پسری که عاشق ریاضی بود

پسری که عاشق ریاضی بود
شناسنامه کتاب
عنوان اصلی: 
The boy who loved math: the improbable life of Paul Erdos
نویسنده: 
Heiligman Deborah
دبورا هایلگمن
تصویرگر: 
LeUyen Pham
لوین فام
برگردان: 
شهاب الدین عباسی
سال نشر: 
۱۳۹۶
توضیح تکمیلی نگارنده: 
ماندانا کمالی سروستانی

روزگاری، پسری به نام پل، عاشق ریاضی بود و همیشه به ریاضی فکر می‌کرد. کتاب «پسری که عاشق ریاضی بود» از مجموعه من و مشاهیر جهان داستان زندگی پل را تعریف می‌کند. پل اردوش از کودکی بازی با اعداد و ریاضی را دوست داشت و عددها بهترین دوست‌های او بودند. اردوش در بیست سالگی، به خاطر ریاضی‌اش در سراسر جهان مشهور شده بود و آغازگر انواع ریاضیات جدید بود.

نویسنده در این کتاب با نثری روان و جذاب زندگی و علاقه پل اردوش به ریاضیات را توصیف می‌کند و خواننده نوجوان را به ریاضی علاقه‌مند می‌کند. تصاویر خلاقانه که متن را همراهی می‌کنند نوجوان را به بازی با اعداد و کشف برمی‌انگیزد.
در بخش پایانی کتاب اسامی تعداد زیادی از ریاضی‌دان ها آمده است که می‌تواند شروعی برای خواندن سرگذشت آن‌ها باشد.

درباره نویسنده کتاب «پسری که عاشق ریاضی بود»

دبورا هایلگمن هفتاد و چهار کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته است، از جمله کتاب چارلز و اِما (جهش ایمان داروین، که فینالیست جایزه ملی کتاب در آمریکا بود). فکر نوشتن کتابی  درباره پل اردوش را پسرانش به او الهام کردند. آن‌ها هر بار که از مدرسه به خانه می‌آمدند، هیجان‌زده از ریاضیدان درخشان و دوست‌داشتنی به نام پل اردوش حرف می‌زدند و این، آغازی شد بر تحقیقات گسترده او در باره این ریاضیدان نابغه.

درباره تصویرگر کتاب «پسری که عاشق ریاضی بود»

لوین فام به گفته خودش، زمانی معتقد بود که یک نابغه ریاضی است، تا اینکه با مسائل حساب و ریاضی رو به رو شد و پی برد که نابغه نیست. او هنوز عاشق اعداد است، ولی تصویرگری، عشق و حرفه اوست.

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام