ردپای کربن ما: کاهش گازهای گلخانه‌ای (مجموعه کتاب انرژی برای آینده)

عنوان لاتین
Leaving our mark: reducing our carbon footprint

کتاب «ردپای کربن ما: کاهش گازهای گلخانه‌ای» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای آشنایی نوجوانان با انرژی ردپای کربن و راه‌های کوچک کردن آن است.

نویسنده در این کتاب ابتدا مخاطب را با ردپای کربن و گازهای گلخانه‌ای آشنا می‌کند و سپس راه‌هایی برای کاهش آن‌ها را شرح می‌دهد. کتاب «ردپای کربن ما: کاهش گازهای گلخانه‌ای» این سرفصل‌ها را دارد: گلخانه‌ی طبیعی کره‌ی زمین، ردپای کربن چیست؟، گازهای گلخانه‌ای چگونه تشکیل می‌شوند؟، شناخت گازهای گلخانه‌ای، سبک زندگی در جهان، خرید کربن برای کاهش کربن، کاهش تا چه مقدار ممکن است، حمل و نقل سبز، خانه‌ای با گازهای گلخانه‌ای کمتر، خرید کردن، ارتباطات، تاثیرات تلاش همگانی، مشارکت شما!

در بخش پایانی کتاب، واژه نامه‌ای در نظر گرفته شده است که در آن واژه‌های تخصصی به کار رفته در کتاب شرح داده شده‌اند. نمایه‌ی کتاب نیز در انتخاب کتاب آورده شده است.

«نانسی دیکمن» نویسنده‌ی پر سابقه‌ی کتاب‌های علمی اطلاعاتی برای کودکان و نوجوانان است. موضوع تعداد بالایی از کتاب‌های او به طبیعت، حیات وحش، کشاورزی و مزرعه مرتبط است.

کتاب «ردپای کربن ما: گاهش گازهای گلخانه‌ای» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ کتاب «انرژی برای آینده» است. از این مجموعه عنوان‌های «مراقبت از کره‌ی زمین: تغذیه و زندگی سبز»، «توسعه‌ی پایدار و زندگی پایدار: جوامع سبز»، «انرژی زیست توده (بیومس): انرژی از مواد زیستی» و «تغییرات آب و هوای کره‌ی زمین: افزایش کربن دی‌اکسید» نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

لایه‌ای از گازها به نام جو، سیاره ما را احاطه کرده است؛ این گازها از ورود تابش‌های زیان‌آور کره زمین جلوگیری کرده و با سوزاندن سنگ‌های فضایی پیش از برخورد با سطح زمین، از این سیاره محافظت می‌کنند؛ هم‌چنین دمای زمین را در حد متعادل گرم و ثابت نگه می‌دارند. اگر جو نبود کره زمین آن‌قدر سرد می‌شد که حیات در آن پدید نمی‌آمد.

برگردان
مجید عمیق
سال نشر
1397
نویسنده
Nancy Dickmann, نانسی دیکمن
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
حورا رضایی (ویراستار ادبی), محمود امانی طهرانی (ویراستار علمی)
Submitted by skyfa on