۷ دلیل گریه کودک شیرخوار

۷ دلیل گریه کودک شیرخوار

كودكان در مسیر رشد و نمو جسمی، روحی، حركتی و عاطفی خود با دردها، فشارهای روانی و بی‌مهری والدین روبه‌رو می‌شوند. آن‌ها در واكنش به این دردها عكس‌العملی جز گریه ندارند.

دلایل گریه کردن نوزاد

قولنج شیرخواران

یكی از دلایل گریه نوزادان كولیک یا قولنج دوران شیرخوارگی است. اگرچه هنوز علت كولیک نوزادان مشخص نیست ولی مهم این است كه شیرخوار درد دارد و باید به او كمک كرد. حدود ۲۰ درصد شیرخواران به كولیک مبتلا می‌شوند و هنوز معلوم نیست چرا هنگام غروب یا شب گریه می‌كنند. شیرخوار خیلی سخت آرام می‌شود. هنگام گریه پای خود را به سمت شكم می‌برد. گاهی اوقات بی‌قراری نوزاد باعث اذیت و ناراحتی شما می‌شود.

از همكاری و مساعدت دیگران غافل نشوید. نوزاد را به پدر یا مادر خود بسپارید. ماساژ دورانی شكم نوزاد با آرامش توسط پدر بسیار تسكین‌دهنده است. شاید یک موزیک یا یک فنجان چای و قهوه به شما آرامش بدهد تا انرژی خود را احیا كنید. هنوز داروی خاصی برای برطرف كردن كولیک شیرخواران معرفی نشده است اما تجویز روزی ۲ قاشق چایخوری عرق نعناع توصیه می‌شود اگر داروی دیگری مصرف می‌كنید با پزشک خود مشورت كنید.

جیغ كشیدن‌

برخی بر این باورند دلیل  احساس عجز و درماندگی در بیان كلمات است. وقتی كودک ۱۸ ماهه شما جیغ می‌كشد چشم‌ درچشم او بیندازید. در آغوش‌اش بگیرید با كلمات محبت‌آمیز او را سرگرم كرده یا با او بازی كنید. اغلب كودكان با این كار آرام می‌شوند. گاهی در مسیر تكامل تكلم كودكان ممكن است اختلالات شنوایی نیز باعث جیغ كشیدن كودک شود، پس با شنوایی‌سنج صحبت كنید.

 گرسنگی

شیرخواران معمولاً یک ساعت بعد از تغذیه با شیر مادر ناآرامی می‌كنند. این ناآرامی ممكن است به خاطر گرسنگی باشد.

صداهای بیش از اندازه بلند

صداهای بیش از اندازه بلند مانند تلفن، تلویزیون، نور خیره‌ كننده، حضور در اجتماعات یا میهمانی‌ها آرامش شیرخوار را مختل می‌كند حتی محصورشدن بین كوهی از اسباب‌بازی‌ نیز می‌تواند برای نوزاد ایجاد تنش كند.

 شیرخواران تنش و مشاجره والدین را احساس می‌كنند

این موضوع باعث نگرانی و بی‌قراری آن‌ها می‌شود. بهتر است مشاجرات خانوادگی به بعد از خواب او موكول شود.

قرار گرفتن بیش از اندازه در یک وضعیت ثابت

قرار گرفتن بیش از اندازه در یک وضعیت ثابت روی صندلی یا گوشه‌ای از اتاق می‌تواند سبب خستگی و كسالت شیرخوار شود. او را حركت داده و نوازش كنید. گاهی اوقات شیرخواران عادت به گردش با اتومبیل دارند و در ماشین به خواب می‌روند و آرامش می‌گیرند. در این صورت اگر فرصت این كار را ندارید لااقل با او صحبت كنید. آواز و شعر بخوانید. كودكان از بودن در كنار شما لذت می‌برند.

 درجه حرارت اتاق

درجه حرارت مناسب اتاق شیرخواران ۲۵ تا ۲۶ درجه است. چنان چه شیرخوار پوشش نامناسب داشته باشد چون تنظیم درجه حرارت بدنش تكامل نیافته در مواقع گرما و سرما بی‌قراری می‌كند. با توجه به این نكته به آرامش كودک كمک كنید.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۰-۰۳-۱۷ ۱۵:۰۱
متن سفارشی:

ديدگاه شما