فواید کتابخوانی برای کودکان

فواید کتابخوانی برای کودکان

والدین عزیز وقتی شما به کودکانتان کمک می‌کنید که یاد بگیرند کتاب بخوانند در واقع به آن‌ها کمک می‌کنید که دری به روی جهانی بزرگ و پر هیجان باز کنند. 
 
شما به عنوان والدین کودک خود می‌توانید یک علاقه مستمر و بی پایان را به یادگیری در فرزندتان ایجاد کنید به این ترتیب که: شما برای فرزندانتان کتاب می‌خوانید و آن‌ها به تدریج عشق و علاقه به داستان و شعر یافته و خودشان خواهان خواندن کتاب‌های مختلف می‌شوند و خواندن را آغاز و تمرین می‌کنند تا اینکه بالاخره به آن جایی می‌رسند که با کتاب تفریح کرده و از خواندن آن لذت می‌برند و هر روز تشنه کسب اطلاعات جدیدتر می‌شوند.
 
وقتی بچه‌ها کتاب خوان و اهل مطالعه می‌شوند دنیایشان وسیع‌تر و غنی تر می‌شود. مطالعات و تحقیقات نشان داده است کودکانی که مرتب و به صورت منسجم در دوران کودکی برای آن‌ها کتاب خوانده می‌شود مهارت‌های برقراری ارتباط و قدرت فکری آن‌ها افزایش یافته و در سنین نوجوانی و جوانی بیشتر از بچه‌هایی که به صورت مرتب و منسجم برای آن‌ها کتاب خوانده نمی‌شده این مهارت‌ها در آن‌ها بارور می‌شود.
 
علاوه بر این مهارت‌های ارتباطی و فکری در کودکانی که برای آن‌ها مرتباً کتاب خوانده می‌شود پیشرفت بسیار سریع و مستمری دارد. میزان افزایش و پیشرفت این مهارت‌ها بستگی به کیفیت و مقدار زمانی که به خواندن کتاب برای کودکانتان اختصاص می‌دهید دارد.
 
بچه‌ها ارزش و قدر کیفیت زمانی را که شما والدین برای کتاب خواندن برای آن‌ها صرف می‌کنید می‌دانند و از کتاب‌های جالب و خوب لذت بیشتری می‌برند!! در زیر چند نکته آورده شده که در برنامه خواند مطالب برای کودکتان می‌توانید مورد توجه قرار دهید:
 
*در برنامه روزانه خود با صدای بلند کتاب، روزنامه، مقالات مجلات، برچسب‌های روی قوطی‌ها مختلف، نوشته‌های پشت پاکت حبوبات یا مسیرها و هر نوشته مناسب دیگری را برای کودکتان بخوانید.
*با صدای بلند برای او شعر بخوانید و در مورد وزن و قافیه آن‌ها نیز کمی مطالعه کنید.
*هنگام خواندن به کلمات نوشته شده بر روی صفحه اشاره کنید و انگشت خود زیر هر خطی که می‌خوانید از راست به چپ حرکت دهید.
*با هم به کتابخوانه بروید و کتاب‌ها را ببینید و از مسئول کتابخانه سراغ کتاب‌های خوب بگیرید و یا از او بخواهید که در پیدا کردن یک کتاب خوب به شما کمک کند.
*همیشه در خانه کتاب، مجله و یا مقالات مختلف داشته باشید و مطالعه کنید تا کودک شما ببیند که شما هم به کتاب علاقمندید.
* از فرزندان بزرگ‌ترتان بخواهید برای کوچک‌ترها کتاب بخوانند.
*از افراد با تجربه و اهل مطالعه بخواهید در مورد کتاب‌هایی که می‌خوانید و می‌شناسید با شما صحبت کرده و یا برای شما بنویسند.
*سعی کنید هر شب قبل از خواب برای فرزندتان کتاب بخوانید و کیفیت آن را به مرور بیشتر کنید.
 
به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید به کودکتان یک امتیاز مثبت در زندگی دهید لازم است اوقات زیادی را با او بگذرانید و بیشتر این زمان را به خواندن کتاب‌های خوب و مفید برای او اختصاص دهید!
 

 

ديدگاه شما