راهنمای دانش آموزان کم شنوا و ناشنوا برای معلمان و استادان

راهنمای دانش آموزان کم شنوا و ناشنوا برای معلمان و استادان

چیزهایی که باید درباره دانش آموزان ناشنوا بدانید:

۱- اکثر معلم‌ها و اساتید با تعداد انگشت شماری از دانش آموزان کم شنوا و ناشنوا در طول دوره تدریس خود روبرو می‌شوند. این احتمالاً به دلیل وجود یک فرد ناشنوا یا کم شنوا در گروه و طبقه افراد شنوا است.

۲- افت شنوایی می‌تواند درجات مختلفی داشته باشد که به ترتیب از بیشترین میزان افت شنوایی به کمترین میزان عبارت است از: افت شنوایی عمیق، افت شنوایی شدید، افت شنوایی متوسط، شنوایی ملایم.

۳- تعریف دو واژه خاص:

ناشنوایی: فردی ناشنوا است که هیچ گونه وسیله کمک شنیداری اعم از سمعک و کاشت حلزون نداشته باشد.

کم شنوایی: فردی کم شنواست که به یک وسیله کمک شنیداری مثل سمعک یا کاشت حلزون مجهز باشد.

۴- امروزه بیشتر افراد ناشنوا سمعک یا کاشت حلزون دارند. آن‌ها غالباً دو زبانه هستند (یعنی هم با گفتار و هم زبان اشاره می‌توانند صحبت کنند) و اغلب هم به گفتار مسلط می‌باشند.

۵- وقتی دانش آموزی (یا دانشجویی) به شما می‌گوید که ناشنوا است، همیشه این دو سؤال را از او بپرسید:

۱. میزان افت شنوایی شما چقدر است؟

۲. بهترین راه برای ارتباط با شما چیست؟

راهنمای دانش آموزان کم شنوا و ناشنوا برای معلمان و اساتید

۶- اگر می‌توانید، از آن‌ها درباره ناشنوایی و یا نحوه استفاده از وسیله کمک شنیداری و نوع ارتباط برقرار کردن سؤال کنید. این کار شما نشان می‌دهد که شما به او بعنوان یک فردکم شنوا احترام می‌گذارید و همچنین به سرعت می‌فهمید که بهترین راه ارتباط برقرار کردن با وی چیست.

۷- برخی افراد، ناشنوایی خود را پنهان می‌کنند. زیرا با گفتن مشکل خود به مردم میانه خوبی ندارند. (ترس از شرمساری در برابر جامعه: می‌ترسند که افراد عادی پس از فهمیدن مشکل شنوایی آن‌ها، نگاهی متفاوت به آن‌ها داشته باشند.)

سؤال: در این وضعیت چه باید کرد؟ جواب: فقط برای آن‌ها روشن کنید که می‌خواهید با آن‌ها به خوبی ارتباط برقرار کنید. پس باید بدانید که این موضوع (ناشنوایی) را نباید پیش سایرین بازگو کنید.

۸- از آن جایی که دانش آموزان ناشنوا غالباً تنها هستند، یادگیری و تجربه می‌تواند برای آن‌ها گیج کننده و سخت باشد و حتی در مکالمات روزمره خود با همسالان، دچار مشکل شوند. بنابراین مهم است که معلم‌ها آگاهی کامل داشته باشند و بتوانند شرایط خاص را کنترل کنند. برای مثال؛ با راه اندازی بحث گروهی، دانش آموزان ناشنوا را تشویق به شرکت در بحث کنند.

مطالب مرتبط:

نکاتی هنگام صحبت با افراد کم‌ شنوا

راه‌های به حداکثر رساندن لب‌خوانی (راهنمای جوانان و نوجوانان کم‌شنوا)

رفتار با دانشجویان ناشنوا در کلاس درس

کاشت حلزون و کم شنوایی

ديدگاه شما