کتابخانه بیبلیومدیای سوئیس

کتابخانه بیبلیومدیای سوئیس

بیبلیومدیای سوئیس (BMS) یک بنیاد دولتی است که در ۶ می سال ۱۹۲۰ برابر با ۱۶ اردیبهشت ۱۲۹۹ تاسیس شد و مقر آن در شهر برن (Bern) است.

این بنیاد، توسعه کتابخانه ها در سوئیس را، به ویژه در مناطقی که کتابخانه به اندازه کافی در دسترس نیست، ترویج می کند. بنیاد با ارائه انواع کتاب و دیگر رسانه ها تبادل فرهنگی را در سراسر سوئیس آسان و مرزهای زبانی را در هم می شکند و همکاری بین کتابخانه ها را تقویت می کند.. همچنین در ترویج خواندن و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز فعال است.

بیبلیومدیا سوئیس به مانند یک کتابخانه مادر و یک مرکز اطلاعات برای کتابخانه ها در سوئیس است.

بیبلیومدیا، کتابخانه ها در سوئیس را به سه گروه زبانی تقسیم می کند: سوئیس رتو رومانش (Rätoromanisch) و آلمانی زبان، سوئیس فرانسوی زبان و سوئیس ایتالیایی زبان، و هر منطقه دارای یک کتابخانه است. این کتابخانه ها در شهرهای لوزان Lausanne ، سولوترن Solothurn و بیاسکا Biasca قرار دارند و مجموعه ای بسیار پربار از کتاب های جدید برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان را که به زبان های ملی و دیگر زبان های خارجی است، در اختیار کتابخانه ها عمومی و مراکز آموزشی می گذارند.

بیبلیومدیای سوئیس از کتابخانه های عمومی و آموزشی و همچنین از مربیان در انجام کارشان حمایت می کند.

بیبلیومدیای سوئیس

فعالیت اصلی این بنیاد به امانت دادن کتاب به مراکز آموزشی و کتابخانه های عمومی است:

  • کتاب به مراکز آموزشی امانت می دهد که دو نوع است: برای مطالعه جمعی در کلاس و یا داشتن یک کتابخانه در کلاس برای مطالعه فردی. برای مطالعه جمعی در کلاس درس، از یک کتاب چندین نسخه (برای هر دانش آموز یک کتاب) به مدت هشت هفته به امانت می دهد. برای مطالعه فردی و تشکیل یک کتابخانه در کلاس درس، مجموعه ای متشکل از چهل کتاب داستانی، مصور، علمی ... و غیره به امانت می دهد. این مجموعه را کتابدار آموزشگاه و یا آموزگار همراه با دانش آموزان، با مراجعه به یکی از کتابخانه های بنیاد انتخاب می کنند.
  • به کتابخانه ها کتاب امانت می دهد. کتابخانه های کوچک و بزرگ عمومی در سراسر کشور برای تکمیل و یا تجدید مجموعه های خود و ارائه کتاب های جدید به مراجعه کنندگان، از کتابخانه های این بنیاد کتاب امانت می گیرند. کتابخانه های این بنیاد بیش از ۴۰۰۰ کتاب و دیگر رسانه ها را به مدت حداکثر سه سال به کتابخانه های عمومی در سراسر سوئیس امانت می دهند. این کتاب و رسانه ها را کتابخانه بنیاد و یا کتابخانه های درخواست کننده انتخاب می کنند.

بیبلیومدیای سوئیس

این سه کتابخانه روی هم دارای بیش ار ۵۰۰ هزار جلد کتاب هستند و در سال ۲۰۰۵ نزدیک به یک میلیون کتاب به ۱۷۰۰ مکان امانت داده اند.

Bibliomedia افزون بر امانت دادن کتاب و رسانه ها، برای توسعه کتابخانه ها و ترویج و تشویق به خواندن در سطح ملی:

  • به تاسیس کتابخانه عمومی در مناطق دور افتاده و کم جمعیت کمک می کند.
  • به عنوان یک مرکز مشاوره ای کتابخانه ها را راهنمائی می کند.
  • کتابخانه های این بنیاد، مرکزی برای تجمع و آموزش کتابداران و مربیان هستند.
  • به تنهایی و یا با همکاری موسسه های دیگر به اجرای طرح های ویژه ای در راستای تشویق و ترویج خواندن و حمایت از کتابخانه ها می پردازد.
  • با برگزاری نمایشگاه ها و سمینارها، خواندن را ترویج و تشویق می کند.
  • همچنین این وظیفه را عهده دار شده که برنامه های ویژه ای در راستای خواندن و فعال ساختن کتابخانه ها ارائه و ترویج کند.
  • دسترسی به اطلاعات را آسان می سازد، و در این راستا نصب و دسترسی به اینترنت را در کتابخانه ها و آموزش کتابدارها برای استفاده از اینترنت به عهده می گیرد.

کتابخانه های این بنیاد فقط به کتابخانه ها و مراکز آموزشی خدمات ارائه می کنند و استفاده عمومی ندارند.

فعالیت ها و برنامه های این بنیاد در پژوهشنامه ای که دو بار در سال منتشر می شود، به چاپ می رسد.

کنفدراسیون سوئیس و ایالت ها و بخش های مختلف این کشور از بنیاد بیبلیومدیا پشتیبانی مالی می کنند.

برگردان:ترانه وکیلی

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.