کوئنتین بلیک

Quentin Blake
کوئنتین بلیک
مشخصات
نام: 
کوئنتین
نام خانوادگی: 
بلیم
نام لاتین: 
Quentin
نام خانوادگی لاتین: 
Blake

کوئنتین بلیک، نویسنده - تصویرگر انگلیسی است که سادگی و طنز را با خطوط سریع و رنگ‌های گذرا، در تصویرهای درخشان و استادانه خود به نمایش در می‌آورد.

بلیک در سال ۲۰۰۲، جایزه بزرگ آندرسن را دریافت کرد. او دانش آموخته‌ی رشته‌ی ادبیات انگلیسی و هنر است و افزون بر تصویرگری برای کودکان بیشتر از بیست سال است که در کالج سلطنتی هنر- جایی که از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۶ سرپرستی بخش تصویرگری آن را بر عهده داشته است- تدریس می‌کند.

کوئنیتن بلیک در شانزدهم دسامبر ۱۹۳۲ زاده شد. نخستین تصویرگری او در شانزده سالگی در مجله ی «پانچ» به چاپ رسید. بلیک تصویرگری برای مجله های پانچ، اسپکتتور و دیگر مجله ها را تا تصویرگری نخستین کتاب برای کودکان به نام «یک لیوان آب و داستان‌های دیگر» نوشته‌ی جان یومن در سال ۱۹۶۰ و ورود به دنیای ادبیات کودکان ادامه داد.

او نزدیک به ۳۰۰ اثر تصویرگری کرده است و به سبب همکاری‌اش با نویسندگانی مانند راسل هوبان، رولد دال و مایکل روزن شناخته شده است. او تصویرگر بسیاری از کارهای رولد دال مانند «ماتیلدا»، «غول بزرگ مهربان»، «تشپ کال» و «جادوگرها» است که همه جایزه‌هایی را از آن خود کرده‌اند.

افزون بر این بلیک داستان‌هایی را نیز خود برای کودکان نوشته و تصویرگری کرده است که آن‌ها نیز جایزه دریافت کرده‌اند. نخستین داستانش به نام پاتریک در سال ۱۹۸۶ منتشر شد و بر پایه داستان انجلو که در سال ۱۹۷۰ منتشر کرد، اپرایی برای کودکان نوشته شد. شخصیت‌هایی که او آفریده است مانند آقای مگنولیا و خانم آرمیتاژ از دوست داشتنی ترین شخصیت‌های ادبیات کودکان‌اند.

او در سال ۱۹۸۸  و ۲۰۰۵ نشان افتخار بریتانیا را به سبب خدمت به ادبیات کودکان دریافت کرد . در سال ۱۹۹۹ افزون بر دریافت لقب «تصویرگر برتر» به عنوان نخستین لوریت کودکان - مقامی که برای افزایش توجه همگان به ادبیات کودکان از پایه گذاری شده است - برگزیده شد.

او بر این باور است که: «همیشه باید طراحی کنیم، این تنها راهی است که به شکوفایی دست می‌یابیم. گرچه تکنیک‌های گوناگونی می‌دانید، به کار بستن آن‌ها کلید دریافتن است. به آثار هنرمندان بزرگ نگاه کنید، اما چندان زیر تأثیر آن‌ها نباشید. طراحی کنید و سرانجام آن چه را که می‌خواهید در دست بگیرید».

راهنما

ديدگاه شما