کتابخانه ی کودکان مونترال

کتابخانه ی کودکان مونترال

کتابخانه کودکان مونترال (Mcl)، موسسه ای غیر انتفاعی است که با هدف آشنا ساختن کودکان با دنیای کتاب، از ۸۰ سال پیش به صورت رایگان فعالیت می کند.

چهار شعبه این موسسه، نیازهای منحصر به فرد مخاطبان را برآورده می کنند و زندگی صدها کودک را غنی می سازند.

"Mother Gooze Rhyme" برنامه اجتماعی هفتگی والدین و کودکان است که در کنار یکدیگر یاد می گیرند لذتهای شعرها و آهنگ ها و داستان ها را با هم تقسیم کنند .

عضویت درا ین کتابخانه رایگان است و اعضای آن، به مجموعه بزرگی از مواد و منابع دسترسی دارند.

تاریخچه

شهر مونترال، تا سال ۱۹۲۹ میلادی، فاقد کتابخانه عمومی بود. در آن زمان، انجمن ملی شهر با الهام از خانم "مورای" و عشق و علاقه او به کتاب و اعتقادش مبنی بر حق لذت بردن از کتاب برای همه کودکان، از فارغ التحصیل جوانی به نام خانم "مک اسپوران" دعوت کرد تا به عنوان رئیس آموزش، به این موسسه بپیوندد.

به این ترتیب، انجمن پروژه تأسیس کتابخانه کودکان را شروع کرد. با کمک های مردمی، حدود ۳۰۰۰ دلار، اولین شعبه کتابخانه کودکان مونترال، در انستیتو فریزر تأسیس گردید. هیاتی داوطلبانه از طرف انجمن ، ماهانه از کتابخانه بازدید می کرد تا بر پیشرفت آن نظارت کند. در مدت کوتاهی ، شاخه های جدید در پاسخ به نیازهای انجمن افتتاح شد.

در سال ۱۹۳۸ Mcl ، به عنوان یک انجمن خیریه، با کمک ۵۰۰ دلاری شهرداری مونترال رسماً به ثبت رسید. هم اکنون کتابخانه، خدمات خود را شامل انواع مواد دیداری، شنیداری، منابع مکتوب به زبان های یونانی، ایتالیایی، چینی، پرتغالی، فرانسه، انگلیسی و خدمات کامپیوتی گسترش داده است.

وظیفه اصلی Mcl، علاقه مند کردن کودکان به کتاب و ارائه خدمات به آنان و خانواده های محروم است. صدها کودک از فرهنگ های مختلف، از چهار شعبه چند زبانی این موسسه استفاده می کنند و کتابداران به دیدن کودکان و نوجوانان بیمار در بیمارستان های مختلف می روند.

مجموعه ها

هر شاخه کتابخانه دارای منابع گسترده ای از کتابهای مصور، مواد خواندنی آسان، کتابهای قصه، غیر داستانی و مرجع است. کتابهای مصور و کتابهای داستانی کاغذی، از موادی است که خوانندگان زیادی دارد.

مجموعه کتابخانه، توسط نرم افزارهای فرانسه و انگلیسی ماشین شده است. نسبت مجموعه های زبانی، به محل جغرافیایی و ساکنان آن بستگی دارد.

بخش ویژه ای درباره کودکان و سلامت، برای والدین و بزرگسالان در نظر گرفته شده است. در یکی از شعبه هاAtwater ، بخش بزرگی از کتاب ها در زمینه پزشکی و مربوط به والدین کودکانی است که به بیمارستان کودکان نزدیک این شعبه مراجعه می کنند.

منابع مکتوب کودکان و بزرگسالان، به همه زبان ها موجود است. علاوه بر منابع مکتوب، منابع صوتی و تصویری و نشریات نیز امانت داده می شود.

خدمات دهی

کتابداران و کارکنان علاقه مند این موسسه، با عشق و علاقه و انگیزه قوی به قصه گویی، کمک به انجام دادن تکالیف اعضا، فعالیت های خلاقه آنان و خواندن می پردازند و اعضا را مورد حمایت خود قرارمی دهند. عمده خدمات این کتابخانه عبارتند از:

 • در بعضی از شعبه های این کتابخانه، برنامه قصه گویی هفتگی برای کودکان و پیش دبستانی ها برگزار می شود. قصه گویی شامل اشعار و قصه های آهنگین برای کوکان است. والدین و کودکان و مربیان در کنار یکدیگر، به اجرای این برنامه ها می پردازند.
 • قصه گویی برنامه ریزی شده برای مهدهای کودک محل: مهدهایی که در نزدیکی شعبه های این کتابخانه قرار دارند، با تعیین وقت قبلی، از برنامه قصه گویی این کتابخانه استفاده می کنند. چهار شعبه این موسسه، به طور هفتگی به ۳۰ مهد کودک خدمات قصه گویی ارائه می دهند. گاهی کتابداران به مهدها می روند. قصه گویی به دو زبان انگلیسی و فرانسه انجام می شود. استفاده از انواع عروسک ها در این برنامه متداول است.
 • باشگاه شطرنج: در شعبه ای از کتابخانه، اعضای باشگاه شطرنج، در روزهای خاصی دور همدیگر جمع می شوند و زیر نظر کارشناس مربوطه، به بازی و تمرین می پردازند. این برنامه برای گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال است.

کتابخانه ی کودکان مونترال

 • کمک به انجام دادن تکالیف اعضا: کتابداران در انجام دادن تکالیف مدرسه، به اعضای خود کمک می کنند.
 • سرویس مرجع: شعبه های کتابخانه دارای مجموعه ای قوی و منابع خود در بخش مرجع هستند. با استفاده از دایره المعارف ها و منابع مرجع، کتابداران به کمک مراجعان می آیند و آنان را در یافتن جواب مورد نظر یاری می کنند.
 • دسترسی به اینترنت: هر شعبه دارای یک دستگاه کامپیوتر برای دسترسی به اینترنت است. مجوز استفاده از اینترنت در صورت ارائه رضایت نامه از طرف والدین، توسط کتابداران صادر می شود.
 • ملاقات با نویسندگان و تصویرگران و مشاهیر: کودکان مدرسه رو و والدین آنان می توانند در کتابخانه، با نویسندگان و تصویرگران و مشاهیر ملاقات کنند و از تجربیات انان بهره بگیرند.
 • جشن ها و مناسبات خاص، در روزها و مناسبت های خاص مانند: اعیاد، جشن سال نو، یا جشن های ملیت های دیگر، نظیر جشن سال نو چینی، برنامه های ویژه ای در محل کتابخانه برگزار می گردد.

عضویت

عضویت در این کتابخانه، رایگان است و هیچ گونه محدودیت جغرافیایی ندارد. متقاضیان، کارت درخواست عضویت را پر می کنند و ارائه شماره تلفن رابط یا یک شاهد بالغ الزامی است. حضور والدین کودکان زیر ۱۴ سال هم ضروری است. تمدید عضویت می تواند تلفنی انجام شود.

امانت کتاب

حداکثر ۸ کتاب یا نوار کاست صوتی، به مدت دو هفته امانت داده می شود جریمه دیر کرد، شامل مبالغ نقدی یا تعلیق امتیاز امانت گیری است در مواردی که کتاب گم شود و یا آسیبی ببیند، باید توسط عضو تهیه شود. تکرار گم کردن کتاب، به قطع امتیاز امانت گیری منجر خواهد شد.

خدمات امدادی

خدمات به کودکان با نیازهای خاص: برنامه های این کتابخانه برای کودکانی که قادر نیستند به کتابخانه مراجعه کنند، بی نظیر است. کتابدارن این موسسه، به دیدن کودکانی که به دلیل شرایط خاص ناتوانی و یا بیماری و فاصله جغرافیایی زیاد، امکان حضور در کتابخانه را ندارند، می روند و به ارائه برنامه های قصه گویی، شعر خوانی و نمایش های عروسکی می پردازند.

بعضی از این مکان ها عبارتند از: انجمن نابینایان مونترال، مدرسه ناشنوایان مونترال و بیمارستان کودکان مونترال. برنامه ها به دو زبان انگلیسی و فرانسه، برای کودکانی که طول درمان را سپری می کنند، اجرا می شوند. کتابداران همکاری نزدیکی با کارکنان بخش روان پزشکی دارند . به عنوان مثال، در مرکز رافائل که خاص کودکانی است که از نظر یادگیری، مشکلات ویژه ای دارند، با قصه گویی و داستان سرایی، آنان را به مطالعه و خواندن علاقه مند می کنند.

کتابخانه ی کودکان مونترال

مامان غازه

در این برنامه ، والدین و کودکان به مدت نیم ساعت در کنار هم تمرین آهنگ و شعر می پردازند.

کودکانی که می توانند آهنگ ها و آواهای کودکانه را یاد بگیرند و به دیگران بیاموزند، به صورت هفتگی کنار هم جمع می شوند. این برنامه مخصوص کودکان گروه سنی قبل از دبستان است و حدود ۱/۵ ساعت طول می کشد.

سودمندی های برنامه قصه گویی مامان غازه:

 • ساعتی سرشار از تفریح و سرگرمی برای والدین
 • فرصتی برای اجتماعی شدن در کنار والدین و بحث و تبادل نظر در مورد کودکان
 • فرصتی برای گسترش دادن خزانه موسیقی و آهنگ ها برای کودکان
 • روشی جدید برای کنترل کردن کودکان پر سر و صدا
 • فرصتی برای کودکان که بتوانند با دیگران ارتباط بگیرد.

رویدادها و مناسبت ها

شهر مونترال در سال ۲۰۰۵ از طرف یونسکو، به عنوان پایتخت دنیای کتاب، انتخاب شده است. خانه انتشارات کودکان و کتابخانه، مجموعه ای خاص و جالب از خواندنی ها را همراه با اجرای نویسندگان و تصویرگران محلی فراهم آورده است که در شعبه های مختلف موسسه، Mcl اجرا می شود.

بعضی از این برنامه ها عبارتند از:

اجرای کتاب: یک شکوفه دوستی: توسط نویسنده کتاب

اجرای کتاب: ABC: توسط نویسنده این کتاب تصویری به صورت تخیلی، کودکان را با الفبا آشنا می کند.

اجرای داستان عربی و یک نمایش عروسکی دو زبانه به نام: ماجراجوی بیابان

اجرای داستانی آفریقایی با نواختن طبل و رقص آفریقایی ها برای کودکان و والدین شان که بسیار جذاب و لذت بخش است.

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما