اِتین دلِسِر

Etienne Delessert
اِتین دلِسِر
تهیه کننده: 
سحر ترهنده
مشخصات
نام: 
اِتینه
نام خانوادگی: 
دلِسِر
نام لاتین: 
Etienne
نام خانوادگی لاتین: 
Delessert

اِتین دلِسِر در سال ۱۹۴۲ در سوئیس به دنیا آمد. نزدیک به سی سال است که این هنرمند خود آموخته ایده‌ها، علایق، تخیلات و کابوس‌های خود و کودکان را به زبان بصری ترجمه می‌کند.

این اندیشه‌ها و نقطه نظرها در طول سال‌ها تبدیل به تصویرگری کتاب، نشریه، پوستر، فیلم انیمیشن، نقاشی و مجسه شده‌اند.

دلسر تاکنون برای بیش از هشتاد کتاب تصویرگری کرده است، برخی از این کتاب‌ها به بیش از چهارده زبان ترجمه شده اند و بیش از چهار میلیون نسخه از این کتاب‌ها در سراسر جهان به فروش رسیده است. از کتاب بسیار مبتکرانه او «مهمانی بی پایان» که در دهه ۶۰ منتشر شد گرفته تا همکاری مثال زدنی اش با اوژن یونسکو در کتاب «قصه شماره یک»، تا جدید ترین کتاب‌هایش «ترانه بسیار بسیار طولانی»، «هفت کوتوله» و «هامپی دامپی»، همه و همه دلسر را به عنوان یکی از پدران کتاب تصویری مدرن به ثبت رسانده‌اند.

تصاویر اتین دلسر علاوه بر کسب جوایز بی شمار موفق شده‌اند تا راه خود را در معروف‌ترین و مهم ترین نشریات و روزنامه‌های جهان باز کنند. او تاکنون توانسته است سیزده مدال طلا و دوازده مدال نقره انجمن تصویرگران آمریکا را بدست آورد. دلسر همچنین در ۱۹۹۶ موفق به کسب جایزه همیلتن کینگ شد. آثار او در موزه‌ها و گالری های معروف جهان به نمایش گذارده شده‌اند. او هم چنین در سال ۲۰۱۰ به عنوان کاندید جایزه هانس کریستین اندرسن معرفی شد.

شماری از کتاب‌های این تصویرگر به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند. از آن جمله می‌توان به سه جلد کتاب فسقلی، «توما و بی‌نهایت»، «همه‌ی رنگ‌های دنیا» و «تشنه‌ی اعداد» اشاره کرد.

راهنما

ديدگاه شما