معرفی کتاب و فیلم وینی پو

معرفی کتاب و فیلم وینی پو

وینی-د-پو یا وینی پو (به انگلیسی: Winnie-the-Pooh) که پو خرسه (به انگلیسی: Pooh Bear) نیز نامیده می‌شود نام خرسی داستانی است که توسط «ای. ای. میلن»، نویسنده‌ی انگلیسی داستان‌های کودکان خلق شده است.

نخستین کتاب از مجموعه داستان‌های وینی پو در سال ۱۹۲۶ با عنوان وینی-د-پو به چاپ رسید و به‌دنبال آن در سال ۱۹۲۸ کتاب دیگری از این مجموعه به نام The House at Pooh Corner با تصویرگری «ای. اچ. شپرد» منتشر شد.

 • نویسنده: ای. ای. میلن
 • ناشر: Methuen & Co. Ltd.
 • محل نشر: انگلستان
 • تاریخ نشر: ۱۴ اکتبر ۱۹۲۶
 • سبک: ادبیات کودک
 • زبان: انگلیسی
 • تصویرگر: ای. اچ. شپرد

 

وینی پو

جلد نخستین کتاب‌های وینی پو

 

معرفی کتاب و فیلم وینی پو

تصاویر کتاب‌های وینی پو 

وینی-د-پو یا وینی پو کیست؟

«وینی پو» یک خرس است. یک خرس قطبی باهوش و شجاع و در عین حال شاعر با شعرهای با مزه و زیبا، اما نه از آن خرس های قطبی که شما می شناسید. او یک عروسک خرسی است به نام «ادوارد خرسه» که خودش را وینی پو معرفی می کند. از آن جا که صاحبش «کریستوفر رابین» خیلی مهربان است و او را خیلی دوست دارد، هر روز از نویسنده می خواهد برای او و درباره او و دیگر حیوانات عروسکی‌‌اش قصه هایی بامزه تعریف کند. کتاب «وینی پو» ماجرای این قصه ها و رویداد های پر هیجان آن‌هاست. شخصیت این قصه ها همگی حیواناتی هستند یاور یکدیگر که در هنگام دوری دلشان برای هم تنگ می شود .«پیگلت» خوکی کوچک و فسقلی است، «ایور» که دمش را گم کرده، الاغی است خاکستری رنگ و غمگین، «کانگا » کانگورویی است که همیشه نگران گم شدن بچه اش است. 

وینی پو چگونه خلق شد؟

در زمان جنگ جهانی اول، ارتشیان «وینیپگ» در مانیتوبای کانادا در حال جابجایی به شرق کانادا برای اعزام به اروپا بودند. هنگامی که قطار حامل آن‌ها در وایت ریور انتاریو ایستاد، ستوان «هری کولبورن» یک توله خرس سیاه ماده را از شکارچی‌ای که مادرش را کشته بود به مبلغ ۲۰ دلار خریداری کرد و با خود برد. او این توله خرس را به یاد شهرش، وینیپگ نام‌گذاری کرد که آن را به اختصار وینی صدا می‌زدند.

 

وینی پو

ستوان کولبورن و وینیپگ

وینی تبدیل به نشان بریگاد ستوان شد و همراه آنان به انگلستان رفت. هنگامی که یگان نظامی در دسامبر ۱۹۱۹ برای نبرد عازم فرانسه می‌شد، «ستوان کولبورن» وینی را به باغ‌وحش لندن سپرد. وینی در آنجا به یکی از جاذبه‌های باغ‌وحش بدل شد و افراد زیادی برای تماشای او تا سال ۱۹۳۴ که زنده بود، می‌آمدند. یکی از این علاقه‌مندان، کریستوفر رابین، پسر کوچک «آلن الکساندر میلن»، نویسنده‌ی داستان‌های کودکان بود. وینی حیوان محبوب او در باغ‌وحش بود و همین موضوع سبب شد تا کریستوفر رابین، خرس عروسکیش را با الهام از نام این خرس، به نام پو، وینی د پو بنامد.

ای. ای. میلن سپس شروع به نوشتن مجموعه کتاب‌هایی درباره‌ی وینی پو، پسرش کریستوفر رابین و دوستانشان در ۱۰۰-آکر-وود (به انگلیسی: ۱۰۰-Aker-wood) کرد. این شخصیت‌های اضافه همچون اییور، پیگلت، تیگر، کانگا و رو نیز با الهام از عروسک‌های پارچه‌ای کریستوفر رابین خلق شده بودند اما الهام‌بخش شخصیت‌های دیگری مانند خرگوش و جغد، حیوانات واقعی محیط اطراف خانه‌ی روستایی میلن در مزرعه‌ی کاچفورد در جنگل اشداون واقع در ساسکس، مکان سرزمین خیالی ۱۰۰-آکر-وود بودند.

 

معرفی کتاب و فیلم وینی پو

عروسک‌های کریستوفر که در کتایخانه عمومی نیویورک نگهدرای می‌شوند

نخستین کتاب از این مجموعه با عنوان «وینی-د-پو» از سوی انتشارات Methuen در ۱۴ اکتبر ۱۹۲۶ به چاپ رسید و پس از آن کتاب شعر «حالا ما ۶ تاییم» در ۱۹۲۷ و «خانه‌ای در کنج پو» در ۱۹۲۸ منتشر شد. تمامی این کتاب‌ها به طرز زیبایی توسط ای. اچ. شپرد تصویرگری شده و جذابیتی بیشتر یافته بودند. کتاب‌های پو مورد توجه خوانندگان کوچک و بزرگ قرار گرفت و به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شد. عدد تقریبی فروش کل هر ۴ جلد کتاب‌های منتشرشده تا پایان سال ۱۹۹۶، بیش از ۲۰ میلیون نسخه تخمین زده می‌شد که این رقم خود بدون درنظر گرفتن فروش نسخه‌های چاپ شده از سوی انتشارات داتون در کانادا و آمریکا و نسخه‌های ترجمه‌شده‌ی کتاب به بیش از ۲۵ زبان دنیا می‌باشد.

کتاب « وینی‌خرسه»

ماجرای این کتاب داستان واقعی چگون نوشته شدن مجموعه داستان‌های وینی پو است. داستان کتاب « وینی‌خرسه » در سال ۱۹۱۴ رخ می‌دهد. هری کول دامپزشکی است که در کانادا زندگی می‌کند. با آغاز جنگ جهانی اول هری کول راهی جبهه‌های جنگ می‌شود تا از اسب‌های جنگی مراقبت کند. هری در راه به دوری از خانه فکر می‌کند و این‌که چگونه می‌تواند در این سفرِ طولانی، دلتنگی‌ها و دوری از خانه و سرزمین خود را تاب بیاورد.

در ایستگاه قطار بچه‌خرسی را می‌بیند، پول زیادی برای خریدن آن می‌پردازد و بچه‌خرس را همراه خود به قطار می‌برد. هری کول نام خرس را وینی می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد او را با خود به جنگ ببرد تا دوری از خانه را کمتر حس کند. به این ترتیب وینی دیگر عضوی از ارتش می‌شود و همه‌ی افسران و سربازان به او علاقمند می‌شوند...

httpshodhod.comproductD988DB8CD986DB8C-D8AED8B1D8B3D987

خرید کتاب وینی خرسه

انیمیشن‌های وینی پو چگونه ساخته شدند؟ 

دختران والت دیزنی نیز از جمله علاقه‌مندان داستان‌های پو بودند و همین موضوع دیزنی را در ۱۹۶۶ بر آن داشت تا این داستان‌ها را به فیلم تبدیل نماید و نخستین فیلم بلند پویانمایی پو در سال ۱۹۷۷ با عنوان «ماجراهای بسیار وینی پو» منتشر شد. شرکت والت دیزنی در سال ۱۹۹۳ اذعان داشت که پو پس از میکی ماوس، دومین شخصیت دوست‌داشتنی و قابل اعتماد مجموعه کارهای دیزنی از نظر مردم جهان است. با این حال پس از دومین انتشار پویانمایی «ماجراهای بسیار وینی پو» در سال ۱۹۹۶ معلوم شد که پو از هر شخصیت دیگر والت دیزنی نیز محبوب‌تر است و دیزنی در سی‌امین سالگرد ساخت این پویانمایی در ۱۹۹۷، انیمیشن «ماجرای بزرگ پو» را منتشر کرد.

 

وینی پو

وینی پو

 

انیمیشن‌های کوتاه وینی پو

۱۹۶۶ - وینی پو و درخت عسل Winnie the Pooh and the Honey Tree

۱۹۶۸ - وینی پو و یک روز پرباد Winnie the Pooh and the Blustery Day

۱۹۷۴ - وینی پو و تیگر هم Winnie the Pooh and Tigger Too

۱۹۸۱ - وینی پو کاشف فصل‌ها Winnie the Pooh Discovers the Seasons

۱۹۸۳ - وینی پو و روزی برای اییور Winnie the Pooh and a Day for Eeyore

انیمیشن‌های بلند وینی پو

۱۹۷۷ - ماجراهای بسیار وینی پو (سه‌گانه‌ی درخت عسل، روز پرباد و تیگر هم) The Many Adventures of Winnie the Pooh ‪(trilogy of the Honey Tree, Blustery Day, and Tigger Too)‬

۱۹۹۷ - ماجرای بزرگ پو: در جستجوی کریستوفر رابین Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

۲۰۰۰ - فیلم تیگر The Tigger Movie

۲۰۰۳ - فیلم بزرگ پیگلت Piglet's Big Movie

۲۰۰۵ - فیلم هِفالامپِ پو Pooh's Heffalump Movie

۲۰۱۱ - وینی پو Winnie the Pooh

آخرین انیمیشن ساخته شده وینی پو 

آخرین انیمیشن کمدی و موزیکال وینی پو، محصول سال ۲۰۱۱ کمپانی والت دیزنی انیمیشن استودیوز است. این فیلم در ۱۵ آوریل ۲۰۱۱ در بریتانیا و ۱۵ جولای ۲۰۱۱ در آمریکا منتشر شد. مراحل ساخت وینی د پو از سال ۲۰۰۹ شروع شده و فیلم شامل ۶ آهنگ مختلف است.

 • کارگردان: استیون اندرسن دان هال
 • تهیه‌کننده:  پتر دل، کلارک اسپنسر
 • راوی: جان کلیز
 • شرکت تولید: والت دیزنی استودیوز
 • مدت زمان: ۶۳ دقیقه
 • کشور: آمریکا
 • زبان: انگلیسی

معرفی کتاب و فیلم وینی پو

درباره وینی پو بیشتر بخوانید

دوستی «وینی پو» با یک پنگوئن در جدیدترین کتاب این خرس دوست‌داشتنی

ديدگاه شما