25 شغل ماشا فیلیپنکو

۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو

کتاب «۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو» در مورد دانش آموز سال سوم دبستان، ماشا فیلیپنکو است. او که علاقه‌ای به درس خواندن ندارد، در بازدید یکی از اعضای شورای شهر، انشایی می‌نویسد که به نظر پروفسور پر از ایده‌های خلاقانه است. او از ماشا دعوت می‌کند تا به مراکز تجاری و خدماتی شهر که دارای مشکل هستند برود و به شیوه‌ خودش راه حل پیدا کند.

ماشا فیلیپنکو از درس خواندن دل خوشی ندارد. نمره‌ها هم همه ۲ یا ۳ هستند! اما یک روز پروفسوری به آن‌جا می‌آید و از بچه‌ها می‌خواهد تا انشایی بنویسند. موضوع انشا هم این است: اگر عضو شورای شهر بودید چه می‌‌کردید؟ انشای بچه‌ها به نظر پرفسور خیلی خلاقانه هستند و از همه بهتر ایده‌های ماشا است. پس پرفسور او را به دفتر به‌سازی دعوت می‌کند تا هر بار با ماموریتی به یکی از مراکز خدماتی یا تجاری شهر برود و مشکلات آن‌ها را به شیوه‌ خودش شناسایی کرده و راه حل آن را پیدا کند. به نظر ماشا، سالن خیاطی شهر پارچه‌ها و مدل‌های جدید ندارد و برای همین مشتری‌اش به شدت کم است. ماشا به مزرعه که می‌رود متوجه می‌شود مشکل در این است که هر کس برای خودش کار می‌کند و همکاری و نشاط ندارند. میوه‌های مغازه تره‌بار گندیده هستند، اما او می‌فهمد که مشکل از انبار نگهداری میوه‌هاست و برای حل مسئله برای ماموریت بعدی به آن‌جا می‌رود و می‌فهمد صرفه‌جویی اشتباه در برق باعث خاموشی یخچال‌ها می‌شود. به همین ترتیب او تمام ماموریت‌هایش را به کمک بقیه‌ هم‌کلاسی‌هایش به خوبی حل می‌کند. ضمن این‌که در هر مرحله مربی از طرف سازمان بهزیستی ماشا را همراهی می‌کند و به‌تدریج مشکلات درسی‌اش هم کمتر می‌‌شود.

کتاب ««۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو»، رمانی است ۳۰۸ صفحه‌ای که داستان‌هایش به آرامی پیش می‌روند و ماشا و دوستانش به شیوه‌هایی ساده به راه حل‌هایشان می‌رسند. نقاشی‌های سیاه و سفید هم در تعدادی از صفحات، داستان را همراهی می‌کنند. بلندخوانی این کتاب فرصتی برای گفتگو در مورد بخش‌های مختلف جامعه با کودکان فراهم می‌کند.

«ادوارد اوسپنسکی» نویسنده سرشناس روسی کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. داستان‌های او تاکنون به ۲۵ زبان دنیا ترجمه شده و «۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو» معروف‌ترین رمان او است.

«یکاترینا موراتووا» تصویرگر روسی کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. او متولد ۱۹۸۰ و دارای آثار نقاشی زیادی است.

گزیده‌هایی از کتاب

در میان بچه‌هایی که ایده‌های خلاقانه دارند، هستند بچه‌هایی با ایده‌های خیلی خیلی خلاقانه‌تر. شما هم یکی از این بچه‌ها را دارید. من اسمش را کامل نمی‌گویم تا خجالت نکشد. فقط بگویم که او ماشا ف. یا فیلیپنکو. م است. ما به این بچه برای کارها و تحقیقات بعدی نیاز داریم.

کاربردها و فعالیت ها

  پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • هیچ وقت فکر کرده‌ای که دوست داری مسئولیتی در شهر یا روستایتان داشته باشی یا خیر؟ چه مسئولیتی؟
  • گر جای شهردار شهرتان یا دهیار روستایتان باشی، چه کارهایی انجام می‌دهی؟

                  ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب ۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The 25 professions of Masha Flipenko
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Eduard Uspenski, ادوارد اوسپنسکی
تصویرگر
  • Ekatrina Muratova
  • یکاترینا موراتوا
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • سیده مهنا سید آقایی رضایی
سال نشر
۱۳۹۸

دیدگاه ها

چقدر قیمت کتابها بالاس من یه معلمم دوست دارم این کتابها رو برای بچها بخونم اما واقعا قیمت ها بالاس .
کاش برای معلمین یه تخفیف میذاشتین


سلام
کتابفروشی هدهد به مناسبت‌های مختلف، تخفیف‌های متفاوتی را درنظر می‌گیرد. برای اطلاع از تخفیف‌ها، به پیج کتاب هدهد در اینستاگرام مراجعه کنید: 
@hodhod_book


ديدگاه شما