خرس شمشیر به دست

خرس شمشیر به دست

داستان «خرس شمشیر به دست» در واقع داستان تاریخ زندگی انسان بر کره‌ زمین و آسیب‌هایی است که به طبیعت زده است و اثر آن به خودش برگشته است، اما بدون تلخی و با زبانی شیرین و طنز.

خرس یک شمشیر دارد و به آن می‌نازد. او با شمشیرش همه‌چیز را تکه‌تکه می‌کند. او یک روز برای این‌که قدرت کاملش را نجات دهد یک جنگل کامل را می‌برد. خرس در یک قلعه زندگی می‌کند که خودش آن را ساخته است تا از دست دشمن‌هایش در امان باشد. اما یک روز آب وارد قلعه‌اش می‌شود و آن را خراب می‌کند. خرس خشمگین با شمشیرش راه می‌افتد تا مقصر را پیدا و مجازات کند. اول از همه سراغ سگ‌های آبی (بیدسترها) که نگهبان سد هستند می‌رود. اما آن‌ها می‌گویند تقصیر گراز بوده که به آن‌ها حمله کرده و آن‌ها ترسیده‌اند و فرار کرده‌اند و در نتیجه سد بی‌نگهبان مانده و شکسته است. خرس به سراغ گراز می‌رود. گراز یک گوش می‌گوید تقصیر اون نیست. بلکه تقصیر روباه است که به طرف او تیر انداخته و حتی یک گوشش را هم بریده است. خرس به سراغ روباه می‌رود. روباه می‌گوید تقصیر او هم نیست، بلکه تصیر پرنده‌هاست. چون پرنده‌ها آمده‌اند و همه‌ی میوه‌هایش را خورده‌اند و او هم با تیر و کمانش سعی کرده آن‌ها را دور کند. خرس به سراغ پرنده‌ها می‌رود. پرنده‌ها هم می‌گویند تقصیر آن‌ها هم نیست، بلکه تقصیر آن کسی است که کل درختان را بریده بود. و در این‌جا خرس متوجه می‌شود مقصر اصلی خراب شدن خانه‌اش خودش است و سعی می‌کند خرابکاری‌هایش را جبران کند.

«دیوید کالی» ایتالیایی است و در سوییس متولد شده است. او نویسندگی کودکان و نوجوان را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرده است. او در ابتدا کتاب‌هایش را خودش تصویرگری می‌کرد. کتاب‌های او تاکنون در ۲۵ کشور دنیا به زبان‌های مختلف ترجمه و منتشر شده‌اند. کالی نویسنده پر کاری است و کتاب‌هایش جوایز زیادی دریافت کرده‌اند. او در کارنامه‌ی خود انتشار چند کتاب تصویری و کمیک استریپ برای بزرگسالان را نیز دارد. کالی کتاب «خرس شمشیر به دست» را به هواداران نامدار و بی‌نام و نشان طبیعت و محیط‎زیست تقدیم کرده است.

«جانلوکا فولی» تصویرگری ایتالیایی است که تصویرگری‌هایش در مجلات معتبر بزرگسالان منتشر می‌شود. کتاب «خرس شمشیر به دست» اولین تجربه او در تصویرگری کتاب کودک است.

کتاب «خرس شمشیر به دست» از کتاب‌های راه یافته به فهرست «کلاغ سفید» در سال ۲۰۰۹ است.

کتاب «خرس شمشیر به دست» برای بلندخوانی و اجرای نمایش مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند پرسش‌های زیر با کودکان فضای گفت‌وگو شکل دهید:

  • چه جانورانی در داستان وجود داشتند؟ آن‌ها را نام ببرید.
  • چه شد که خانه‌ی خرس را آب برد؟ مراحل آن را به ترتیب بگویید.
  • به چهره خرس در هر صفحه دقت کنید و بگویید در هر صفحه چه احساسی دارد.

           ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس شمشیر به دست بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The bear with the sword
ناشر
نویسنده
David Cali, دیوید کالی
ویراستار
  • گروه کتاب چ
تصویرگر
  • Gianluca Foli
  • جانلوکا فولی
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • رضی هیرمندی
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ