دوستی دو طرفه

دوستی دو طرفه

کتاب «دوستی دوطرفه» داستان یک دوستی لطیف میان آموس، کارگر باغ‌وحش، و جانورانی است که او میان همه‌ سرشلوغی‌هایش به نیازهایشان توجه می‌کند.

«دوستی دوطرفه» نوشته‌ «فیلیپ سی استید» با تصویرگری «ارین ای. استید» را آرام‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید ورق خواهید زد. البته در این کتاب ازدحام کلماتی که پشت هم قطار شده باشند، به چشم نمی‌خورد و تمام متن‌ در کادرهایی رنگی و مختصر خلاصه شده است. اما تصویر‌ها پر از جزئیاتی هستند که دنبال کردن‌شان می‌تواند ضرباهنگ خواندن کتاب را مثل ضرباهنگ زندگی شخصیت‌های داستان آرام کند. برای نمونه، ماجرای موشی را که از ابتدا در داستان حضور دارد و پرنده‌ای که همراه حیوانات دیگر به خانه آموس می‌آید را تنها از مسیر تصویر می‌توانید دنبال کنید.

به نظر می‌رسد زوج خالق  این اثر تصمیم گرفته‌اند بخش از داستان را به جای آن‌که با صدای بلند بگویند، به نرمی تصویر بیان کنند و نگاه مخاطب را با تصاویری شبیه به اتوبوس شماره ۵‌ داستان که بی‌سر و صدا می‌تواند بزرگ‌ترین ساکنان باغ‌وحش را در خود جای دهد، شگفت‌زده کنند.

داستان «دوستی دوطرفه» با یک روز معمولی در خانه آموس شروع می‌شود. او مثل همیشه به موقع بیدار شده و مشغول انجام کارهای روزانه‌ قبل از رفتن به محل کارش است. اما با خروج از خانه کم‌کم نشانه‌های عجیبی به چشم می‌خورند که به آرامی داستان را وارد فضایی خیال انگیز می‌کند. کبوتری کروات‌زده که صبح زود در پیاده‌رو قدم می‌زند، خرگوشی که در اتوبوس روزنامه می‌خواند و باغ‌وحشی که دوستان صمیمی آموس در آن زندگی می‌کنند. بعد از ورود به باغ‌وحش، کتاب در هر صفحه ماجرای ارتباط متفاوت آموس با هر کدام از دوستانش را نشان می‌دهد. شطرنج بازی کردن با فیل (فیلی که قبل از انجام هر حرکت فکر می‌کند و فکر می‌کند)، مسابقه دو با لاک‌پشت (لاک‌پشتی که هیچ وقت بازنده نمی‌شود)، داستان خواندن در غروب برای جغد (جغدی که از تاریکی می‌ترسد) و...  به ترتیب می‌بینیم که آموس با وجود کارهای زیاد در باغ‌وحش، هر روز زمانی را برای بودن کنار دوستان‌اش پیدا می‌کند. و حالا اگر یک روز نتواند به سر کار برود، چه ‌می‌شود؟ بله، دوستانش راه خانه ‌او را پیدا می‌کنند تا روی دیگر یک دوستی دوطرفه را به او نشان دهند.

با این‌که شماره صفحه‌های کتاب مثل متن‌ آن در کادرهایی رنگی قرار گرفته است اما جای مشخصی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است. برای همین ممکن است شمارش آن‌ها از دست‌تان در برود. درست مثل شمارش روزهای یک دوستی دو‌طرفه. روزهایی که بالا و پایین‌های بسیاری دارند!

این کتاب را هم‌راه بچه‌ها بخوانید و بعد از آن درباره دوستی‌هایی که دیده‌اید و داشته‌اید فکر کنید و گفت‌وگو کنید. شاید هم بعد از خواندن آن دلتان بخواهد به یکی از دوستان‌تان زنگ بزنید تا دقیق‌تر به صدای‌اش گوش دهید! «فیلیپ و ارین استید» خودشان بعد از خواندن کتاب‌شان تصمیم گرفته‌اند نامه‌‌ کوتاهی برای خوانندگان کتاب‌ بنویسند. تا آن‌ها را دوست خود خطاب کنند و بگویند روی کمک‌شان حساب کرده‌اند.
این نامه را می‌توانید در صفحه‌‌های آغازین کتاب دریافت کنید. همان‌جایی که خانه آموس در کنار باغ وحش‌شهر بدون هیچ فاصله‌ای قرار گرفته است.

این زوج کتاب دیگری را هم با نام فارسی «خرسی که می‌خواست قصه بگوید» با یکدیگر خلق کرده‌اند. «سلام»، «نام من روبی»، «جاناتان و قایق بزرگ آبی» و «خانه‌ای برای پرنده» از دیگر آثار «فیلیپ ای. استید» هستند. او اولین کارش با نام «نخود بر روی نان تست» را خودش نوشته و تصویرگری کرده است.

کتاب «دوستی دو طرفه» جوایز و افتخارات زیر را کسب کرده است:

  • برنده‌ی مدال کالد کات (Caldecott Medal) سال ۲۰۱۱ برای تصویرسازی
  •  دریافت عنوان کتاب افتخاری Charlotte Zolotow سال ۲۰۱۱
  • قرار گرفتن در فهرست ALA Notable Children’s Books سال ۲۰۱۱
  •  قرار گرفتن در فهرست بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۱ برای کودکان زیر ۵ سال از دیدگاه: Children’s Book Committee Bank Street College of Education Children’s Choices
  •  قرار گرفتن در فهرست  بهترین کتاب‌های کودک سال ۲۰۱۰ از دیدگاه  Kirkus Reviews
  •  قرار گرفتن در فهرست بهترین کتاب‌های تصویری کودک سال ۲۰۱۰ از دیدگاه  Publishers Weekly
  •  قرار گرفتن در فهرت بهترین کتاب‌های تصویری کودک سال ۲۰۱۰ از دیدگاه  New York Times

کتاب «دوستی دو طرفه» با نام اصلی «A Sick day for Amos McGee» توسط انتشارات امیرکبیر نیز با نام فارسی «روزی که آموس بیمار شد» منتشر شده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دوستی دوطرفه

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
A Sick day for Amos McGee
ناشر
نویسنده
Philip Cristian Stead, فیلیپ کریستسن استید
تصویرگر
  • Erin E Stead
  • ارین ای.استید
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • آناهیتا حضرتی
سال نشر
۱۳۹۷
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ