کتاب های محیط زیست برای کودک و نوجوان

کتاب های محیط زیست برای کودکان و نوجوانان، کتاب‌هایی داستانی یا غیرداستانی هستند که نگاه ویژه‌ای به مسئله محیط‌زیست و نگه‌داری از آن دارند.

از آن‌جا که نگه‌داری از محیط زیست مسئله‌ای مهم و ضروری است، لازم است آموزش‌های محیط زیستی را برای کودکان و نوجوانان در نظر بگیریم.

کتاب‌های این صفحه، آموزش‌هایی در جهت حفظ محیط زیست، بازیافت، کمبود آب، حفاظت از حیات وحش، تغییرات آب‌وهوای کره‌ی زمین و... است. هر کدام از این کتاب‌ها به موضوع خاصی درباره‌ی محیط زیست پرداخته‌اند.

زیر دسته بندی ها
«غری‌غرشی» کتابی است درباره‌ی بچه‌شیری که در جنگل با خانواده‌اش زندگی می‌کند. اما به نظر می‌رسد که این بچه‌شیر تنبل است و از خوابیدن خیلی خوشش می‌آید. در طول داستان، خانواده‌ی بچه‌شیر تمام آموزشی را که لازم دارد به او می‌دهند. او نیز آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند اما خواب‌آلود است. به مرور در داستان شاهد بزرگ ‌شدن و رشد بچه‌شیر هستیم.
یکشنبه, ۲۲ خرداد
کتاب «تغییرات آب و هوای کره‌ی زمین: افزایش کربن‌دی‌اکسید» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای آشنایی نوجوانان با تغییرات اقلیمی، عوامل موثر بر آن و راه‌های کنترل آن است.
یکشنبه, ۲۱ شهریور
کتاب «ردپای کربن ما: کاهش گازهای گلخانه‌ای» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای آشنایی نوجوانان با انرژی ردپای کربن و راه‌های کوچک کردن آن است.
پنجشنبه, ۱۸ شهریور
«کتاب زمین» از مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» کتابی درباره کره زمین، محل زندگی ما، و رابطه ما با آن است.
سه شنبه, ۲۵ خرداد
دختر کوچولو با «انگشت جادویی» خود، خشمش را نشان می‌دهد و دیگران را به سزای کارهایشان می‌رساند. این داستان دوستی با طبیعت را نشان می‌دهد، آن‌ هم با روایتی بامزه و خیال‌انگیز درباره خشم و تغییرها.
سه شنبه, ۳۱ فروردین
«بچه باتلاق» با کمک گرفتن از تخیل و روندی جادووار، نشان می‌دهد دوست داشتن واقعی چه معنایی دارد و این که هرکس نیاز دارد در جایی زندگی کند که برایش خوب است و به آن‌جا تعلق دارد.
یکشنبه, ۲۲ فروردین
«کلاد دلافسه» در کتاب «بازی با نور و رنگ در اعماق دریاها» لباس غواصی‌اش را پوشیده، دست ما را می‌گیرد و گنج‌های مدفون‌شده‌ی اعماق اقیانوس‌ها و دریاها را نشان‌مان می‌دهد؛ حالا شاید این گنج، کلاه یا لباسی باقی‌مانده از مسافران کشتی تایتانیک باشد یا مجسمه‌‌ای از ابوالهول و قسمت‌هایی از معابد و سنگ‌های قدیمی، یا حتی تمدن‌های نابودشده‌ای که به‌جز چراغ‌قوه‌ی جادویی او به شکل دیگری نمی‌توان مشاهده‌شان کرد. بله، چراغ‌قوه‌ی جادویی!
سه شنبه, ۲ دی
«آب چال» کتابی است از مجموعه کتاب‌های سبز که در قالب داستان به معرفی برخی از جانوران و اهمیت و ارزش آب در زندگی آن ها می پردازد. هم‌چنین در این کتاب کودکان با شمارش اعداد از یک تا ۱۰ آشنا می شوند که مربی می تواند از آن برای آموزش غیرمستقیم اعداد به خردسالان استفاده کند.
چهارشنبه, ۷ آبان
کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» با ترکیب داستان و نکات علمی، مشکلاتی که مصرف بالای پلاستیک برای طبیعت به وجود می‌آورد را روایت می‌کند.
شنبه, ۳ آبان
لولا خواهر کوچک چارلی است. او خیلی کوچک و بامزه است. او دلش می‌خواهد یک درخت واقعی بکارد، اما برای این کار اول باید در مسابقه بازیافت برنده شود.
شنبه, ۳ آبان
کتاب «ما این‌جا زندگی می‌کنیم» کتابی است که با زبانی ساده و تصاویری جذاب کودکان را با کره زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم آشنا می‌کند.
شنبه, ۳ آبان
کتاب «دردسرهای باغچه‌ی سبزی‌ها» داستان مردی است که آرزوی داشتن یک باغچه‌ی سبزیجات دارد و بالاخره آن را عملی می‌کند. اما خرگوش‌ها راحتش نمی‌گذارند. مرد بعد از کلنجارهای زیاد، بالاخره راه‌حلی پیدا می‌کند.
جمعه, ۱۱ مهر
کتاب «گرم شدن زمین» کتابی علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانانی است که مشتاق دانستن حقایق علمی درباره‌ پدیده گرم شدن زمین هستند. کودکان و نوجوانان در کتاب «گرم شدن زمین» با‌ اقلیم زمین، پدیده‌های مانند اثر گلخانه‌ای، چرخه کربن، تاثیر انسان بر گرم شدن زمن، سوخت‌های فسیلی، فرهنگ کربنی انسان‌ها، اثرات گرم شدن زمین مانند ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و گرم شدن اقیانوس‌ها و تاثیر آن‌ها بر زندگی حیات وحش، راهکارهای کنترل گرم شدن زمین و بسیاری مطالب دیگر درباره این پدیده آشنا می‌شوند.
دوشنبه, ۲۶ خرداد
کتاب «وال‌ها» کتابی علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانانی است که مشتاق دانستن حقایق علمی درباره‌ زندگی وال‌ها هستند. کودکان و نوجوانان در کتاب «وال‌ها» با‌ تکامل وال‌ها بر کره زمین، انواع وال‌ها، درون بدنشان، آشنایی با شیرها و فک‌های دریایی، دلفین‌ها و گرازهای دریایی، جفت‌گیری و تولد نوزادان در وال‌ها، ارتباط انسان و وال‌ها، عوامل تهدید نسل وال‌ها و بسیاری مطالب دیگر درباره آنان آشنا می‌شوند.
یکشنبه, ۲۵ خرداد
کتاب «پرندگان» کتابی علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانانی است که مشتاق دانستن حقایق علمی درباره‌ی زندگی پرندگان هستند. کودکان و نوجوانان در کتاب «پرندگان» با‌ تاریخ تکامل پرندگان بر کره زمین، ویژگی‌های زیست‌شناختی این گروه از جانوران، چگونگی پرواز و انواع آن، ساختار پرها، بال‌ها و دم، جفت‌یابی در پرندگان، چگونگی استتار پرندگان در طبیعت، حواس پرندگان، ساختار منقار آنان، انواع رژیم غذایی پرندگان، انواع لانه‌هایی که پرندگان می‌سازند و انواع تخم‌های آنان و بسیاری مطالب دیگر درباره پرندگان آشنا می‌شوند.
شنبه, ۲۴ خرداد
کتاب «دوزیستان» کتابی علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانانی است که مشتاق دانستن حقایق علمی درباره‌ی زندگی دوزیستان هستند. کودکان و نوجوانان در کتاب «دوزیستان» با‌ تاریخ حضور دوزیستان بر کره زمین، ویژگی‌های زیست‌شناختی این گروه از جانوران، رنگ‌ها و نقش‌های دوزیستان، روش‌های دفاعی آنان در برابر شکارگران، نقش آب در چرخه زندگی دوزیستان، چگونگی جفت‌یابی، دگردیسی در دوزیستان، گروه‌های مختلف دوزیستان و شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان، عوامل تهدید نسل دوزیستان بر کره زمین و بسیاری مطالب دیگر درباره دوزیستان آشنا می‌شوند.
چهارشنبه, ۲۱ خرداد
کتاب «پستانداران» کتابی علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانانی است که مشتاق دانستن حقایق علمی درباره‌ی زندگی پستانداران هستند. کودکان و نوجوانان در کتاب «پستانداران» با‌ تاریخ تکامل پستانداران بر کره زمین، ویژگی‌های زیست‌شناختی این گروه از جانوران، روش‌های دفاعی آنان در برابر شکارگران، کارکرد دم برای پستانداران، تولیدمثل در پستانداران، چگونگی رسیدگی به نظافت بدن در این گروه، رژیم غذایی پستانداران و تنوع دندان‌ها و چنگال‌های آنان، لانه و محل زندگی پستانداران و بسیاری مطالب دیگر درباره آنان آشنا می‌شوند.
سه شنبه, ۲۰ خرداد
کتاب «پرندگان» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ هر پرنده تشویق می‌کند.
چهارشنبه, ۷ اسفند
کتاب «خوش آمدید» داستانی درباره‌ی مفاهیمی هم‌چون از دست دادن خانه، جستجوی خانه جدید و پذیرش دیگران است.
چهارشنبه, ۲۳ بهمن
داستان «خرس شمشیر به دست» در واقع داستان تاریخ زندگی انسان بر کره‌ زمین و آسیب‌هایی است که به طبیعت زده است و اثر آن به خودش برگشته است، اما بدون تلخی و با زبانی شیرین و طنز.
شنبه, ۱۹ بهمن