خرس شمشیر به دست

خرس شمشیر به دست

داستان «خرس شمشیر به دست» در واقع داستان تاریخ زندگی انسان بر کره‌ زمین و آسیب‌هایی است که به طبیعت زده است و اثر آن به خودش برگشته است، اما بدون تلخی و با زبانی شیرین و طنز.

خرس یک شمشیر دارد و به آن می‌نازد. او با شمشیرش همه‌چیز را تکه‌تکه می‌کند. او یک روز برای این‌که قدرت کاملش را نجات دهد یک جنگل کامل را می‌برد. خرس در یک قلعه زندگی می‌کند که خودش آن را ساخته است تا از دست دشمن‌هایش در امان باشد. اما یک روز آب وارد قلعه‌اش می‌شود و آن را خراب می‌کند. خرس خشمگین با شمشیرش راه می‌افتد تا مقصر را پیدا و مجازات کند. اول از همه سراغ سگ‌های آبی (بیدسترها) که نگهبان سد هستند می‌رود. اما آن‌ها می‌گویند تقصیر گراز بوده که به آن‌ها حمله کرده و آن‌ها ترسیده‌اند و فرار کرده‌اند و در نتیجه سد بی‌نگهبان مانده و شکسته است. خرس به سراغ گراز می‌رود. گراز یک گوش می‌گوید تقصیر اون نیست. بلکه تقصیر روباه است که به طرف او تیر انداخته و حتی یک گوشش را هم بریده است. خرس به سراغ روباه می‌رود. روباه می‌گوید تقصیر او هم نیست، بلکه تصیر پرنده‌هاست. چون پرنده‌ها آمده‌اند و همه‌ی میوه‌هایش را خورده‌اند و او هم با تیر و کمانش سعی کرده آن‌ها را دور کند. خرس به سراغ پرنده‌ها می‌رود. پرنده‌ها هم می‌گویند تقصیر آن‌ها هم نیست، بلکه تقصیر آن کسی است که کل درختان را بریده بود. و در این‌جا خرس متوجه می‌شود مقصر اصلی خراب شدن خانه‌اش خودش است و سعی می‌کند خرابکاری‌هایش را جبران کند.

«دیوید کالی» ایتالیایی است و در سوییس متولد شده است. او نویسندگی کودکان و نوجوان را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرده است. او در ابتدا کتاب‌هایش را خودش تصویرگری می‌کرد. کتاب‌های او تاکنون در ۲۵ کشور دنیا به زبان‌های مختلف ترجمه و منتشر شده‌اند. کالی نویسنده پر کاری است و کتاب‌هایش جوایز زیادی دریافت کرده‌اند. او در کارنامه‌ی خود انتشار چند کتاب تصویری و کمیک استریپ برای بزرگسالان را نیز دارد. کالی کتاب «خرس شمشیر به دست» را به هواداران نامدار و بی‌نام و نشان طبیعت و محیط‎زیست تقدیم کرده است.

«جانلوکا فولی» تصویرگری ایتالیایی است که تصویرگری‌هایش در مجلات معتبر بزرگسالان منتشر می‌شود. کتاب «خرس شمشیر به دست» اولین تجربه او در تصویرگری کتاب کودک است.

کتاب «خرس شمشیر به دست» از کتاب‌های راه یافته به فهرست «کلاغ سفید» در سال ۲۰۰۹ است.

کتاب «خرس شمشیر به دست» برای بلندخوانی و اجرای نمایش مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱) پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند پرسش‌های زیر با کودکان فضای گفتگو شکل دهید:

 • چه جانورانی در داستان وجود داشتند؟ آن‌ها را نام ببرید.
 • چه شد که خانه‌ی خرس را آب برد؟ مراحل آن را به ترتیب بگویید.
 • به چهره خرس در هر صفحه دقت کنید و بگویید در هر صفحه چه احساسی دارد.
 • چرا خرس در ابتدا هر چیز که دم دستش می‌رسید را می‌برید؟
 • وقتی خرس فهمید مقصر خراب شدن خانه‌اش خودش است، چه تغییری در او اتفاق افتاد؟
 • بعضی کارهای ما عواقب دارند. عواقب داشتن کارها یعنی چه؟ می‌توانید برای آن مثال بزنید؟
 • چرا مهم است که کارهای بد را جبران کنیم؟ به چه روش‌هایی می‌توان کارهای بد را جبران کرد؟
 • آیا تابه‌حال کاری کرده‌اید که عواقب بدی داشته باشد؟ چه‌طور آن را جبران کرده‌اید؟

                                  

۲) پوستر توالی رخدادهای داستان بسازید.

با کمک کودکان نموداری تصویری از توالی رخدادهای داستان درست کنید که هر مرحله را نشان دهد.

 

۳) پوستر علمی بسازید.

از کودکان بخواهید یکی از جانوران کتاب را انتخاب کنند و درباره‌ی آن پژوهش کنند و نتیجه‌ی پژوهش خود را به شکل یک کتاب یا پوستر ارائه دهند.

با کمک کودکان می‌توانید پوستر یا کتابی درباره درختان، فواید آن‌ها، انواع آن‌ها و... بسازید.

 

۴) درخت بکارید.

یک برنامه درختکاری در آموزشگاه یا محل زندگی خود ترتیب دهید. شیوه‌ی کاشت درخت را با کودکان مرور کنید و آن‌ها را در کاشت درخت‌ها مشارکت دهید.

 

۵) نمایش بازی کنید.

ماسک یا عروسک دستکشی یا انگشتی شخصیت‌های داستان و صحنه را با کمک کودکان بسازید. بعد نقش‌ها را تقسیم کنید. دیالوگ‌ها را با کمک کودکان مشخص کنید و نمایش را تمرین کنید.

 

۶) به بازدید علمی بروید.

از یک گیاه‌شناس دعوت کنید همراه شما به بازدید از یک پارک یا محیط طبیعی در نزدیک محل زندگی‌تان بیاید، تا بیشتر با درختان و گیاهان اطرافتان آشنا شوید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The bear with the sword
ناشر
نویسنده
David Cali, دیوید کالی
ویراستار
 • گروه کتاب چ
برگردان
 • رضی هیرمندی
تصویرگر
 • Gianluca Foli
 • جانلوکا فولی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.