اریش کستنر

Erich Kaestner
اریش کستنر
مشخصات
نام: 
اریش
نام خانوادگی: 
کستنر
نام لاتین: 
Erich
نام خانوادگی لاتین: 
Kaestner

اریش کستنر شاعر، روزنامه نگار، نمایشنامه‌نویس و نویسنده‌ی کتاب های کودکان و از بنیان‌گذاران دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان و کتابخانه‌ی بین المللی کودکان مونیخ است.

اریش در آخرین سال سده نوزدهم در خانواده‌ای پیشه‌ور در شهر ورسدن زاده شد. در سال ۱۹۱۳ به مدرسه‌ی تربیت معلم رفت اما در حالی که تنها مدت کمی به پایان دوره مانده بود آن را رها کرد. در سال ۱۹۱۴ هنگامی که بیشتر از پانزده سال نداشت جنگ جهانی اول آغاز شد، رویدادی که او از آن به عنوان حادثه‌ای که کودکی او را با پایان رساند، یاد کرده است. در سال ۱۹۱۷ به خدمت سربازی فرا خوانده شد. آموزش نظامی ظالمانه و کشتارهایی که در جنگ رخ داد در او تاثیری ژرف بر جای گذاشت. کستنر پس از پایان جنگ به مدرسه بازگشت و توانست کمک هزینه‌ی تحصیلی به دست آورد.

در پاییز ۱۹۱۹ کستنر وارد دانشگاه ورسدن شد و در زبان و ادبیات آلمان، تاریخ، فلسفه و تاریخ نمایش به تحصیل پرداخت. در این دوران به نوشتن مقاله پرداخت و با چاپ نوشته‌هایش در روزنامه‌ها هزینه تحصیل و زندگی خود را بدست آورد. اما مقاله‌های انتقادیش سرانجام سبب شد از کار برکنار شود و به ناچار با نام مستعار به چاپ آثارش ادامه داد.

در سال ۱۹۲۸ نخستین مجموعه سروده‌هایش را منتشر کرد. در پاییز همان سال شناخته شده ترین داستانش برای کودکان به نام «امیل و کارآگاهان» را منتشر کرد که دو میلیون نسخه از آن در آلمان فروخته شد. این داستان تاکنون به پنجاه و نه زبان ترجمه شده است. کستنر در سال ۱۹۳۳ «امیل و سه دوقلوها» را در ادامه‌ی آن نوشت. بنا به گفته‌ی پیتر هانت داستان «امیل و کارآگاهان» داستان‌های پلیسی را به دنیای ادبیات کودک معرفی کرد. از بسیاری از داستان‌های اریش کستنر فیلم ساخته شده است. یک سال پس از درگذشتش در سال ۱۹۷۴ سازمان و جایزه‌ای به نام او بنیان گذاری شد و در سال ۱۹۹۹ نیز موزه‌ی اریش کستنر درباره‌ی آثار و زندگی او بنیان گذاری شده است.

اریش کستنر در دوران نازی‌ها اجازه ی چاپ آثارش را نداشت اما هرگز سرزمین آلمان را ترک نکرد و به کار نوشتن ادامه داد. آثار او در زمینه‌های گوناگون مجموعه‌ی بزرگی را تشکیل می‌دهد که سهم بزرگی از آن آثاری است که برای کودکان و نوجوانان آفریده است.

او در سال ١٩٦٠ به سبب مجموعه آثاری که برای کودکان و نوجوانان آفریده است موفق به دریافت مدال هانس کریستین اندرسن شد. از نوشته‌های او کتاب فلفلی و آنتوان، خواهران غریب، کلاس پرنده، امیل کارآگاه می‌شود، امیل و سه پسر دوقلو، وقتی که من بچه بودم، دایی من فرانس، هر چیزی دردسرهای خودش را دارد، سی و پنجم ماه می و ...  او به فارسی برگردانده شده است. داستان «امیل و کارآگاهان» او از آثار ماندگار ادبیات کودکان است.

زندگینامه اریش کستنر

راهنما
پدیدآورندگان: 

دیدگاه ها

من امروز داشتم لیست کتاب های رده سنی بالای ۱۳ سال رو نگاه می کردم، چرا اسم کتاب های بینظیری مثل کنفرانس حیوانات و کلاس پرنده در این لیست نبودند؟


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.