فضل‌الله مهتدی صبحی

فضل‌الله مهتدی صبحی
مشخصات
نام: 
فضل الله
نام خانوادگی: 
مهتدی صبحی

فضل‌الله مهتدی شناخته شده به صبحی، پدرش محمد حسین در تهران پیشه بازرگانی داشت. صبحی شش ساله بود که پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند. این رخداد، برای او بسیار ناگوار بود. فضل‌الله و خواهرش با پدر و نامادری زندگی می‌کردند. صبحی در خاطرات کودکی‌اش می‌نویسد: هفته‌ای یک بار،‌ شب‌های آدینه به دیدن مادر می‌رفتیم. شب در آغوش مادر می‌خفتیم و مادر برای ما افسانه‌های شیرین می‌گفت.

صبحی سال های زیادی از عمر خود را صرف جمع آوری و بازنویسی افسانه ها و داستان های کهن ایرانی نمود که از میان آن ها می توان به کتابهای "افسانه ها"،  "داستانهای ملل "، " افسانه های كهن "، "افسانه های بوعلی سینا " و " عمو نوروز" اشاره کرد.

سنت قصه‌گویی برای کودکان در رادیو به وسیله صبحی در ایران پایه‌ریزی شد. برنامه ‌قصه‌گویی ظهر جمعه‌ها به مدت ۲۲سال با صبحی در رادیو ملی ایران ادامه یافت. این برنامه با استقبال گسترده مردم روبرو شد. صبحی از شنوندگان خردسال می‌خواست تا قصه‌هایی را كه از بزرگترها شنیده بودند به صورت نامه برای او فرستند. او این قصه‌ها را از سراسر ایران گردآوری می‌كرد و شایسته‌‌ترین روایت از هر قصه را بر‌می‌گزید و با زبانی روان و ساده، بازنویسی می‌كرد. او از سال ۱۳۱۲ در هنرستان عالی موسیقی به کار آموزش زبان و ادبیات فارسی پرداخت .

مهتدی در آبان ۱۳۴۱ در تهران بر اثر سرطان حنجره در گذشت و در گورستان ظهیرالدوله تهران به خاک سپرده شد.
 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام