اگر کوسه‌ ها از بین بروند

عنوان لاتین
If Sharks disappeared

کتاب «اگر کوسه‌ها از بین بروند…» با ترکیب جنبه‌های علمی و کودکانه در تصویرگری، توانسته است طرحی نو در بازار کتاب‌های علمی بیافریند. این کتاب که با تصویرگری‌های خلاقانه‌اش جذابیت‌های بصری زیادی ایجاد می‌کند، درباره‌ی اهمیت وجود کوسه‌ها در زیست‌بوم صحبت می‌کند، و به کودکان تاکید می‌کند که انقراض این گونه از جانوران دریایی عواقب بسیار بدی برای کره‌ی زمین خواهد داشت.

دختری با پوست تیره در یک قایق، نقش راهنما را در این سفر علمی ایفا می‌کند. ابتدا کوسه به عنوان بخشی از زیست‌بوم اقیانوس معرفی شده، تاریخچه‌ی حضور آن در کره‌ی زمین مطرح می‌شود. سپس کتاب توضیح ‌می‌دهد که از بین رفتن کوسه‌ها چگونه بر این زیست بوم اثر خواهد گذاشت. اگر کوسه‌ها از بین بروند، جمعیت فک و شیرهای دریایی زیاد خواهد شد، در نتیجه ممکن است تعداد ماهی‌ها که خوراک آن‌ها هستند به مرور کمتر شود و نهایتا از بین بروند. نبود ماهی‌ها باعث ازدیاد پلانکتون‌ها، و تبدیل آب اقیانوس‌ها به لجنی غلیظ می‌شود. با برهم خوردن زنجیره‌ی غذایی اقیانوس، پای مشکلات به خشکی نیز باز خواهد شد و پدیده‌ای به نام آبشار تروفیک، حیات همه‌ی ما در کره‌ی زمین را به خطر خواهد انداخت.


خرید کتاب کودک و نوجوان درباره حیات وحش


تضاد بین تصویر اقیانوس شاداب و پرجنب و جوش، و مملو از انواع حیوانات و گیاهان، با اقیانوس پر از پلانکتون و خالی از حیات، تصویر روشن و شوکه‌کننده‌ای از انقراض کوسه‌ها به نمایش می‌گذارد.

کتاب «اگر کوسه‌ها از بین بروند…»، جلد اول از مجموعه‌ای چهار جلدی است. سه جلد بعدی با نام‌های «اگر خرس‌های قطبی از بین بروند…»، «اگر فیل‌ها از بین بروند…» و «اگر زنبورهای عسل از بروند…» نیز درباره‌ی خطر انقراض حیوانات، تاثیرات مخرب آن بر روی زیست بوم‌ها و چرخه‌ی حیات در کره‌ی زمین صحبت می‌کند. از بین رفتن هریک از این حیوانات، باعث تغییر در زنجیره‌‌ی غذایی حیوانات زیست‌بوم مربوطه، تغییر در پوشش گیاهی زیست‌بوم و در نهایت آبشار تروفیک می‌شود که خطر بسیار بزرگی برای زندگی ما و سایر جانوران بر کره‌ی زمین خواهد بود.

در انتهای هر کتاب، راهکارهایی برای کمک به حفظ حیوان در خطر انقراض مطرح شده است، که می‌تواند باب گفتگویی سازنده در این مورد را باز کند. در صفحه‌ی آخر کتاب هم، واژه‌نامه‌ای برای معرفی اصطلاحات علمی استفاده شده در متن قرار داده شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

این یک اقیانوس سالم است. یک محیط متعادل و آرام که در آن، بسیاری از حیوانات و گیاهان مختلف رشد می‌کنند. اقیانوس خانه‌ی بسیاری از موجودات است، بزرگ، کوچک، لزج، جذاب و ... وحشتناک

برگردان
مهناز ارونی
تصویر اضافی
تصویرگر
لیلی ویلیامز, lili williams
سال نشر
1400
قالب کتاب
نویسنده
لیلی ویلیامز, lili williams
نگارنده معرفی کتاب
ژانر کتاب
Submitted by editor89 on