انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی جمهوری چک

انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی جمهوری چک
 • انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی جمهوری چک ( که در چک به اسکایپ SKIP مشهور است)، سازمانی غیرانتفاعی، تخصصی و حرفه‎ای از کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی است که مشخصه یک انجمن مدنی را دارد.
 • هدف اسکایپ تلاش برای بهبود مداوم استانداردهای کتابخانه و خدمات اطلاع رسانی و یافتن روشی برای افزایش اعتبار حرفه‎ای کتابداران است. این هدف موجب می‎شود که شرایط بهتری برای توسعه فعالیت و عملکرد کتابخانه‎ها و مراکز اطلاع رسانی بوجود آید.
 • اسکایپ ده کمیته منطقه‏ای و بیش از ۱۲۰۰ عضو دارد که به صورت منطقه‏ای سازماندهی شده‎اند. فعالیت های تخصصی آن توسط بخش هایی مانند کتابخانه های عمومی، باشگاه هایی مانند کتابخانه های کودکان، و کمیسیون هایی مانند کمیسیون قانونگذاری، انتشارات، ارتباط های بین المللی و اتوماسیون به کار گرفته می‎شود.

فعالیت های اسکایپ

 • مشارکت در ایجاد و تحقق مفاهیم قانونی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی
 • همکاری با مؤسسات آموزشی و سازمان های دیگر در داخل و خارج از کشور در ارتباط کتابداری و اطلاع رسانی
 • سازماندهی وقایع حرفه ای و اجتماعی برای کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی
 • برگزاری آموزش‎های تخصصی و حرفه‎ای، و کمک به یادگیری مادام العمر کتابداران و متخصصان اطلاع‎رسانی
 • ایجاد ارتباط با انجمن‎ها و سازمان‎های حرفه‎ای در داخل و خارج از کشور که هدف یکسان و مشابه دارند، همچنین عضویت در فدراسیون بین المللی انجمن کتابخانه‎ها (IFLA)
 • انتشار نشریه خبری حرفه‎ای اسکایپ
 • برنامه های جاری اسکایپ
 • اقدامات تبلیغاتی "هفته کتابخانه" در سراسر کشور
 • برگزاری همایش ملی " کتابخانه های عصر حاضر" توسط ستاد برگزاری همایش‎های مشترک
 • برگزاری سمیناری درباره ی "خودکارسازی نظام‌های کتابخانه‌ای"
 • "کارگاه کتابخانه" جلسه‎ای درباره ی مشکلات کتابخانه های عمومی"
 • "کتابخانه‎ ها برای هزاره بعدی" سمیناری برای ساخت یا بازسازی ساختمان کتابخانه ‎ها
 • و برنامه هایی در مناطق دیگر.

همکاری های بین المللی

 • شرکت در پروژه‎های اروپایی CECUP و DECID

پروژه های انجمن اسکایپ

 • کتابخانه دوستان (جایزه جمهوری چک برای کتابخانه های کودکان)

این رقابت برای انتخاب بهترین کتابخانه‎های کودکان در یک دوره دو ساله اجرا می‎شود. بچه‎ها – همانند مدرسه- برای کتابخانه های شهر خود گزارش تهیه می‎کنند. (در این رقابت محیط کتابخانه، کتابدار، کیفیت مجموعه، تعداد و کیفیت تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات برای کودکان در کتابخانه و برای ارزیابی کلی بوسیله علامت زدن توسط کودکان مورد ارزیابی قرار می‎گیرد) هیات داوران مسابقه کتابخانه ها را برپایه معیارهایی از قبیل: میزان ساعت های باز بودن کتابخانه برای کودکان، نسبت تعداد کودکان در جامعه به تعدادی که به عنوان کاربر در کتابخانه عضو شده‎اند، تعداد کتاب هایی که هر کودک می‎تواند امانت بگیرد، تعداد برنامه‎ها برای کودکان، تعداد ایستگاه های کاری اینترنت برای کودکان در کتابخانه، افزایش مجموعه کتابخانه، عضویت کتابخانه در باشگاه کتابخانه‎های کودکان اسکایپ، کیفیت صفحات وب برای کودکان، محیط کتابخانه کودکان، و مشارکت کودکان در جامعه ارزیابی می‏کند.

این مسابقه با همکاری ۳M Česko (جمهوری چک)، تحت نظارت وزارت فرهنگ، با حمایت حرفه‎ای کتابخانه ملی برگزار می‎شود، و توسط کتابخانه‎های کودکان و اسکایپ (انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی) حمایت می‌شود. نتایج این رقابت سازمان‏یافته سرانجام توسط خدمات عمومی، جامعه حرفه‏ای و بخش های خصوصی نشان داده می‎شود.

هفته کتابخانه (جمهوری چک)

از سال ۱۹۹۶، کتابخانه ها به طور سالانه "هفته کتابخانه " را در آغاز اکتبر برگزار می‎کنند. در طول این هفته، کتابخانه ها در سراسر کشور تلاش می‎کنند تا خوانندگان دائمی شان را و همچنین انهایی که تاکنون به کتابخانه مراجعه ننموده اند را جذب کتابخانه نمایند. در این هفته صدها کتابخانه میزبان نشست هایی با نویسندگان و سیاستمداران هستند و سخنرانی ها، دوره های آموزشی، نمایشگاه ها، نظرسنجی ها و مسابقات گوناگونی را سازماندهی می‎کنند. اعضاء جدید کتابخانه در این هفته می‎توانند از تخفیف در پرداخت حق عضویت و همچنین در دسترسی به اینترنت برخوردار شوند. در برخی از کتابخانه‌ها نیز، جریمه های دیرکرد بازگشت کتاب ها بخشیده یا تخفیف داده می‎شود. هفته کتابخانه همچنین زمانی برای افتتاح کتابخانه های جدید و بازسازی کتابخانه ‎های قدیمی است.

گروه های بزرگ مطالعه اکتبر (جمهوری چک)

این رویداد در روز اول از هفته کتابخانه برگزار می‎شود. کاربران کتابخانه و عموم مردم به کتابخانه ‎ها دعوت می‎شوند تا متنی را بخوانند و نویسنده و کتاب مورد علاقه شان را معرفی کنند. در این مطالعه گروهی نویسندگان، ورزشکاران، سیاستمداران و شخصیت های مشهور دیگر شرکت می‎کنند.

شبی با هانس کریستین آندرسن (کتابخانه های جمهوری چک)

شبی با هانس کریستین آندرسن یکی از فعالیت هایی است که توسط کتابخانه های چک (انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع‎رسانی، SKIP)، از سال ۲۰۰۰ برای افزایش علاقه کودکان به مطالعه اجرا شده است. در تعطیلات آخر هفته نزدیک به سال روز تولد هانس کریستین آندرسن، کتابخانه ها از کودکان و نوجوانان مراجعه کننده دعوت می‎کنند تا شبی را در کتابخانه بگذرانند. در این مدت عصر، شب و صبح قصه هایی از پریان خوانده یا گفته می‌شود، کودکان با کتابخانه آشنا می‎شوند. مسابقات ادبی و شعر خوانی برگزار می‎شود. برای انتخاب بهترین کتاب سال رأی‎گیری می‌شود، همچنین دیدار با نویسندگان و دیگر شخصیت های سرشناس فرهنگی و سیاسی، ورزشی و غیره که برای خواندن و تعریف داستان به کتابخانه می‎آیند، و صدها برنامه جالب توجه دیگر از برنامه‏هایی است که در آن شب برگزار می‎شود. ارتباط گروهی مهم است، در تمام طول شب، امکان گپ اینترنتی برای کودکان وجود دارد و ده ها هزار پیام رد و بدل می‎شود. در تعدادی از شهرها، این رویداد در بیش از یک مکان برگزار می‎شود. در برخی از موارد بچه‎هایی که می‎خواهند شبی در کتابخانه بگذرانند ( و خواب آلود می‎شوند) مجبورند برای بدست آوردن این امتیاز رقابت کنند.

وضعیت اهداف جهانی (روشهای جدید ترویج خواندن در جمهوری چک)

پروژه وضعیت اهداف جهانی روی توسعه و پشتیبانی از خواندن کودکان از طریق روش های جدید همکاری با گروه هدف در بخش کودکان کتابخانه‎های عمومی متمرکز شده است. در این پروژه فعالیت هایی از قبیل مسابقات ادبی و هنرهای خلاق، دوره های نویسندگی خلاق، فعالیت های تئاتر باشگاه های مختلف و برگزاری نمایش‎های عروسک خیمه شب بازی وجود دارد. این پروژه بوسیله انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی جمهوری چک انجام شد.

کتاب ها را قبل از آنکه فیلم آن در هالیود ساخته شود بخوانید (پوسترها به عنوان برانگیزاننده مطالعه) جمهوری چک

کتاب ها را قبل از آنکه فیلم آن در هالیود ساخته شود بخوانید ... زیرا زمانی که به صورت اقتباس از فیلم ارائه ‎می‌شود، شما ممکن است خود رمان اصلی را نشناسید. برپایه شعار بالا، انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی جمهوری چک مجموعه‎ای از سه پوستر را برای حمایت از خواندن و تبلیغات کتابخانه طراحی کرده است. پوسترها تقابل سرگرم‎کننده‎ای بین عنوان کلاسیک - پیرمرد و دریا، جین ایر، جنایات و مکافات- و تصور ناشی ازشیوه عمل فیلنامه های هالیود ایجاد می‎ کنند. این پوسترها که در آن ها طنز و اغراق به کار رفتهه بود از طرف جوانان که به سوی فرهنگ منفعل کننده تلویزیون، سینما و اینترنت تمایل دارند، مورد توجه قرار گرفت. در سال ۲۰۰۵ لئو بورنیت شیر نقره‌ای، جشنواره تبلیغات بین المللی کن را برای طرح گرافیکی مورد استفاده در این مسابقه بدست آورد.

کتابم، جستجو برای محبوب‎ترین کتاب مردم چک

در پروژه " کتابم، جستجو برای محبوب‎ترین کتاب مردم چک" که بوسیله انجمن کتابخانه و متخصصان اطلاع رسانی انجام شد، عموم مردم برای رأی دادن به کتاب مورد علاقه خود در سال ۲۰۰۴ دعوت شدند. نظرسنجی در بیش از ۴۵۰ کتابخانه و در سراسر کشور انجام گرفت و آراء ۹۳ هزار نفر از خوانندگان گردآوری شد. در جریان انتخابات، کتابخانه‎ها ده‎ ها رویداد تبلیغاتی را در حالیکه رسانه‎های گوناگون این نظرسنجی را پوشش می دادند و آن را همگانی‎تر می‎ساختند، سازماندهی کردند. نظرسنجی، صفحه وب ویژه خود را داشت که توسط آن امکان پی بردن به ننتایج رأی‎گیری و همچنین اطلاعات جالب دیگری در مورد خواندن وجود داشت.

جایزه کتابخانه سال (جمهوری چک)

این جایزه سالانه توسط وزارت فرهنگ چک اعطاء می‎شود. جایزه کتابخانه سال به دو دسته اعطاء می‌شود: به یک کتابخانه‎ عمومی در یک محل کوچک و به یک پروژه مهم که به راه ‎اندازی کتابخانه و خدمات اطلاع ‎رسانی مربوط می‌شود. در واقع جایزه به یک فرد و همچنین به یک کتابخانه داده می‎شود.

مدال بزرگ افتخاری Zdeňek Václav Tobolka

این جایزه از سال ۲۰۰۳ در سپتامبر هر سال بوسیله انجمن کتابخانه چک و بنیاد کتابخانه در کنفرانس ملی کتابخانه های عصر حاضر اعطاء می‎شود. این جایزه به کتابخانه و یا به فردی اعطاء می‎شود که سهمش در توسعه کتابداری چک به رسمیت شناخته شده است.

جایزه اطلاعات (جایزه چک برای طراحی اطلاعات الکترونیکی)

جایزه اطلاعات از سال ۱۹۹۹ سالانه بوسیله کمیته سازماندهی کنفرانس اطلاعات اعطاء می‌‎شود که به مناسبت کنفرانس اطلاعات توسط خدمات اطلاعات خصوصی موسسه بازرگانی آلبرتینا ایکام پراگ سازمان یافته است. جوایز برای پروژه های مهم، خدمات و فعالیت های مرتبط با منابع اطلاعاتی الکترونیکی داده می‎شود.

برگردان: ناهید انتظاریان

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما