کتابخانه های کودک و نوجوان در جهان

کتابخانه سیار  نورا دی ایندرا ویجایا [1] از بنیان‌گذاران ماتا اکسارا[2] در حالی که دخترانش دیوا و نایا و عمویش بدرالدین به مجموعه کتاب‌ها نگاه می‌کنند، یک ون کتابخانه‌ای موتوری را مهیا می‌کند. (توضیح عکس است)
یکشنبه, ۸ اردیبهشت
کتابخانه عمومی کنوشا که بیش از ۱۰۰ سال است که به مردم شهر کنوشا خدمات‌رسانی می‌کند، در بخش کودکان و نوجوانان خود، از ماجراجویان کوچک دعوت می‌کند با مطالعه و کتاب خواندن، بازی‌های تعاملی، تخیل و تجسم، فعالیت‌های گروهی و ... در کتابخانه، دست به اکتشاف‌های جدید بزنند.
سه شنبه, ۱۰ بهمن
کتابخانه‌های عمومی شهر ونکوور بخش‌های متنوعی دارد که هر کدام مخصوص مخاطب ویژه‌ای است و همه تجهیزات در جهت پاسخگویی به نیاز مراجعه‌کننده فراهم شده است. در این نوشتار، با بخش کودکان کتابخانه ونکوور آشنا می‌شوید. شایان ذکر است بخش نوجوانان بخش جداگانه‌ای را به خود اختصاص داده است.
چهارشنبه, ۱۳ اردیبهشت
كتابخانه ی"بیبلیوتكت" در کشور سوئد و شهر استکهلم مجموعه ی بزرگی از روز نامه، مجله، دوره های زبان، منابع اطلاعات مربوط به شهر، موسیقی، فیلم، كامپیوتر و ...  دارد.
شنبه, ۲۴ اردیبهشت
Biblioteca De Amicis کتابخانه ای به گستره ۲۳۰۰ متر مربع که با برنامه های گوناگون ترویجی اش برای کودکان و نوجوانان، یکی از بزرگترین و مهم ترین نهادها برای کودکان و نوجوانان در میان کتابخانه های ایتالیایی است.
سه شنبه, ۱۱ خرداد
انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی جمهوری چک ( که در چک به اسکایپ SKIP مشهور است)، سازمانی غیرانتفاعی، تخصصی و حرفه‎ای از کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی است که مشخصه یک انجمن مدنی را دارد. هدف اسکایپ تلاش برای بهبود مداوم استانداردهای کتابخانه و خدمات اطلاع رسانی و یافتن روشی برای افزایش اعتبار حرفه‎ای کتابداران است. این هدف موجب می‎شود که شرایط بهتری برای توسعه فعالیت و عملکرد کتابخانه‎ها و مراکز اطلاع رسانی بوجود آید.
چهارشنبه, ۹ دی
کتابخانه کودکان مونترال (Mcl)، موسسه ای غیر انتفاعی است که با هدف آشنا ساختن کودکان با دنیای کتاب، از ۸۰ سال پیش به صورت رایگان فعالیت می کند. چهار شعبه این موسسه، نیازهای منحصر به فرد مخاطبان را برآورده می کنند و زندگی صدها کودک را غنی می سازند.
چهارشنبه, ۱۱ آذر
كتابخانه‌ای با صد استعداد در هیرهوگووارد در هلند (Library of 100 talents- Heerhugowarrd, Netherlands) قرار دارد. هیرهوگووارد، دهكده‌ای در ۵۰ كیلومتری شمال هلند است. طرح "کتابخانه‌ای با صد استعداد" از سوی معماران و هنرمندان با همیاری و مشارکت كودكان تهیه شده است.
چهارشنبه, ۴ آذر
تخیل و خلاقیت را وارد زندگی کودکان کنیم کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان کره جنوبی با مجموعه ای از منابع ملی و بین‌المللی ادبیات کودکان و نوجوانان در دسترس کودکان و نوجوانان و پژوهشگران است.
سه شنبه, ۳ آذر
در تابستان ۲۰۰۷ حدود ۴۰ نفر از شهروندان علاقمند در عمان، طرح نخستین کتابخانه عمومی برای کودکان و خانواده‌ها را مطرح کردند. برای رسیدن به این چشم انداز، دکتر مونا السید و دکتر سمیرا موسی به عنوان هیأت مدیره انتخاب شدند.
سه شنبه, ۲۶ آبان
بیبلیومدیای سوئیس (BMS) یک بنیاد دولتی است که در ۶ می سال ۱۹۲۰ برابر با ۱۶ اردیبهشت ۱۲۹۹ تاسیس شد و مقر آن در شهر برن (Bern) است.
سه شنبه, ۲۶ آبان
کتابخانه عمومی سانتیاگو که در پایتخت شیلی واقع شده است، در ۱۱نوامبر ۲۰۰۵ گشایش یافته است. این کتابخانه مفهومی انقلابی برای خدمات کتابخانه ای به این کشور پیشنهاد کرده است، الگوهای جدید و ابتکاری در زمان و شیوه خدمات به شرح زیر:
سه شنبه, ۱۹ آبان
برای  طراحی این کتابخانه، شعارهای زیر پیش رو  بوده است: کتابخانه کودکان و نوجوانان می‌تواند  محلی برای  تجمع کودکان و نوجوانان باشند تا اوقات خوشی را در آن جا سپری کنند.
سه شنبه, ۱۹ آبان
Institute for Women’s Studies in the Arab World این کتابخانه به گروه های محروم در کشور جنگ زده لبنان خدمات کتابخانه ای ارایه می کند. این طرح در پی  تبادل نظر بین المللی و با پشتیبانی IBBY به اجرا در آمده است.
سه شنبه, ۱۲ آبان
کتابخانه نابینایان فیلیکس در استرالیا، دارای بیش از ۵۵۰ بسته طراحی شده مخصوص، شامل کتاب داستان‌های بریل و شنیداری همراه با اسباب بازی‌ها و اشیای لمسی است که به کودکان نابینا کمک می کنند تا دنیای خیالی داستان ها را در ذهن خود بسازند.
سه شنبه, ۱۲ آبان
موزه ی کتاب های تصویری در قصر ویسم تنها موزه درنوع خود، در اروپاست که به جمع آوری کتاب های تصویری قدیمی و جدید و هنری می پردازد. در سال ۱۹۸۲، ویلهم آلسلبن Wilhelm Asleben، یکی از بازرگانان شهر ترویسدورف  Troisdorf، مجموعه ی خود را که شامل ۳۰۰ طراحی و کتاب تصویری قدیمی، چاپ های سنگی، کنده کاری روی چوب و هزاران کتاب دیگر بود، به این شهر اهدا کرد. اهدای این مجموعه ی نفیس به شهر ترویسدورف سبب تاسیس این موزه شد. با خرید کتاب های تصویری و دریافت مجموعه های ارزشمند دیگر، این موزه گسترش یافت.  
سه شنبه, ۲۸ مهر
چکیده :کتابخانه عمومی پینانگ درمالزی، لزوم ایجاد یک کتابخانه کودکان در آن ایالت را احساس کرد. در ۲۲مه ۱۹۹۱، کمیته کتابخانه کودکان پینانگ به سرپرستی همسر نخست وزیرآن ایالت وهمکاری همسران دیگر کارگزاران ایالتی تشکیل شد.
سه شنبه, ۲۸ مهر
 چند دقیقه ازساعت یک بعد ازظهر روز شنبه می‌گذرد، دریکی از خیابان‌های مسکونی توکیو، پسر بچه‌ای سوار بر دوچرخه‌اش درحرکت است. پسر بچه درمقابل خانه‌ای متوقف می‌شود و از زنبیلی که به دوچرخه‌اش وصل است دوتا کتاب درمی آورد و به سرعت داخل خانه می‌شود. چند دقیقه بعد از طرف دیگر خیابان دختر بچه‌ای به این سو می‌آید خواهر کوچکش هم همراه اوست. هردوشان بقچه پارچه‌ای بزرگی به دست دارند و کتاب‌ها را توی بقچه‌ها گذاشته‌اند. آنها هم داخل خانه می‌شوند کم کم دخترها، پسرهای بیشتری به این خانه می‌آیند و شما می‌توانید ازمیان پنجره  باز خانه صدای حرف‌ها وخنده‌های گرم و شاد این بچه‌ها را بشنوید.
سه شنبه, ۲۱ مهر
یوکیبو "JUKIBU" ( نوجوانان، کودکان،کتاب ها) یک کتابخانه بین فرهنگی برای کودکان و نوجوانان  است که در  شهر بازل قرار دارد.
سه شنبه, ۲۱ مهر
در سال ١٩٧٨ "هزار و یکشب" نخستین کتابخانه ویژه کودکان در پاکستان را برپا کرد و در حال حاضر دارای ۳ کتابخانه است. هزار و یکشب نخستین کتابخانه خود را برای جذب بیشتر کودکان به خواندن، درون یک اتوبوس دوطبقه جا داد که به نام "اتوبوس کتاب"  شهرت یافت. هر دو طبقه بالایی و پایینی اتوبوس با کتاب های کودکان پر شده و شمار زیادی از دانش آموزان آموزشگاه ها در آن عضو هستند.
سه شنبه, ۱۷ شهریور