اولین روز مدرسه (مجموعه کتاب اولین تجربه‌های تو)

عنوان لاتین
Usborne First Experiences: Going to school

کتاب «اولین روز مدرسه» از مجموعه کتاب «اولین تجربه‌های تو» داستان خواهر و برادر دوقلویی است که برای اولین روز مدرسه آماده می‌شوند. یکی از آن‌ها از محیط مدرسه و معلم‌ها احساس خجالت می‌کند. اما بعد از گذراندن یک روز در محیط مدرسه با همراهی پدر و مادرشان و در کنار سایر کودکان، هر دو هنگام بازگشت به خانه، از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال هستند و حس می‌کنند در مدرسه به آن‌ها خوش گذشته است.

پولی و پرسی پیچ، خواهر و برادر دوقلوی شش ساله‌ای هستند که باید برای اولین روز مدرسه آماده شوند. صبح همه با هم به مدرسه می‌روند؛ اما پولی از بچه‌ها و معلم‌ها خجالت می‌کشد. چون اولین روز مدرسه است، پدر و مادر اجازه دارند چند ساعتی بمانند تا بچه‌ها به محیط مدرسه عادت کنند. بعد از ورود به کلاس کم‌کم از کارهایی که انجام می‌دهند خوششان می‌آید. دوستان جدید پیدا می‌کنند، با هم بازی می‌کنند، کاردستی درست می‌کنند، نقاشی می‌کشند، حتی موسیقی هم دارند. آن‌ها از این‌که کنار دوستان تازه میان‌وعده می‌خورند لذت می‌برند. ساعت‌های قصه‌خوانی و بازی در حیاط هم برایشان خیلی لذت‌بخش است. وقتی به خانه بر‌می‌گردند خیلی از مدرسه خوششان آمده و دوستان جدیدی پیدا کرده‌اند. 

تصاویر کتاب «اولین روز مدرسه»، با رنگ‌های شاد و واضح، که شیطنت‌های ظریف کودکان را هم به خوبی نشان می‌دهد، به همراه جمله‌های کوتاه و ساده کتاب، امکان خوبی برای بلند‌خوانی این کتاب برای کودکان به ویژه کودکان پیش‌دبستانی فراهم کرده است.

مجموعه کتاب‌های «اولین تجربه‌های تو» با زبانی شاد و ساده کودکانی را که قرار است برای اولین بار کارهایی را انجام دهند، به خوبی با شرایط جدید و ویژگی‌هایش آن کار آشنا می‌کند. از این مجموعه کتاب‌های «در بیمارستان»، «در مطب دکتر»، «تولد نوزاد جدید»، «در آرایشگاه» و در «استخر شنا» «سوار شدن به هواپیما»، «رفتن به خانه‌ی جدید»، «رفتن به دندانپزشکی» و «سگ جدید» نیز منتشر شده است.

کتاب «در بیمارستان» داستان پسر شش ساله‌ای به نام بن است. او که همیشه گوش‌درد دارد بعد از مراجعه به پزشک متوجه می‌شود که گوشش نیاز به جراحی دارد. او به بیمارستان می‌رود و در بخش کودکان بستری می‌شود. داستان به سادگی معاینه‌ها و آماده‌سازی‌های قبل از جراحی، اتاق عمل و مراقبت‌های پس از جراحی را برای کودکان توضیح می‌دهد. در پایان هم گوش بن کاملا خوب می‌شود.

در کتاب «در مطب دکتر» با خانواده جنی آشنا می‌شویم. جنی دختر خانواده گلو درد دارد، برادرش جک از درد دست ناله می‌کند و جوی کوچک هم نوبت واکسن زدن‌اش است. مادر خانواده بچه‌ها را به مطب دکتر می‌برد. در این داستان کودکان با وقت گرفتن از دکتر، مفهوم اتاق انتظار، ابزار و وسایل مختلف معاینه در مطب پزشک، واکسن زدن و  خرید دارو از داروخانه آشنا می‌شوند.

«تولد نوزاد جدید» کتابی است در مورد خانواده بان. لوسی پنج ساله و تام سه ساله منتظر تولد عضو جدید خانواده‌اند. داستان مراحل مختلف ورود یک عضو جدید را همراه با تصاویر ساده و جذاب برای کودکان توضیح می‌دهد. کارهایی مانند آماده کردن اتاق نوزاد، بردن مادر به بیمارستان، تولد نوزاد جدید و معاینه‌های نوزاد در بیمارستان. بعد از آوردن نوزاد و مادر به خانه، بچه‌ها به ‎همراه پدر در کارهایی مانند خواباندن نوزاد، حمام کردن او و به گردش بردنش به مادر کمک می‌کنند.

کتاب «در آرایشگاه» ماجرای پسر کوچکی است که برای کوتاه کردن موهایش همراه مادر و خرس عروسکی‌اش به آرایشگاه می‌رود. کتاب همراه با جمله‌های کوتاه و تصاویر ساده و بزرگ تجربه‌های او مانند پیش‌بند بستن، قیچی‌شدن موهایش و افراد دیگری که در نوبت نشسته‌اند را برای کودکان توضیح می‌دهد.

پسر کوچولویی که همیشه با دیدن ماهی‌ها دوست دارد شنا یاد بگیرد در کتاب «در استخر شنا» همراه مادرش برای آموزش شنا به استخر می‌رود. کودکان با خواندن این کتاب که جمله‌های کوتاه و ساده دارد و دیدن تصاویر آن با کارهایی که باید در استخر انجام دهند و نکته‌های ایمنی که باید رعایت کنند آشنا می‌شوند.

«در دندان پزشکی» کتابی است درباره خواهر و برادری به نام جیک و جسی که به دندانپزشکی می‌روند. پزشک دندان‌های آن‌ها را معاینه می‌کند و پوسیدگی دندان جی را پر می‌کند. آشنایی با وسایل دندانپزشکی، صندلی که بالا و پایین می‌رود، مراقبت از دندان‌ها و تغذیه‌ مناسب از مطالبی هستند که در این کتاب کودکان را برای این تجربه جدید آماده می‌کند.

پسر کوچولوی  کتاب «در مهد کودک» منتظر است تا برای اولین بار به آن‌جا برود، اما عروسک خرسی‌اش به نظر کمی نگران است. خرسی به زودی می‌فهمد که کارهای زیادی برای انجام دادن در مهدکودک وجود دارد و بچه‌های زیادی هستند که می‌شود با آن‌ها بازی کرد. او دیگر نگران نیست.

رفتن به خانه‌ جدید همیشه یک تغییر بزرگ است؛ اما در کتاب «روز اثاث‌کشی»، کودکان با همراه شدن با سام و سوفی و متن ساده و تصاویر شاد آن، به خوبی متوجه تغییری که در حال رخ دادن است می‌شوند.

کتاب «سوار شدن به هواپیما» مراحل یک سفر هوایی را برای کودکان توضیح می‌دهد. مانند دیگر کتاب‌های «نیکولا اسمی» در این مجموعه، کودکان همراه پسری کوچک و مادرش و عروسک خرسی، تجربه‌ رفتن به فرودگاه، کنترل بلیت‌ها، سوار شدن به هواپیما، غذا خوردن در آن و پرواز با هواپیما را شریک می‌شوند.

نشر افق مجموعه کتاب «اولین تجربه‌های تو» را با ترکیب کتاب‌های دو مجموعه کتاب مختلف منتشر کرده است. نویسنده کتاب‌های «اولین روز مدرسه»، «در بیمارستان»، «در مطب دکتر» و «تولد نوزاد جدید» از این مجموعه، «آن سی واردی» است. او متولد و تحصیل‌کرده آفریقاست. او در رشته هنر تحصیل کرده و بیشتر عمرش را در شهر لندن گذرانده است.

«استفن کارت رایت»، تصویرگر بریتانیایی کتاب کودکان است که تصویرگری کتاب‌های «اولین روز مدرسه»، «در بیمارستان»، «در مطب دکتر»، «تولد نوزاد جدید»، «سوار شدن به هواپیما»، «روز اثاث کشی»، «در دندان پزشکی» و «سگ جدید» را انجام داده است. او بیش از صد و پنجاه کتاب کودک را تصویرگری کرده که میلیون‌ها جلد از آن‌ها در سراسر جهان فروخته شده است. تصویرگری‌های او بسیار خاص و منحصر به فرد هستند، به نحوی که به محض دیدن در هر کتابی فورا قابل تشخیص هستند.

«نیکولا اسمی» نویسنده و تصویرگر کتاب‌های «در آرایشگاه»، «در استخر شنا»، «سوار شدن به هواپیما» (متفاوت با کتاب‌ استفن کارت رایت) و «در مهد کودک»  متولد 1948 در انگلستان و عضو انجمن تصویرگران بریتانیاست. او علاوه‌بر تصویرگری کتاب کودکان، گرافیست مجله و برنامه‌های تلویزیونی کودکان نیز هست. کتاب‌های او جدا از مجموعه‌ هشت جلدی اولین تجربه‌هاست، اما در ایران توسط ناشر در این مجموعه منتشر شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی به مدرسه می‌رسند، پولی از بچه‌ها و معلم‌ها خجالت می‌کشد. به خاطر همین، خانم معلم به مادر پولی اجازه می‌دهد که چند ساعتی در مدرسه بماند و کنار پولی باشد. تا او به مدرسه و بچه‌ها عادت کند.

پدر، کت پرسی را از تنش در‌می‌آورد و به جارختی آویزان می‌کند. پدر هم باید در مدرسه بماند، تا ظهر همراه بچه‌ها به خانه برگردد.

برگردان
حسین فتاحی
تصویرگر
Stephen Cartwright, استفن کارت رایت
سال نشر
1398
نویسنده
Ann Civardi, آن سی واردی
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on