کتابخانه یوکیبو "JUKIBU"

کتابخانه یوکیبو "JUKIBU"

یوکیبو "JUKIBU" ( نوجوانان، کودکان،کتاب ها) یک کتابخانه بین فرهنگی برای کودکان و نوجوانان  است که در  شهر بازل قرار دارد.

در ناحیه ی بازل خانواده هایی بسیاری از کشورهای مختلف زندگی می کنند. کودکان آن ها با دو زبان یا بیشتر بزرگ شده و روزانه بین فرهنگ های  گوناگون در حرکت هستند.  برای چنین کودکانی است که این کتابخانه  به سال ۱۹۹۱ میلادی ( ۱۳۷۰) با هدف "تقویت زبانی مادری  راه فراگیری زبان دوم را  هموارتر می کند" افتتاح شد.

کتابخانه یوکیبو

 

این کتابخانه در دو طبقه طراحی شده است و دارای  بیش ار ۲۰هزار رسانه از قبیل: کتاب، کاست، سی دی،  ویدیو ، دی‌وی‌دی  به بیش از ۵۷زبان است که درباره ی  کشورها و فرهنگ های گوناگون  حکایت ها نقل می کنند.

کتابخانه یوکیبو quot;JUKIBUquot;

در کنار این رسانه ها، کتابخانه  مرتب برنامه های گوناگونی نیر به زبان های مختلف برگزار می کند: دعوت از نویسندگان کشورهای دیگر برای کتابخوانی، بعد از ظهرهایی برای داستانخوانی و بازی و غیره.  

کتابخانه از حمایت انجمن JUKIBU برخوردار، و در آن به روی همه ی علاقه مندان باز است.

بودجه  مالی این کتابخانه از سوی انجمن GGG (انجمن خیریه و نا سودبر بازل) و  حق عضویت  اعضا و همچنین کمک های مالی کوچک و بزرگ  دیگر  تامین می شود.

کتابخانه یوکیبو quot;JUKIBUquot;

گروهی داوطلبانه  متشکل از کتابداران آموزش دیده،  علاقه مندان از گروه های قومی و زبانی مختلف و پدر و مادران متعهد، مسول اداره ی این کتابخانه هستند و همچنین بر انتخاب رسانه ها نظارت دارند.

 ابن کتابخانه در سال ۲۰۰۹میلادی ( ۱۳۸۸)جایزه ی  یکپارچگی بازل  Basler Preis für Integration را برای تعهدش در توسعه زبان و یکپارچگی جامعه به وسیله ی تقویت زبان مادری را دریافت کرد.

برگردان: ترانه وکیلی 

راهنما
کتابخانه های کودک و نوجوان: 

ديدگاه شما