کتابخانه هزار و یکشب پاکستان

کتابخانه هزار و یکشب پاکستان

در سال ١٩٧٨ "هزار و یکشب" نخستین کتابخانه ویژه کودکان در پاکستان را برپا کرد و در حال حاضر دارای ۳ کتابخانه است. هزار و یکشب نخستین کتابخانه خود را برای جذب بیشتر کودکان به خواندن، درون یک اتوبوس دوطبقه جا داد که به نام "اتوبوس کتاب"  شهرت یافت. هر دو طبقه بالایی و پایینی اتوبوس با کتاب های کودکان پر شده و شمار زیادی از دانش آموزان آموزشگاه ها در آن عضو هستند.
کتابخانه مرجع "هزار و یکشب" نیز دارای کتاب های زیادی در زمینه های گوناگون ادبی، علوم و فلسفه است و از امکانات شنیداری و تصویری نیز بهره مند است. از زمان تشکیل دو کتابخانه تا امروز بیشتر از ٢٣٠٠٠ کودک از خدمات آن بهره برده اند.

کتابخانه هزار و یکشب پاکستان

کتابخانه سیار "قصه گو" سومین کتابخانه این نهاد است که در یک اتوبوس جای گرفته و در یک برنامه ماهانه به ٤٠ آموزشگاه سر می زند. این کتابخانه به انگلیسی "قصه گو" و به زبان اردو "داستان گو" نامیده می شود. کتاب های این کتابخانه به زبان انگلیسی و اردو است و برای دو هفته به اعضا امانت داده می شود. این کتابخانه دارای کتاب های مرجع نیز هست. با جا گرفتن قصه گو در کنار ساختمان مدرسه دانش آموزان و معلمان به مواد خواندنی برای انجام وظایف و تکالیف درسی خود دسترسی دارند. با وجود دستگاه کپی در این کتابخانه معلمان می تواند برخی منابع مرجع را به تعداد مورد نیاز تکثیر کنند. در پایان هر روز قصه گو قفسه های خالی خود را برای روز بعد با کتاب های جدید پر می کند. این کتابخانه مخزنی با حدود ۱۲ هزار جلد کتاب کودک دارد. با وجود دستگاه تهویه خوب کودکان می توانند ساعت ها به راحتی برای انتخاب کتاب مورد نظر خود در اتوبوس به سر برند. اعضا این کتابخانه از امتیاز دسترسی به منابع بیشتر کتابخانه مرجع هزار و یک شب به رایگان برخوردارند و می توانند در برنامه ی نمایش فیلم های آموزشی و تفریحی در کتابخانه مرجع شرکت کنند. این کودکان همچنین می‌توانند با تخفیف ویژه در کلاس های کامییوتر ثبت نام کنند. تمامی این برنامه ها به منظور صرفه جویی در هزینه های خرید کتاب، صرفه جویی در زمان مورد نیاز برای رفتن به کتابخانه و پیشگیری از خطرات احتمالی خارج شدن کودکان از خانه در نظر گرفته شده است، از این رو مسئولین کتابخانه امیدوارند کودکان و والدینشان بتوانند بیشترین استفاده را از برنامه های آن ها داشته باشند.

کتابخانه هزار و یکشب پاکستان      کتابخانه هزار و یکشب پاکستان
 

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما