توجه به مسئله فاضلاب‌ها در «روز جهانی آب»

توجه به مسئله فاضلاب‌ها در «روز جهانی آب»

«روز جهانی آب» ۲۲ مارس ۲۰۱۷ برابر با ۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ » با شعار «چرا فاضلاب‌‌ها» جشن گرفته می‌شود.

«روز جهانی آب» رخدادی است که هر ساله ۲۲ مارس با هدف جلب توجه ساکنان کره زمین به اهمیت آب شیرین و حمایت از مدیریت پایدار منابع آب شیرین، جشن گرفته می‌شود. در این روز همچنین بهسازی‌های موردنیاز امکاناتی همچون آب سالم، سیستم تخلیه فاضلاب و بهداشت در کشورهای درحال توسعه برجسته می‌شود.

برگزاری «روز جهانی آب» با هدف انجام اقدامی در جهت برخورد با بحران آب است. امروزه بیش از ۶۶۳ میلیون نفر در جهان بدون داشتن ذخیره‌ی آب سالم در نزدیکی محل سکونت خود زندگی می‌کنند؛ زمان‌های بی‌شماری را صرف ایستادن در صف یا کوه‌پیمایی تا دوردست‌ها برای دسترسی به منابع آب سالم می‌کنند و با اثراتی که استفاده از آب‌های آلوده بر سلامتی دارد، روبه‌رو می‌شوند.

«چرا فاضلاب‌ها» شعار امسال روز جهانی «آب» است که در پشتیبانی از سومین هدف از اهداف توسعه پایدار، بر بهبود کیفیت آب و همچنین کاهش، سالم‌سازی و استفاده دوباره از فاضلاب‌ها تاکید دارد.

در جهان، اکثریت قریب به اتفاق همه‌ی فاضلاب‌ها از خانه‌ها، شهرها، صنعت و کشاورزی، بدون اینکه سالم‌سازی یا استفاده‌ دوباره شوند، به طبیعت بازمی‌گردند. جاری شدن فاضلاب‌ها در طبیعت، آلوده شدن منابع آب‌های آشامیدنی و آب‌های موردنیاز شست‌وشو و آبیاری را در پی دارد و همچنین منجر به از دست رفتن مواد مغذی باارزش و سایر مواد قابل بازیافت آب فاضلاب‌ها می‌شود.

کاهش فاضلاب‌ها، سالم‌سازی و استفاده دوباره از آن‌ها به عنوان نمونه در صنعت کشاورزی و پرورش آبزیان، منجر به محافظت از کارکنان، کشاورزان و مصرف‌کنندگان می‌شود و سطح امنیت غذایی، بهداشت و سلامت را ارتقا می‌دهد.

 

روز جهانی آب

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۴:۰۳
برگردان:
فاطمه بدری
متن سفارشی:

ديدگاه شما