کتاب مادربزرگ‌ها (مجموعه کتاب دنیای دوست‌داشتنی من)

عنوان لاتین
The grandma book

«کتاب مادربزرگ‌ها» کتابی شیرین از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» است که درباره شخصیت‌های گوناگون مادربزرگ‌هاست. این کتاب راه‌های گوناگون محبت کردن مادربزرگ به نوه را نیز نشان می‌دهد.

مادربزرگ‌ها رفتارهای گوناگونی دارند؛ بعضی‌ از آن‌ها برای ما چیزیی می‌بافند. بعضی‌ به ما کتاب می‌دهند. بعضی نصحیت‌مان می‌کنند و بعضی‌ از آن‌ها هم آرام رانندگی می‌کنند. اما همه مادربزرگ‌ها در یک چیزهایی مانند هم هستند؛ همه آن‌ها دوست دارند صدای ما را بشنوند؛ دوست دارند یک عالمه ما را ببوسند و وقتی شب پیش آن‌ها هستیم، خوشحال می‌شوند. آخر می‌دانید، مادربزرگ‌ها خیلی شیرین هستند. هر رفتار و مدلی که داشته باشند، مهربان و عزیز و دل‌نگران ما هستند. آن‌ها همه تلاششان را می‌کنند تا حال ما خوب باشد. شما درباره رفتار و خلق‌وخوی مادربزرگتان چه چیزی را بیشتر دوست دارید؟ این کتاب کمک می‌کند تا بیشتر و بهتر با مادربزرگ‌های نازنینمان ارتباط بگیریم.

«تاد پار» از مدل‌های گوناگون مادربزرگ‌ها صحبت می‌کند و از آن‌ها تصویرهای جذابی ارائه می‌دهد. کودکان با دیدن این کتاب حتما کنجکاو می‌شوند تا درباره مادربزرگ خودشان بیشتر بدانند و وقت بیشتری را با او بگذرانند. با نشان دادن این تفاوت‌های رفتاری می‌توان احترام به سالمندان را نیز به کودکان بیاموزیم.‌بخش دل‌نشین کتاب، جایی است که «تاد پار» کتاب را به دو مادربزرگش تقدیم می‌کند. او درباره رفتارهای آن‌ها می‌نویسد و از آن‌ها تشکر می‌کند. در پایان کتاب هم یک قاب زیبا هست تا ما عکس مادربزرگمان را در آن بچسبانیم.
در آغاز کتاب، مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» و نویسنده معرفی شده‌اند و بخشی برای راهنمایی پدر و مادر و آموزگاران آمده است. در پایان نیز نویسنده درباره مفهوم کتاب با مخاطب صحبت می‌کند.
هر جلد از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» دربردارنده پیامی برای کودکان است. «تاد پار» با نقش‌های دل‌انگیز و متن‌های ساده، به کودکان خودباوری را می‌آموزد. کتاب‌های او کودکان نوآموز را به خواندن تشویق می‌کند. کتاب‌های مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» موجب رشد بعد حسی و عاطفی کودکان و رشد شخصیت آن‌ها می‌شود و احترام به فرهنگ‌های مختلف را به آنان آموزش می‌دهد.

از این مجموعه 8 جلد «کتاب زمین»، «ما برای هم ساخته شده‌ایم»، «کتاب مادربزرگ‌ها»، «کتاب پدربزرگ‌ها»، «کتاب دوستت دارم»، «کتاب احساس‌های خوب»، «کتاب صلح» و «خوبه که با دیگران فرق داری» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

در پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان، سال پانزدهم، شماره 6، درباره مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» آمده است:

«نویسنده و تصویرگر کتاب‌های دنیای دوست داشتنی من در این مجموعه، از مفاهیم عمیق زندگی، مثل عشق و دوست داشتن، صلح و دوستی، قبول تفاوت‌ها و زمین و راه و روش مراقبت از آن، با زبانی کودکانه، ساده، و ملموس حرف زده و برای نقاشی کتاب‌هایش از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کرده است.

تادپار تلاش کرده مفاهیم عالی و پیچیده را، از راه تصویر کردن انسان‌ها، اشیا و طبیعت پیرامون کودک، به او انتقال دهد.

موضوعات متنوع و فراگیر انسانی این مجموعه هشت جلدی به ما این اجازه را می‌دهند که مخاطبان آن را همه گروه‌های سنی معرفی کنیم. اگر موضوعات کتاب‌ها برای بچه‌ها تازگی دارد و جنبه آموزش پیدا می‌کند، برای ما بزرگ‌ترها، یادآوری و گاهی هم تلنگر خوبی است.»

«تاد پار» نویسنده و تصویرگر آمریکایی است که تاکنون بیش از 30 کتاب برای کودکان نوشته است. کتاب‌های او بارها جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بوده است و به 15 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. «پار» تهیه‌کننده نیز هست و برنامه «Todd World» را در تلویزیون آغاز کرده است. او خودش در کتاب‌هایش می‌نویسد از شیرهای دریایی و دلفین‌ها خوشش می‌آید. رنگ آبی و نقاشی را دوست دارد. غذای مورد علاقه‌اش ماکارانی و پنیر است و داشتن یک رستوران، رویای اوست.

گزیده‌هایی از کتاب

بعضی از مادربزرگ ‌ها دوست دارند بازی کنند.

بعضی از مادربزرگ‌‌ها با یک پدربزرگ زندگی می‌کنند.

بعضی از مادربزرگ‌ها با دوستانشان زندگی می‌کنند.
بعضی مادربزرگ‌ها آهسته رانندگی می‌کنند.

برگردان
شقایق خوش‌نشین
تصویرگر
تصویرگر
Todd Parr, تاد پار
سال نشر
1390
نویسنده
Todd Parr, تاد پار
نگارنده معرفی کتاب
پدیدآورندگان
Submitted by skyfa on