چرا باید از کتاب های تصویری بدون کلام در گفتار درمانی استفاده کنیم

چرا باید از کتاب های تصویری بدون کلام در گفتار درمانی استفاده کنیم

Why You Should be Using Wordless Picture Books in Speech Therapy

شاید «خواندن» یک کتاب بدون کلام غیر منطقی به نظر برسد. از آن گذشته چگونه می توانید بدون متن، مهارت های سواد اولیه را آموزش دهید؟ و چگونه می توانید داستان بخوانید؟

این نوع کتاب ها مزایایی برای کودکان دارند و اگر تا به حال این کار را نکرده اید، حتما از کتاب های تصویری بدون کلام به عنوان بخشی از فعالیت کار گفتار درمانی استفاده کنید. طبق مطالعات جدید، این کار در آموزش کودکان نوپا اهمیت دارد و آن ها را معرض زبان غنی تری قرار می دهد.

در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه واترلو تصمیم گرفتند زبان و واژگانی که پدر و مادر هنگام خواندن کتاب های تصویری بدون کلام و کتاب های تصویری متن دار برای کودکان نوپای خود استفاده می کنند را با هم مقایسه کنند. پژوهشگران با استفاده از ضبط صدای بیست و پنج مادر، می خواستند بدانند که آیا پدر و مادر در زمان خواندن کتاب اطلاعات اضافی مانند تجربه های شخصی ارائه می دهند یا از کودکان خود سوال هایی درباره ی تصاویر می پرسند یا خیر.

چرا باید از کتاب های تصویری بدون کلام در گفتار درمانی استفاده کنیم

آن ها دریافتند که پدر و مادر هنگام خواندن کتاب های تصویری بدون کلام با پرسیدن سوال هایی همانند «گاو چه کار می کند؟» یا یادآوری تجربه های گذشته به کودک مانند «امروز ما یک گاو در مزرعه دیدیم» کودکان را به صحبت کردن تشویق می کنند. اما هنگام خواندن کتاب های تصویر- واژه [کتاب هایی که به جای روایت داستان، به ازا هر واژه، تصویری وجود دارد] بیشتر تصاویر روی صفحه را نشان می دهند و نام می برند برای نمونه «این یک گاو است».

مزایای داستان های تصویری بدون کلام

در کل کتاب و کتاب خوانی کودک با والدین همیشه سودمند است. اما نتایج این مطالعه نشان می دهند زمانی که از پدر و مادر خواسته می شود واژه های بیشتری ارائه دهند و فکر خود را باز کنند و با کودکان در خواندن تعامل داشته باشند، کودک در معرض زبان پیچیده تری قرار می گیرد که البته می تواند به کسب مهارت های پیش دبستانی بهتر و واژگان بیشتری منجر شود. یکی دیگر از مزایای کتاب های بدون کلام این است که در سال های بعد، کودکان می توانند از این فرمت برای روایت داستان خود استفاده کنند، اگر به کودکان نگوییم که این درست است یا این اشتباه، می توانند خلاقیت خود را شکوفا کنند. به نوبت، تصاویر یا حوادث را با کودک ببینید و توصیف کنید. آن ها اغلب ساده هستند و از کلمات توصیفی و یا احساسی استفاده می کنند.

بهترین کتاب های تصویری بدون کلام

برای گفتار درمانی می توانید از این کتاب های کلاسیک در خانه یا کلاس درس استفاده کنید.

چرا باید از کتاب های تصویری بدون کلام در گفتار درمانی استفاده کنیم

«شب بخیر گوریل» نوشته پگی راسمن

«شب بخیر گوریل» داستان سرگرم کننده دیگری در مورد حیوانات بازیگوش است، داستان شب بخیر گوریل یک نگهبان باغ وحش خواب آلود را نشان می دهد که هنگام شب در حال استراحت است اما وقتی بیدار می شود می بیند که حیوانات باغ وحش یک به یک تصمیم گرفته اند که برای استراحت خوب شبانه به او بپیوندید. کتاب بسیار مناسبی برای کار بر روی توالی رخدادهاست (اول، بعد، قبل).

چرا باید از کتاب های تصویری بدون کلام در گفتار درمانی استفاده کنیم

«کارل سگ خوب» نوشته الکساندرا دی

«کارل سگ خوب» ، داستان کوتاه در مورد کودکی است که یک بعد از ظهر با سگش تنها مانده است. کودک و کارل در موقعیت های جالبی قرار می گیرند که برای استفاده از فعل، صفت، ضمیر، پیش بینی ها و صحبت کردن در مورد علت و معلول مناسب هستند.

چرا باید از کتاب های تصویری بدون کلام در گفتار درمانی استفاده کنیم

«نه، دیوید» نوشته دیوید شانون

«نه، دیوید» ،داستان پسر شیطانی است که در نهایت در هر مکانی به او می گویند «نه». کودکان می توانند از این کتاب برای پیش بینی استفاده کنند و اگر به اندازه کافی بزرگ باشند می توانند در مورد دلیل این که چرا دیوید شیطان است و یا آنچه که او باید به جای ان کار انجام دهد گفت و گو کنند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۴:۴۰
ویراستار:
گروه ویراستاران کتابک
کلیدواژه:
کتاب های تصویری, داستان های تصویری, خواند و گفتار درمانی
منبع:
speechbuddy.com
برگردان:
زهرا بختیاری
متن سفارشی:

ديدگاه شما