کتابخانه نابینایان فیلیکس

کتابخانه نابینایان فیلیکس

کتابخانه نابینایان فیلیکس در استرالیا، دارای بیش از ۵۵۰ بسته طراحی شده مخصوص، شامل کتاب داستان‌های بریل و شنیداری همراه با اسباب بازی‌ها و اشیای لمسی است که به کودکان نابینا کمک می کنند تا دنیای خیالی داستان ها را در ذهن خود بسازند.

این کتابخانه یک منبع منحصر به فرد است که به طور مشخص فرصت هایی را برای کودکان نابینا و کم بینا  فراهم می کند تا قصه خوانی  را با کمک ابزار متناسب با رشد و نیازهای کودکان نابینا یا کم بینا تجربه کنند . این کتابخانه توسط خانواده هلن اسمیت، آموزگار Vision Australia's Burwood Education Centre، پشتیبانی می شود.

اهداف فیلیکس

 • افزایش آگاهی نسبت به نیاز کودکان نابینا و کم بینا در سطح جامعه.
 • تشویق خانواده های دارای کودک با اختلال دیداری به قصه گویی به عنوان یک ضرورت.
 • ارتقای مهارت های در دست گرفتن کتاب، ورق زدن، خواندن بریل، پیدا کردن رو و پشت کتاب، به اشتراک گذاری یک کتاب با دیگران.
 • ارتقا تدریجی توانایی کودک در توجه و گوش دادن به داستان . این توانایی به ویژه هنگامی که کودک جسمی مرتبط با داستان را در دست داشته باشد ، افزایش می یابد.
 • تشویق کودکان به کپی برداری از واژه ها و قافیه ها ی یک داستان ساده برای بازگویی داستانی به زبان خود.
 • تشویق کودک به استفاده از حس لامسه با فراهم آوردن کتابهای لمسی و مواد عملی مرتبط با داستان.
 • بسط دنیای تخیل داستان برای کودک با اختلال دیداری به وسیله تامین مواد کاربردی در  زندگی واقعی برای کمک به آنها جهت بازآفرینی یک  داستان به زبان خود.
 • تشویق کودکان به اینکه داستان گوش کنند.
 • رشد مهارت داستان خوانی  مستقل با استفاده از وسایل داخل بسته.
 • آشنا کردن کل خانواده با خط بریل و حمایت آنها در فهمیدن امکانات بالقوه ی خط بریل برای کودکان.
 •  

مخاطبان
تمامی نابینایان و کم بینایان ۰- ۶ سال در استرالیا می توانند عضو این کتابخانه شوند.
فیلیکس چیست؟
فلیکس یا  پروژه کتاب های بریل، کتابخانه ای است که کتاب های تصویری را برای استفاده کودکان نابینا یا کم بینا آماده کرده و به آن ها امانت می دهد. بنابراین این گروه از کودکان می توانند همان داستان هایی که خواهر و بردارها و یا دوستانشان در دسترس دارند، را بخوانند و از آن ها لذت ببرند .
هر بسته کتاب داستان شامل تصویر اصلی کتاب داستان، تشریح شده به خط بریل و یک لوح فشرده صوتی یا نوار داستان، تعدادی وسایل کمکی لمسی برای کمک به کودکانی که وارد دنیای قصه ها می شوند و دستنامه ای کوچک با تصاویر لمسی است، ‌به گونه ای که کودکان می توانند داستان را برای دیگران یا خودشان بازگو کنند.
بسته های فیلیکس
با وجود اینکه اعضای کتابخانه فیلیکس کم سن و سال هستند، هدف بسته های فیلیکس دسترسی مستقل این گروه از کودکان به موارد زیر است:

 • کیفی طراحی شده برای کودکان کم سن و سال که به تنهایی بازش کنند و درونش را جست و جو کنند.
 • مواد لمسی و شنیداری که به کودکان این فرصت را می دهند تا به تنهایی بتوانند داستان را بخوانند.
 • یک دستنامه لمسی ایمن و محکم برای تشویق کودکان  به جست وجو و یافتن سرنخ هایی تا بتوانند خود  از داستان برداشتی داشته باشند.

در حال حاضر ۵۵۰ بسته داستان در کتابخانه فیلیکس در دسترس است. مدت امانت سه هفته است که شامل زمان ارسال و دریافت نمی شود. بسته ها با پست رایگان در بسته بندی با لایه های  محافظ صفحات بریل، برای خانواده ها ارسال می شوند.
در کتابخانه ی نابینایان فیلیکس استرالیا افزون بر این بسته ها که به زبان انگلیسی هستند،‌ شماری  بسته نیز وجود دارند که مواد چاپی و  شنیداری آن به زبان هایی دیگری جز زبان انگلیسی تهیه شده اند. هم اکنون بسته های کتابخانه استرالیا به زبان های چینی، ویتنامی،عربی، ترکی و  سومالیایی ها وجود دارند تا والدین غیر انگلیسی زبان بتوانند با فرزندان نابینا یا کم بینای خود داستان هایی را به زبان مادری شان سهیم شوند.
بسته های فیلیکس به طور متمرکز تولید و به صورت گسترده در سرتاسر استرالیا توزیع می شوند. در صورت تقاضا امکان توزیع در سراسر جهان نیز وجود دارد دارند.

برگردان: سیده زینب مقدس

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما