پرندگان از سر تا دم

پرندگان از سر تا دم

کتاب «پرندگان» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ی هر دایناسور تشویق می‌کند.

در کتاب «پرندگان از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ پرندگان نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام پرنده است؟ سپس در صفحه‌ی بعد بدن کامل پرنده نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند پرنده‌ی دیگر به‌ شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

تصویرگری کتاب «پرندگان از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است. «کوانچای موریا» تصویرگر و نقاش آمریکایی است. موریا علاوه بر تصویرگری کتاب‌های کودکان، به تصویرگری بازی‌های رومیزی و بازی‌های کارتی و ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی نیز مشغول است.

کتاب «پرندگان از سر تا دم» چهارمین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم است». «دایناسورها از سر تا دم»، «بندپایان از سر تا دم» و «جانوران اقیانوس از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «پرندگان اقیانوس از سر تا دم» در سال ۲۰۱۹ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کتاب‌ها برای کودکان و نوجوانان از مرکز کتاب‌ کودکان کانادایی شده است.

کتاب «پرندگان از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

کاربردها و فعالیت ها

۱- پس از بلندخوانی به کمک پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفتگو کنید:

  • پرندگان چه ویژگی‌هایی دارند؟
  • پرنده‌ای می‌شناسید که نتواند پرواز کند؟
  • کدام پرنده را دوست دارید؟ چرا؟
  • تابه‌حال از یک پرنده نگهداری کرده‌اید؟
  • چه پرندگانی در محل زندگی‌مان دیده‌اید؟ نامشان را می‌دانید؟

 

۲- کتاب یا پوستر بسازید.

از هر گروه از کودکان بخواهید یکی از پرندگان را انتخاب و درباره‌ی زندگی آن‌، غذا و ویژگی‌هایش پژوهش کنند. سپس نتایج پژوهش خود را به صورت یک کتاب یا پوستر در بیاورند.

 

۳- کتاب را ادامه دهید.

مشابه ساختار کتاب، به کمک کودکان جانوران پرندگان دیگری را به کتاب اضافه کنید. کلاژ تصویر پرندگان را بسازید و اطلاعات علمی کوتاهی درباره‌ی هرکدام بنویسید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Birds from head to tail
ناشر
نویسنده
Stacey Roderick, استیسی ردریک
ویراستار
  • حسین شیخ رضایی
برگردان
  • فروغ فرجود
تصویرگر
  • Kwanchai Moriya
  • کوانچای موریا
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.