بچه باتلاق

بچه باتلاق

سال ها پیش وقتی من و کریستی کوچک بودیم کار بدی کردیم. قرار بود برای بازی به خانه آنی برویم. ولی نرفتیم. به جایش رفتیم ماهی گیری؛ خودمان تنهایی؛ بی اجازه! کریستی گفت توی جنگل گل های استکانی یک حوضچه جادو هست. آن حوضچه فقط آنجا و فقط در بهار هست.

حوضچه را پیدا کردیم، تور انداختیم تا سمندر آبی بگیریم، اما چیز بهتری گیرمان آمد...

اگر تا بحال بدون اجازه کاری کرده اید، اگر رازی دارید که تنها خودتان و نزدیک ترین دوستتان می داند، اگر موجودی بالدار و عجیب پیدا کرده اید، اگر دوست دارید حیوان خانگی کوچکی داشته باشید و اگر هنوز به جادو باور دارید خواندن این کتاب به شما پیشنهاد می شود. تصاویری زیبا در کنار متنی ساده و روان کودکان را با راز حوضچه جادو و بچه باتلاق آشنا می کند.

داستان باعث بالا رفتن درک کودکان از تفاوت های زیستی و نیاز جانوران به بودن در محیط های طبیعی می شود. هر موجودی باید در خانه خود و محیط زیستی مناسب رشد کند تا شاداب و سرزنده باشد. مهم تر آن که برای حل مشکلات بزرگی که خودمان قادر به حل آن نیستیم بهتر است از بزرگترها کمک بگیریم حتی اگر رازمان فاش شود. کتاب بچه باتلاق به دلیل متنی زیبا، تصاویری هنرمندانه و پیامی انسانی و طبیعت گرا جایزه های بزرگی را دریافت کرده است، جایزه هایی چون کتاب سال ۲۰۰۸ و برنده ی جایزه ی کتاب پیش دبستانی بوک تراست.

گزیده‌هایی از کتاب

دوستانمان هم خیلی دوستش داشتند. او را در جعبه ای می گذاشتیم و یواشکی به مدرسه
می بردیم. هر وقت، معلم مان حواسش نبود، او در حیاط مدرسه،
توی شن وآب، برای خودش بازی می کرد.

کاربردها و فعالیت ها

فعالیتی با کتاب بچه باتلاق
مناسب برای کودکان پیش دبستانی و سال های اول و دوم دبستان
مواد لازم:

  • کاغذ های رنگی
  • چسب
  • قیچی

هدف:
تشوق بچه ها برای به کار انداختن خلاقیت شان برای به وجود آوردن یک موجود خیالی
توجه دادن بچه ها به این که هر موجودی در طبیعت خانه خودش را دارد و باید به آن موجود و محیط زندگی اش احترام گذاشت. (پیام زیست محیطی).
کتاب را برای کودکان بخوانید و همزمان اجازه دهید تصویرها را خوب ببینند. هدف این است که بچه ها بتوانند بعد از خواندن کتاب موجودات خیالی خودشان را بسازند.
روش کار:
با استفاده از کاغذ رنگی موجود خیالی خودتان را درست کنید و فهرستی از ویژگی های او تهیه کنید. پیش از شروع به خواندن کتاب، زمینه سازی کنید و بچه ها را به دنیای فانتزی خیال بکشید. مثلا این طور شروع کنید:
بچه ها! هفته پیش لابه لای درختان کنار خانه (یا در باغچه یا هر جای دیگر)، یک موجود جادویی پیدا کردم. موضوع را مطرح کنید و با طرح پرسش کودکان را به شریک شدن در موضوع تشویق کنید. برای نمونه بپرسید:

آیا شما تابه حال جانوری را در نزدیکی خانه تان پیدا کرده اید؟

با آن چه کار کرده اید؟

من یک کتاب درباره موجودی که پیدا کردم دارم، بیایید با هم کتاب را بخوانیم تا ببینیم او چه جور جانوری است؟

حالا کتاب را بخوانید و اجازه دهید کودکان تصویرها را ببینند و درباره بخش های مختلف واکنش نشان دهند.
پس از خواندن کتاب و پاسخ دادن به واکنش کودکان، این پرسش ها را با آن ها مطرح کنید:

  • چرا بچه ها نمی خواستند به مادرشان بگویند چه چیزی را پیدا کرده اند؟
  • با این که بچه ها خیلی خوب از بچه باتلاق مراقبت کردند، چه اتفاقی برای او افتاد؟
  • چرا بچه باتلاق بیمار شد؟
  • بچه ها در پایان داستان چه کار کردند؟
  • آیا بچه باتلاق ها واقعی هستند؟
  • فکر می کنید اگر یک جانور واقعی را در طبیعت پیدا کنید اجازه دارید او را پیش خود نگه دارید یا نه؟ چرا؟

حالا، به بچه ها بگویید که می خواهید تصویری از موجود جادویی که پیدا کرده اید را به آن ها نشان دهید. برای او نامی بگذارید و به کودکان معرفی اش کنید. مثلا:
بچه ها، این تصویر دوست جدید من است که هفته پیش نزدیک خانه مان پیدا کردم. اسمش بالگوش است و دوست دارد برنج و سس گوجه فرنگی بخورد. او دوست دارد تا بر روی گل ها و ساقه گیاهان تاب بخورد و دمش را بجود. وقتی که به صدایش گوش می دهی مثل این است که دارد آواز می خواند.
همه بچه باتلاق ها با هم فرق می کنند. فکر می کنید مال شما چه شکلی است؟ آیا شبیه دوست من است؟
حالا بیایید بچه باتلاق خودتان را با این کاغذها درست کنید. بعد هر کدام که می توانید درباره او بنویسید. او چه کار می کند؟ کجا زندگی می کند؟ کجا پیدایش کردید و هر چیز دیگری که درباره اش می دانید بنویسید یا به من بگویید تا برای تان بنویسم.
با کمک این اطلاعات به بچه ها کمک کنید تا کتاب بچه باتلاق خودشان را بسازند و داستانی درباره اش بنویسیند.
کودکان می توانند پس از پایان کار، داستان شان را برای هم کلاسی های شان بخوانند. یا درباره بچه های باتلاق خودشان در کلاس صحبت کنند.
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The Bog Baby
ناشران
نویسنده
Jeanne Willis, جینی ویلیس
برگردان
  • پروین علی پور
سال نشر
۱۳۸۸

دیدگاه ها

مادری از خاطرات کودکی و گشت و گذار خود با خواهرش در جنگل صحبت می کند و می گوید روزی یک  "بچه باتلاق  "را در "حوضچه ی " جادو پیدا می کنند و به خانه می برند. بچه باتلاق در محیط نامناسب خانه روز به روز ضعیف تر و لاغرتر می شود. مادر متوجه جریان شده و به آن دو می گوید اگر به بچه باتلاق علاقه مند هستید باید او را به زیستگاه اصلی خود یعنی جنگل برگردانید.
"بچه باتلاق" داستانی است فانتزی با درونمایه تربیتی – شناختی و موضوع عشق واقعی که به  وابستگی هر موجود به زیستگاه ویژه خود می پردازد. شخصیت های داستان دو خواهر هستند که از زندگی موجودی زنده، دوست داشتن و آزاد کردن او از شرایط نامناسب زیستی که برایش فراهم کرده اند، شناخت  پیدا می کنند. تجربه ای که منجر به ادامه حیات، تکثیر و زیاد شدن نسل او می شود.
زبان داستان بر اساس توصیفا روشن و گفت و گو با واژه های عامیانه است که با توجه به توانایی مخاطب برای درک مطلب صورت پذیرفته. تصاویر رنگی، زیبا، زنده و پویا هستند و فضای خیال انگیز دلپذیری به مخاطب هدیه می کنند. داستان کارکرد تربیتی – شناختی دارد. کتاب برنده ی جایزه کتاب کودک شفیلد، جایزه کتاب کودک ۲۰۰۸، جایزه سیلور اسمارتیز و جایزه پیش دبستانی بوک تراست شده است.
 


سلام آیا امکان خرید اینترنتی دراین سایت هست؟


سلام دوست عزیز
کتابک چنین خدمتی را ارائه نمی دهد


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.