الوین بروکس وایت

Elwyn Brooks White
الوین بروکس وایت
مشخصات
نام: 
الوین بروکس
نام خانوادگی: 
وایت
نام لاتین: 
Elwyn Brooks
نام خانوادگی لاتین: 
White

الوین بروکس وایت مقاله نویس و نویسنده کتاب کودکان است که در سال ۱۹۷۰ جایزه لورا اینگالز وایلدر را به پاس خدماتش در زمینه ادبیات کودک دریافت کرد. «استوارت لیتل»، «کارتنک شارلوت» و «قوی شیپور زن» سه رمانی است که وایت برای کودکان نوشت.

هر سه رمان او به ویژه «کارتنک شارلوت» نزد کودکان بسیار محبوب است. «کارتونک شارلوت» در سال ۱۹۵۳ جایزه نیوبری و در سال ۱۹۵۸ جایزه لوئیس کرول و چند جایزه ملی دیگر را دریافت کرد. برخی از منتقدان دو اثر دیگر او را نیز شایسته این جایگاه می‌دانند. آثار این نویسنده به سبب سبک، طنز و پرداختن به احساسات و رابطه تخیل برانگیز انسان با جانوران ارزشمندند.

الوین بروکس وایت در سال ۱۸۹۹ در امریکا زاده شد. در مدرسه دولتی مونت ورنن تحصیل کرد و در سال ۱۹۲۱ در رشته هنر  از دانشگاه کرنل دانش آموخته شد. او که پیشتر به عنوان ویراستار مجله ادبی مدرسه و روزنامه «دیلی سان کرنل» کار کرده بود علایق ادبی خود را در سال‌های آغازین دهه ۲۰ با کار کردن به عنوان یک خبرنگار در چند روزنامه ادامه داد. دراین دوران او سفری به سراسر امریکا داشت. سپس در نیویورک به کار تبلیغات پرداخت. در ۱۹۲۵ وایت با مجله تازه تاسیس نیویورکر آغاز به همکاری کرد و  در سال ۱۹۷۲ تمام وقت به کار پرداخت. وایت به عنوان یک نویسنده، ستون نویس و ویراستار، نقش اساسی در تثبیت جایگاه این مجله به عنوان مجله ادبی پیشتاز بازی کرد.

«استوارت لیتل» نخستین رمان او بود که در سال‌های پایانی دهه ۲۰ نوشت و به سبب نپذیرفتن شدن از سوی ناشران انتشار آن به درازا کشید و وایت سرانجام آن را در سال ۱۹۴۵ با تصویرگری  گارت ویلیامز منتشر کرد. «استوارت لیتل» رمان طنزی است درباره ماجراجویی های پسربچه پنج سانتی متری زرنگ و مستقل. این اثر با موفقیت زیادی رو به رو شد. در سال ۱۹۶۶ تلویزیون NBC فیلمی از آن ساخت و در سال ۱۹۹۹ کمپانی کلمبیا پیکچر کارتون بسیار موفقی از آن ساخت. ۷ سال پس از نوشتن «استوارت لیتل» وایت «کارتنک شارلوت» را نوشت، رمانی که هم از سوی کودکان و هم منتقدان ستایش شد و بی چون و چرا از آثار مدرن ادبیات کودک است که جز ادبیات کلاسیک کودکان به شمار می‌رود. این کتاب در سال ۹۵۳ جایزه نیوبری و در سال ۱۹۵۸ جایزه لوئیس کرول، مریت را از آن خود کرد.

«قوی شیپور زن» اثر دیگری است از وایت که کمتر از دو اثر قبلی او مورد توجه قرار گرفت هر چند که گروهی از منتقدان این اثر را نیز مانند دو اثر پیشین او جز ادبیات کلاسیک کودکان می‌دانند. این اثر در سال ۱۹۷۱ نامزد دریافت جایزه کتاب ملی شد و در سال ۱۹۷۲ در لیست کتاب‌های برگزیده دفتر بین المللی نسل جوان قرار گرفت. در سال  ۱۹۷۳ برنده دو جایزه دیگر کتاب کودک شد. در سال ۲۰۰۰ فرد مارسلینو این داستان را با تصویرگری نو روانه بازار کرد. در سال ۲۰۰۱ نیز انیمیشنی بر پایه این داستان ساخته شد. در سال ۲۰۰۴ ا انجمن کتابفروشی‌های امریکا جایزه‌ای را به نام این نویسنده بنیان گذاری کرد. جایزه ای بی وایت به کتاب‌هایی تعلق می‌گیرد که استانداردهای جهانی برای بلندخوانی را داشته باشند.

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.