کتابخانه عمومی سانتیاگو (شیلی)

کتابخانه عمومی سانتیاگو (شیلی)

کتابخانه عمومی سانتیاگو که در پایتخت شیلی واقع شده است، در ۱۱نوامبر ۲۰۰۵ گشایش یافته است. این کتابخانه مفهومی انقلابی برای خدمات کتابخانه ای به این کشور پیشنهاد کرده است، الگوهای جدید و ابتکاری در زمان و شیوه خدمات به شرح زیر:

 • گسترش زمان ارایه خدمات به شکلی که حتی تعطیلات آخر هفته را نیز دربر می گیرد؛
 • خدمات مرجع دیجیتال؛
 • مجموعه های سمعی و بصری؛
 • خدمات ارزان قیمت؛
 • مجموعه های کودکان و نوجوانان؛
 • مجموعه های مرجع، عمومی، ادبیات و حوزه های مورد علاقه بزرگسالان؛
 • سالن های کامپیوتر مجهز مخصوص آموزش فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی؛
 • امکان دسترسی کامل معلولان به تمامی خدمات؛
 • تالار چندمنظوره؛
 • سالن های نمایش
 • و... برنامه های دایمی در برانگیختن انگیزه مطالعه

این کتابخانه ۲۲۰۰۰ مترمربعی با هدف ارایه خدمات یک کتابخانه عمومی مدرن و موثر به کل جامعه به شکلی متفاوت از کتابخانه ملی شیلی و در قالب شبکه ملی کتابخانه های عمومی ایجاد شده است. این کتابخانه از ابتدا الگو و سرویسی تجربی برای ایجاد سایر کتابخانه های در کشور شیلی بوده است. این کتابخانه در پاسخ به تقاضای جمعیت ۶ میلیونی این شهر که خواستار روز افزون دسترسی به مواد خواندنی و اطلاعات بنیاد نهاده شده است.

۶۵% از یک میلیون بازدیدکننده سالانه کتابخانه را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند. این میزان استقبال به هیچ عنوان تصادفی نیست؛ چرا که این کتابخانه در نزدیکی چندین مدرسه و مهدکودک قرار دارد و علاوه براین، خطوط حمل و نقل خصوصی و عمومی با محل کتابخانه فاصله بسیار کم دارند. به عنوان مثال، تنها در چند متری این کتابخانه دو ایستگاه مترو قرار دارد.

کتابخانه عمومی سانتیاگو

کتابخانه کودکان

با تأکید ویژه بر کودکان ۰ تا ۸سال، این کتابخانه محوطه ای سرگرم کننده است که هدف اصلی آن ارتقای قدرت تخیل و شامل محوطه هایی ویژه برای نوزادان و کودکان خردسال است. هدف از این محوطه سازی، ایجاد فضایی برای سرگرمی این گروه از مخاطبان است که کتاب ها را در دسترس کودکان قرار می دهد و از راه بازی های گوناگون، تخیل آن ها را پرورش می دهد. در مورد هر چیزی که در این بخش قرار گرفته است، با در نظر گرفتن تمامی جوانب، به دقت فکر شده است: محوطه نوزادان دارای فضاهای مناسب برای کالسکه بچه است و به علاوه در همین فضا مجموعه هایی مناسب برای والدین در نظر گرفته شده است؛ به گونه ای که والدین دارای همان احساسی باشند که در پارک ها از آن برخوردارند.

کتابخانه عمومی سانتیاگو

در این محوطه، با شعار " متولد شده تا بخواند" فضایی به نومطالعه کنندگان شامل کودکان ۰ تا ۳ سال اختصاص یافته است که این کودکان می توانند همراه با والدین خود اقدام به مطالعه و بازی کنند. همچنین در این فضا میزهای مخصوص تعویض پوشک و دستشویی هایی با ابعاد و طراحی مناسب کودکان قرار دارد. این اتاق دارای بخش سمعی و بصری و بخش دیگری برای " قصه گویی "، نمایش و نمایش عروسکی است. با جابجا کردن هر یک از تجهیزات و عناصر شکل دهنده فضای این اتاق، می توان محیط های جدیدی برای استفاده های گوناگون به وجود آورد .

کتابخانه نوجوانان

این بخش که از طریق پله های داخلی به بخش کودکان متصل است را می توان امتداد منطقی بخش قبلی دانست. مجموعه منابع این بخش ویژه کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ است و تلاش شده است که این مجموعه تخیل و لذت مطالعه را در این گروه از مراجعان ژرفا بخشد.

این بخش را می توان یک فضای غیررسمی آموزشی دانست که در آن کودکان و نوجوانان می توانند از طریق مطالعه، شرکت در کارگاه های ادبی، نمایش ، فیلم، اینترنت و ایفای نقش های مختلف در بازیهای طراحی شده به همین منظور، دست به کنکاش دنیایی با امکانات جدید بزنند.

کتابخانه عمومی سانتیاگو شیلی

این کتابخانه به طور ویژه برای ارایه مکانی دلپذیر یا به بیان دیگر، سرگرم کننده، آرامش بخش و بدون قید و بند موجود در سالنهای سنتی مطالعه برای نوجوانان،‌ طراحی شده است و دارای بخش های دیداری-شنیداری، کارگاه های ادبی و نمایش است. همچنین در این کتابخانه پرده های نمایش و شبکه دیداری- شنیداری برای نمایش فیلم ها و اسناد موجود است.

برگردان: علی حمیدی

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما