کتابخانه جنوا، کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان ایتالیا

کتابخانه جنوا، کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان ایتالیا

Biblioteca De Amicis
کتابخانه ای به گستره ۲۳۰۰ متر مربع که با برنامه های گوناگون ترویجی اش برای کودکان و نوجوانان، یکی از بزرگترین و مهم ترین نهادها برای کودکان و نوجوانان در میان کتابخانه های ایتالیایی است.

این کتابخانه اولین کتابخانه کودکان و نوجوانان در کشور ایتالیا است که در سال ۱۹۷۱ راه اندازی شده است. ریشه و اهداف این کتابخانه بر اساس و برگرفته از کتابخانه بین المللی مونیخ بنا نهاده شده است. امروزه این کتابخانه بخشی از کتابخانه شهر جنوا است که دارای یک بخش مرکزی و ۱۳ شعبه است.

در ژانویه سال ۱۹۹۹ کتابخانه به انبار نخی در قلب بندری تاریخی نقل مکان کرد که دارای اتاق هایی بزرگ و روشن بود. در این ساختمان تنها خدمات کتابخانه ای ارائه نمی شد، بلکه رویدادهای مختلفی مانند بازی و خواندن در برنامه های بعد از ظهر و شب، اجرای موسیقی و تئاتر، برپایی نمایشگاه ها و دوره هایی برای گروه های دانش آموزی از دوره های گوناگون، گردهمایی ها و کارگاه های آموزشی برای آموزگاران و کتابداران نیز اجرا می شد. برنامه هایی که با چهره و محتوای جذاب کودکان را به سرزدن به کتابخانه تشویق می کردند.  کتابخانه جنوا اکنون دارای بیشتر از۵۲ هزار جلد کتاب چاپ شده و یا دست نوشته در موضوع های متنوع است. 
کتابخانه ۷ روز هفته کار می کند
اما ویژگی اصلی این کتابخانه این است که  هر ۷ روز هفته باز است. از دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ الی ۱۹ و روزهای یکشنبه از ساعت ۱۳:۳۰ الی ۱۸. جنوا یکی از کهن سال ترین شهرهای اروپاست و نزدیک به ۶۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. به همین سبب مدیران برنامه ریزی و سیاست گذاران شهر، تمرکز زیادی بر توسعه شهری و فعالیت های زیادی برای کودکان و نوجوانان و افزایش سطح کیفی زندگی انجام می دهند که یکی از این موارد باز بودن کتابخانه بیشتر از زمان معمول آن است تا برای کتابخوان های جوان همواره در دسترس باشد. اما باز بودن به مدت طولانی و ارائه خدمات به تنهایی کافی نیست و از این رو کتابخانه فعالیت ها و نوآوری های گوناگونی انجام می دهد تا افراد را به خواندن تشویق کند.

کتابخانه جنوا، کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان ایتالیا

کتابدارها به کتابخانه رونق می بخشند
مدیرکتابخانه کارمندان خود را به صورت رهبرانی می بیند که در موقعیت های مختلف نقش های مختلفی را ایفا می کنند. کارکنان دارای پس زمینه های آموزشی هستند و برخی از آن ها در طول سال های بسیار، کارآزموده شده اند. آن ها با ابتکار و مهارت به دست آمده از تجربه خود، می کوشند تا کودکان و نوجوانان را به کتاب و خواندن مشتاق تر کنند.
در کتابخانه کودکان جنوا، باشگاه هایی برای گروه های سنی مختلف برای رشد مهارت های خواندن و نوشتن و هم چنین ترویج خواندن در نظر گرفته شده است.
در این کتابخانه برای کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۸ ساله آموزش رایانه و دوره های موسیقی، چند بار در هفته و به صورت رایگان برگزار می شود. در این برنامه ها پدر و مادرها و آموزگاران نیز می توانند شرکت کنند.
کتابخانه با مدرسه ها نیز در ارتباط است وبرای گروه های سنی مختلف و برای آموزگاران  به صورت منظم برنامه هایی اجرا می کند.
کتابخانه، مرکز زمین است!
 (L'Ombelico del mondo)
کتابخانه جنوا برای کودکان و نوجوانانی که در آن عضو هستند، مرکز زمین است! آن ها می توانند با خواندن کتاب های گوناگون و شرکت در برنامه های کتابخوانی دوزبانه و کارگاه ها و نمایشگاه ها و تئاترهای دو زبانه به گوشه و کنار جهان سفر کنند و با فرهنگ های مختلف آشنا شوند.بیشتر این فعالیت ها با همکاری همکاران بین المللی مرکز انجام می شود، در این راستا همکاری نزدیکی با مرکز فرهنگ چینی در جنوا برقرار است.از جمله برنامه های ارائه شده در این زمینه دوره های آموزش چینی به کودکان چینی و غیرچینی است.

برگردان: هاله وکیلی

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما