ارنست هوارد شپارد

E.‎ H.‎ Shepard
ای. اچ. شپارد
مشخصات
نام: 
ارنست هوارد
نام خانوادگی: 
شپارد
نام لاتین: 
Ernest Howard
نام خانوادگی لاتین: 
Shepard

ارنست هوارد شپارد، هنرمند و تصویرگر کتاب انگلیسی، ۱۰ دسامبر ۱۸۷۹ در لندن متولد شد و در ۲۴ مارس ۱۹۷۶ در ۹۶ سالگی از دنیا رفت.

شپارد به ویژه برای تصویرگری عروسک‌های شبه‌انسان و شخصیت‌های حیوانی در کتاب‌های «باد در میان شاخه‌های بید» نوشته کنت گراهام و «وینی ‌پو» نوشته‌ی ای. ای. میلن، شناخته شده است. او در طول عمر خود, نمایشگاه‌های بزرگ و فراوان برگزار کرد که نشان می‌دهد او نقاشی پرکار بود.

شپارد هنگامی که در مدرسه اس‌تی پائول (St Paul's School) تحصیل می‌کرد، استعداد‌های خود را در زمینه‌ی نقاشی کشیدن نشان داد و اینچنین بود که در مدسه‌ی هنر Heatherley's School ثبت‌نام کرد. پس از گذراندن یک سال پربار در آن جا، او برگزیده‌ بورسیه تحصیلی آکادمی سلطنتی مدرسه‌های بریتانیا شد؛ جایی که نخستین همسر خود، فلورانس النور چاپلین، نقاش و تصویرگر را ملاقات کرد.

در سال ۱۹۰۶، شپارد تصویرگری موفق شد و تصویرگری نسخه‌های تصویری آثاری چون «افسانه‌های ازوپ»، «دیوید کاپرفیلد» و «روزهای مدرسه تام براون (Tom Brown's School Days)» را انجام داد؛ در حالی‌که به طور هم‌زمان به عنوان تصویرگر در نشریه‌ی «پانچ (Punch)» نیز کار می‌کرد.

در سال ۱۹۱۴ شپارد در میانه‌ی سی‌سالگی، هنگامی که جنگ جهانی اول به وقوع پیوست، او فرمانی را دریافت کرد که بر مبنای آن، به عنوان ستوان دوم، در پادگان توپخانه سلطنتی گمارده شد. در یکم جولای ۱۹۱۷ او به درجه ستوان اولی ارتقا یافت.

 

نقاشی

نقاشی رنگی اثر شپارد از پناهگاه خود در زمان جنگ جهانی اول

در طول جنگ، شپارد در نشریه «پانچ (Punch)» به مشارکت خود ادامه می‌دادداد.  او در سال ۱۹۲۱ به عنوان یک کارمند کارتونیست در این نشریه استخدام شد و در ۱۹۴۵ به عنوان سرپرست کارتونیست‌ها برگزیده شد؛ اما مدتی بعد مالکولم ماگریج که در سال ۱۹۵۳ به عنوان ویراستار شناخته شد، او را از این سمت برکنار کرد.

در سال ۱۹۲۳ ای. وی. لوکاس، یکی از کارکنان مجله «پانچ»، شپارد را به ای. ای. میلن، نویسنده‌ی مجموعه کتاب‌های «وینی ‌پو» معرفی کرد. در ابتدا میلن فکر ‌کرد شپارد کسی نیست که او برای تصویرگری کتاب‌هایش می‌خواهد. میلن تصویرگری کتاب شعرهایش را با نام «وقتی ما خیلی جوان بودیم (When We Were Very Young)» به شپارد ‌سپارد. پس از تصویرگری این کتاب، از آنجا که میلن از کار شپارد بسیار راضی بود، بر تصویرگری کتاب «وینی‌ پو» نیز اصرار ‌ورزید. با توجه به مشارکت تصویرگر در موفقیت این کتاب، نویسنده حق امتیاز این کتاب را با شپارد به اشتراک گذاشت.  

میلن شخصیت پو را از یکی از اسباب‌بازی‌های پسر کوچکش ساخت؛ اما شپارد آن را از روی این خرس طراحی نکرد بلکه تصویرگری شخصیت پو را از «گرولر (Growler)» عروسک خرس پسر خودش ایده گرفت ( این خرس بعدها به نوه‌ او داده شد و مدتی بعد سگ همسایه آن را خراب کرد). تصویرگری او از خرس «پو» به شهرتی جهانی رسید به طوری که در سال ۱۹۶۹ هنگامی که شپارد ۹۰ ساله بود، ۳۰۰ طرح اولیه از پو به صورت نمایشگاهی در موزه بزرگ ویکتوریا و آلبرت در لندن به نمایش درآمد.

در سال ۱۹۷۲ شپارد مجموعه‌ی شخصی خود شامل کاغذها و تصویرگری‌هایش را به دانشگاه Surrey در جنوب انگلستان اهدا کرد که امروز آرشیو آن به نام ای. اچ. شپارد شکل گرفته است.

 

وینی پو

 

وینی پو

 

 

راهنما

ديدگاه شما