جودی مودی دنیا را نجات می‌دهد

عنوان لاتین
Judy Moody Saves the World!

در داستان «جودی دنیا را نجات می‌دهد» جودی می‌فهمد رفتار او چه تاثیری بر محیط‌زیست می‌گذارد و به جنب‌وجوش می‌افتد تا با کمک به کاشت درخت در جنگل‌های استوایی برای دنیا کاری بکند.

از طرفی مسابقه کارخانه چسب زخم است و جودی برای آن به دنبال طرح می‌گردد و از طرف دیگر معلمشان درباره آسیب‌های درختان استوایی صحبت کرده است. چه راه‌هایی می‌توانیم برای کمک به سیاره‌مان پیدا کنیم؟ جودی به فکر کود درست کردن می‌افتد. در همین حال طرح مناسب مسابقه چسب زخم را هم پیدا می‌کند. همه فکر جودی درگیر درخت‌هاست. او در اطرافش هرچیزی را بررسی می‌کند تا بداند از چه درست شدند. جودی انقدر برای آسیب محیط‌زیست ناراحت است که تصمیم می‌گیرد دیگر از هیچ محصول آسیب‌زایی استفاده نکند.

قرار است در کلاس علوم هرکس روی یک حیوان در حال انقراض کار کند. سوسک راه راه ساحل شرقی به جودی می‌افتد. سوسکی که از نظر جودی حتی یک جانور واقعی هم نیست! جودی همه جا به دنبال اطلاعاتی درباره آن می‌گردد و در نهایت بین تمبرهای دوستش اطلاعاتی درباره سوسک پیدا می‌کند. هنگام ارائه پژوهش‌ها، جودی فکری به ذهنش می‌رسد و برای همراهی با انجمن جیش قورباغه، نماد انجمن یعنی قورقوری را به محل زندگی خود بر می‌گرداند. این کارش خانواده را حسابی ناراحت می‌کند. بعد از آن جودی تصمیم می‌گیرد اهمیت کارش را به آن‌ها نشان دهد. پس مانند دختری که ماه‌ها روی درختی زندگی کرده بود تا قطعش نکنند، بالای یک درخت می‌رود. اما برادرش با کلک او را پایین می‌آورد.

آقای تاد، آموزگار جودی، به بچه‌ها می‌گوید در هر یک دقیقه حدود 400 کیلومتر مربع درخت در جنگل های استوایی نابود می‌شود. با این حرف جودی تصمیم دیگری می‌گیرد. او زنگ تفریح یواشکی تمام مدادها را بر می‌دارد و داخل گلدان می‌گذارد. این روش هم جواب نمی‌دهد تا این‌که جودی پیشنهاد می‌دهد به جای مدادهایی که استفاده می‌کنند، درخت بکارند. معلوم می‌شود فقط با یک دلار می‌توانند در جنگل‌های استوایی یک درخت بکارند. بچه‌ها دیدگاه‌های مختلفی برای پول درآوردن دارند. اما بهترین پیشنهاد جمع کردن قوطی‌ها و بردن آن‌ها برای بازیافت است.  بچه‌های کلاس سوم به اندازه کاشت 100 درخت در جنگل‌های استوایی بطری جمع می‌کنند و جودی به خاطر ایده‌پردازی و نمایندگی کلاس جایزه می‌گیرد. این جایزه پیش از این فقط برای کلاس پنجمی‌ها بوده، اما حالا جودی، یک کلاس سومی، آن را می‌برد و جودی دمدمی بالاخره دنیا را نجات می‌دهد.

موضوعاتی مانند بحران زباله و از بین رفتن جنگل‌ها، جانوران در حال انقراض و راه‌های کمک به حفاظت محیط‌زیست در تار و پود داستان و در میان ماجراهای جودی تنیده شده است و می‌تواند برای دانش‌آموزان و آموزگارانشان الهام‌بخش باشد. جست‌وجوگری شخصیت اصلی نیز جای توجه دارد. همچنین این داستان می‌تواند بروز احساس‌ها و روش حرف‌زدن کودکان را بهبود ببخشد. کتاب شامل تصاویر سیاه و سفید از جودی، دوستانش، مدرسه، محل زندگی و وسایل اوست. در ابتدای کتاب نیز فهرستی تصویری از شخصیت‌ها با نام‌هایشان با عنوان «کی کیه»ارائه شده است.

«جودی دمدمی»مجموعه چند جلدی پیشامدهای زندگی جودی در کلاس سوم است. نویسنده در این داستان‌ها به رو در رویی جودی با شرایط خوشایند یا ناخوشایند مانند ارتباط با دوستان و خانواده و مدرسه و چگونگی حل مسائل می‌پردازد. «جودی انجمن مخفی تشکلیل می‌دهد»، «دور دنیا در هشت روز و نصفی»، «جودی آینده را پیشگویی می‌کند»، «جودی مشهور می‌شود»، «جودی دکتر می‌شود»، «جودی به کالج می‌رود»، «جودی کارآگاه می‌شود»، «جودی و تابستان پرماجرا»، «جودی و طلسم بدشانسی»و «جودی مریخی می‌شود»دیگر جلدهای این مجموعه کتاب هستند.

«مگان مک‌دونالد» نویسنده مجموعه کتاب «جودی دمدمی»است. او در رشته ادبیات انگلیسی و کتابداری در پیتزبورگ پنسیلوانیا، شهری که در آن متولد شده تحصیل کرده است. نویسندگی را از ده سالگی در روزنامه مدرسه شروع کرده است. مک‌دونالد در بازدید از یک مدرسه تصمیم گرفت قصه‌ای در مورد دمدمی بودن بنویسد. او با الهام گرفتن از کودکی خود داستانش را نوشت. مثلا او واقعا عضو دائمی انجمن جیش قورباغه است یا یک کلکسیونی حسابی از حشرات و پوست زخم‌های خشک شده دارد. او تا امروز حدود 25 کتاب برای کودک و نوجوان نوشته است. مجموعه کتاب «جودی دمدمی» مک‌دونالد تاکنون جوایز بسیاری دریافت کرده است، مانند: کتاب برگزیده ی انجمن کتاب‌خانه‌های آمریکا برای کودکان، بهترین کتاب کودک به انتخاب کتاب‌خانه عمومی نیومیورک، کتاب سال برگزیده ناشران هفتگی، برنده جایزه کودکان آریزونا، برنده جایزه کتاب دانش آموزی مِین، برنده جایزه کتاب کودک نوادا.

«پیتر.اچ رینولدز»تصویرگر مجموعه کتاب «جودی دمدمی»است. او اهل ماساچوست آمریکاست. او کتاب «جودی دنیا را نجات می‌دهد»را  «به تمام کتاب‌دارانی که با تمام وجود معتقدند یک داستان خوب می‌تواند دنیا را نجات دهد!»تقدیم کرده است.

«محبوبه نجف‌خانی»مجموعه کتاب «جودی دمدمی»را از انگلیسی به فارسی برگردانده است. او دانش‌آموخته رشته مترجمی است. او عضو شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است. جایزه‌های بسیاری نیز دریافت کرده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب جودی دنیا را نجات می‌دهد

 

برگردان
ناهید صفایی
تصویرگر
Piter Reynolds , پیتر اچ رینولدز
سال نشر
۱۳۸۵
ناشر
نویسنده
Megan McDonald , مگان مک رونالد
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by editor3 on