روز جهانی والدین ۲۰۱۹: امکاناتی فراهم کنید تا والدین زمان بیشتری در کنار نوزادشان باشند

روز جهانی والدین ۲۰۱۹: امکاناتی فراهم کنید تا والدین زمان بیشتری در کنار نوزادشان باشند

روز جهانی والدین هر سال در اولین روز ماه ژوئن برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۲ اول ژوئن را به افتخار پدران و مادران سراسر جهان، روز والدین اعلام کرده است.

روز جهانی والدین فرصتی است برای قدردانی از والدین برای فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌شان برای فرزندان.

پدر و مادر بودن مهم‌ترین شغل در جهان است. ۱۰۰۰ روز اول زندگی برای رشد مغز و شکل‌گیری توانایی کودک برای یادگیری و رشد بسیار حیاتی است. اما بسیاری از والدین به دلیل ساعات کاری طولانی اغلب دور از فرزندانشان هستند و نمی‌توانند با کودکان‌شان به اندازه کافی وقت بگذرانند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که به این نیاز پاسخ داده شود و دولت‌ها و سایر تصمیم‌گیرندگان در سیاست‌گذاری‌هایشان به این مساله توجه کنند.

به این مناسبت امسال یونیسف یک همه‌پرسی برگزار کرده و از والدین خواسته است که اعلام کنند چه سیاست‌هایی به آن‌ها کمک می‌کند تا زمان بیشتری را با فرزندان‌شان بگذرانند. این سیاست‌ها شامل مواردی از جمله مرخصی زایمان، فراهم کردن امکاناتی برای مادران تا بتوانند به فرزندانشان شیر بدهند و ارائه خدمات مراقبت از کودکان مقرون به صرفه و باکیفیت می‌شود.

روز جهانی والدین، با تأکید بر نقش مهم والدین در پرورش کودکان، خانواده را مسئول اصلی پرورش و مراقبت از کودکان می‌داند. این خانواده است که نسبت به رفاه افراد خانواده، آموزش و اجتماعی کردن کودکان و مراقبت از کودکان و افراد کهنسال احساس مسئولیت می‌کند. برای رشد کامل و هماهنگ شخصیتی، کودکان باید در خانواده و فضایی سرشار از  شادی، عشق و تفاهم رشد کنند. والدین از هر نژاد، مذهب، فرهنگ و ملیتی مراقبان و معلمان اصلی کودکان هستند. خانواده است که کودکان را برای یک زندگی شاد، پربار و سازنده آماده می‌کند و والدین لنگر خانواده و پایه و اساس جوامع به شمار می‌آیند.

حقوق والدین در پیمان‌نامه حقوق کودک

در پیمان‌نامه حقوق کودک نقش مهم والدین در پرورش کودکان به رسمیت شناخته شده و به مسئولیت کودکان برای احترام گذاشتن به والدین‌شان اشاره شده است.

در ماده شماره ۵ پیمان‌نامه حقوق کودک آمده است که دولت‌ها باید به مسئولیت‌ها، حقوق و وظایف والدین در راهنمایی فرزندان خود احترام بگذارند و آن‌ها را در رعایت حقوق شناخته شده در پیمان‌نامه کمک کنند. البته در این ماده همچنین اشاره شده که والدین باید توانایی کودک را در مطرح کردن بحث‌ها، پاسخگویی به پرسش‌ها یا روش‌های انضباطی‌شان در نظر داشته باشند.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۱۱:۵۶
برگردان:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.