن لاجورد در زیرزمین و رنگی کردن همه جا. اما مهمترین معضل رامونا در این قسمت تلاشی است که انجام می‌دهد تا او هم مثل خواهرش «بئاتریس» دست راست مامان باشد، اما این تلاش‌ها نتیجه نمی‌دهد و بالاخره تصمیم می‌گیرد خانه را ترک کند. وقتی همه‌چیز برای رامونا دردناک‌تر می‌شود که می‌بیند مادرش هم در جمع کردن وسایل برای ترک کردن خانه به او کمک می‌کند. اما در آخرین لحظات است که مادر رامونا را درآغوش می‌کشد و به او می‌گوید بدون رامونایش می‌میرد.

مجموعه کتاب «رامونا» شامل هشت جلد است که در هر جلد اتفاقاتی در خانه خانواده «کوییم‌بی» رخ می‌دهد، و این اتفاقات محوریت داستان را تشکیل می‌دهند. غیر از جلد اول کتاب که با محوریت «بئاتریس»، دختر بزرگ خانواده روایت می‌شود، بقیه جلدها حول محور «رامونا» دختر کوچک خانواده می‌گذرد.

در هر جلد مجموعه کتاب، رامونا بزرگ‌تر و با مشکلات و اتفاقات متفاوتی روبه‌رو می‌شود. هشت جلد کتاب شامل «رامونا و بیزس (رامونا و خواهرش)»، «رامونای آتیش پاره»، «رامونای شجاع شجاع»، «رامونا و پدرش»، «رامونا و مادرش»، «رامونای هشت ساله»، «رامونا همیشه راموناست» و «دنیای رامونا» هستند.

رامونا داستان کودکی جستجوگر است، داستانی است که با علاقه آن را می‌خوانید و با ماجراهایش همراه می‌شوید. رامونا کودکان و حتی بزرگسالان را مشتاق می‌کند تا هیجانات، ترس‌ها و شادی‌هایش را دنبال کنند.

«بورلی کلی یری» نویسنده کتاب اهل آمریکا و ایالت پورتلند است. او متولد ۱۹۱۶ است و پس از پایان تحصیلاتش در رشته علوم کتابداری، به کتابداری رو آورد. کتابدار شدن و تماس با کودکان باعث شد تا متوجه شود باید برای کودکان کتاب‌های باکیفیت‌تری نوشته شود، پس شروع به نوشتن کرد. کلی یری کتاب‌های زیادی را از سال ۱۹۴۲ تا به حال برای کودکان نوشته است. بعضی از شخصیت‌های داستان‌های کلی یری در داستان‌های زیادی حضور دارند؛ مثل «رامونا کوییم‌بی»، «هنری هاگینز» و «رالف اس موش». این شخصیت‌ها در کتاب‌های چند جلدی کلی‌یری حضور دارند. او علاوه بر مجموعه کتاب‌هایش آثار دیگری نیز دارد، مانند: آقای «هنشاو عزیز»، «دختری اهل یامیل»، «جوراب‌ها» و بیش از ۵۰ کتاب دیگر.

از میان آثار کلی یری «آقای هنشای عزیز» در سال ۱۹۸۴ مدال نیوبری را کسب کرد، و نشان افتخار نیوبری در ۱۹۷۸ به «رامونا و پدرش» و «رامونا کویم بی‌هشت سال»  در سال ۱۹۸۲ اعطا شد. کلی‌یری برنده جایزه کتاب ملی در‌بخش داستانی کودکان (شومیز) برای «رامونا و مادرش» در سال ۱۹۸۱، جایزه کتاب کودک ویلیام آلن وایت برای «جوراب‌ها» ۱۹۷۳، مدال رجینای انجمن کتابخانه‌های کاتولیک ۱۹۸۰، و جایزه برای هر کودک یک کتاب شورای کتاب کودکان ۱۹۸۵ شد. بیشتر اتفاقات در داستان‌های کلی‌یری در اطراف پارک پورتلند رخ می‌دهد، یعنی جایی‌که او کودکی‌اش را پشت سر گذاشته است. مجسمه «رامونا کوییم بی‌ را هم می‌توان در گرند پارک پورتلند مشاهده کرد.

«پروین علی‌پور» مترجم کتاب‌های رامونا در نشر فندق، دانش آموخته کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران است. در کارنامه او می‌توان بیش از ۷۰ اثر در حوزه ادبیات کودکان یافت و به همراه سه مترجم دیگر برجسته‌ترین مترجم بیست سال پس از انقلاب اسلامی شناخته شده است. علی‌پور علاوه بر نوشتن و ترجمه داستان و شعر برای کودکان، در زمینه‌های علمی و آموزشی، مطبوعاتی، تدریس و داوری آثار در جشنواره‌های گوناگون فعالیت داشته است.

کتاب‌های رامونا توسط نشر کیمیا و با ترجمه احمد کسائی‌پور نیز به چاپ رسیده‌اند.

گزیده‌هایی از کتاب

خانم کوییم‌بی گفت: «کفش‌های اسکیتت را هم بردار که اگر خواستی تندتر سفر کنی، بتوانی! کفش‌هایت کجاست؟ »

رامونا، انگار که دارد در خواب راه می‌رود، کفش‌های اسکیتش را از میان انبوه اسباب‌بازی‌های ته کمدش بیرون کشید و به مادرش داد. مادرش هم آن‌ها را در چمدان گذاشت! مادرش، چه‌طور می‌توانست دختر کوچولویی مثل رامونا را دوست نداشته باشد؟

خانم کوییم‌بی سفارش کرد: «همیشه چیزهای سنگین را ته چمدان بگذار. خب، چکمه‌هایت کجاست که اگر باران گرفت، بپوشی؟ » و نگاهی به اطراف اتاق انداخت.

کاربردها و فعالیت ها

 

 پس از خواندن کتاب با پرسش‌هایی مانند نمونه‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • می‌توانی به من بگویی داستان کتاب در مورد چه کسی بود؟
  • فکر می‌کنی رامونا چه خصوصیاتی دارد؟
  • چرا رامونا دوست نداشت مراقب «ویلاجین» باشد؟ بالاخره برای آرام کردن «ویلاجین» چه تصمیمی گرفت؟

                 ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب رامونا و مادرش بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ramona and her Mother ‪(Ramona)‬
ناشران
پروفایل نویسنده
نویسنده
Beverly Cleary, بورلی کلی‌یر
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • مژگان کلهر
تصویرگر
  • Alan Tiegreen
  • آلن تایگرین
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • پروین علی‌پور
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ