موزه ی مازا : مركز هنر کتاب های تصویری جهان

Mazza Museum: International Art from Picture Books
موزه ی مازا : مركز هنر کتاب های تصویری جهان

موزه ی مازا (شهر فیندلی در ایالت اوهایو آمریکا) نخستین و بزرگترین مركز آموزشی دنیاست كه به هنر كتاب های تصویری كودك و نوجوان و سواد آموزی اختصاص یافته است. این موزه درسال ۱۹۸۲ بنیاد نهاده شد و هم اكنون بیش از  ۳ هزارنسخه ی اصلی از تصویرسازی های کتاب های تصویری كودك را در خود جای داده است.

  • تاریخچه

این مجموعه در سال ۱۹۸۲ در بزرگداشت صدمین سالروز تاسیس دانشگاه فیندلی آغاز  به کار کرد. برای انجام پروژه های مربوط به هر بخش، سالانه برابر ۲ هزار دلار  بودجه در نظر گرفته شد. دكتر جری مالت درباره ی توسعه ی بخش تربیت معلم و گردآوری آثار هنری در زمینه ی كتاب كودك و گفت و گو با نویسندگان و تصویرگران برجسته ی این حوزه، چنین می گوید: به عقیده ی من، داشتن چیزهای خوب عالی است، ولی نه برای یک سال، بلكه برای همیشه. این مجموعه ی همیشگی می تواند برای دانشگاه، ‌جامعه و دانش آموزان، پایدار و تاثیر گذار باشد.

هدفت مالت همان گونه كه در دستور كارش داشت، افزودن سالی یك كتاب به مجموعه بود. شمار اولیه ی آثار تصویرگری موزه اکنون از چهار نسخه به سه هزار نسخه (تصاویر اصلی كتاب های تصویری) رسیده است. به گفته ی مالت، شمار کتاب ها مهم نیست ،‌آنچه در نوك هرم توجه مسولان این مجموعه قرار دارد، گسترش برنامه های آموزشی موزه با مشارکت همه جانبه ی بزرگسالان و كودكان در فعالیت های آن است.

  • معیا ر انتخاب مدال مازا

مدال مازا برای قدردانی از هنرمند زنده ای است كه كتاب های كودك ارزشمندی را خلق و تصویرسازی كرده باشد. مـعیار انـتخاب هنـرمند برتـر، توانمندی در بـیان احـساسـات و افـكار به گـونـه ای مـتـفاوت از دیگران است. بنابراین این جایزه به كسی تعلق می گیرد كه احساسات و عواطف خود را به روشی خلاقانه و نو در زمینه ی تصویرسازی کتاب های تصویری به نمایش بگذارد .

  • وظایف و اهداف

از اهـداف موزه ی مازا در دانشگاه فیندلی، بالابردن سطح ادبی كودكان و بزرگسالان با برگزاری برنامه های آمـوزشی، گرد آوری،‌ نمایش، حفظ و نگهداری نسخه های اصلی كتاب های كودك و نوجوان است .

  • اردوهای هنری

موزه ی مازا با برگزاری اردوی های هنری در تابستان، یك هفته میزبانی دانش آموزان كودك و نوجوان منطقه ی فیندلی را به عهده  می گیرد. در این اردو، كودكان با استفاده از وسایل كمك آموزشی و الهام گرفتن از آثار هنری موجود در گنجینه ی موزه، به تصویرگری كتاب های خودشان می پردازند. در پایان، مهمانی خانوادگی با حضور دانش آموزان برگزار می شود و دانش آموزان كتابی را با نظرهای جالب توجه و طنزگونه امضا می كنند.

موزه ی مازا : مركز هنر کتاب های تصویری جهان

  • بسته های تصویرسازی

موزه ی مازا بسته های تصویرسازی ای طراحی كرده است كه یك ماهه به صورت  امانی و رایگان با دریافت مبلغی قابل بازگشت، در اختیار آموزگاران محلی می گذارد. هر بسته به نام یك هنرمند نامگذاری شده است كه به طور كامل به معرفی وی می پردازد. در هر بسته ی تصویرسازی چندین كتاب به همراه دیگر وسایل دیداری مانند عروسك، بازی های  گوناگون مربوط به کتاب و پوستر است. در هر بسته، راهنمایی نیز برای آموزگار به همراه ایده ها و پیشنهادهای جالب  جهت استفاده از كتاب ها وجود دارد.

  • دیدار با هنرمندان

موزه ی مازا این امكان را فراهم كرده است تا علاقه مندان بتوانند با بیش از  ۳۰۰ هنرمند، نویسنده و کارشناس در زمینه ی كتاب كودك و ادبیات کودکان دیدار داشته باشند.

راهنما
کشور: 
ایالات متحده امریکا

ديدگاه شما