ویلیام هربرت تیل

William Herbert Teale
ویلیام هربرت تیل
مشخصات
نام: 
ویلیام هربرت
نام خانوادگی: 
تیل
نام لاتین: 
William Herbert
نام خانوادگی لاتین: 
Teale

ویلیام هربرت تیل (بیل تیل)، یکی از پشتیبانان برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بود. تیل نوزده ژوئن ۱۹۴۷ متولد شد.

او متخصص آمریکایی در رشته سوادآموزی دوران کودکی، استاد دانشگاه رشته سوادآموزی، زبان و فرهنگ و رئیس دانشگاه الینویز در مرکز سوادآموزی شیکاگو بود.

در پنتلیویل، پنسیلوانیا به دنیا آمد و مدرک کارشناسی‌اش را در رشته زبان انگلیسی از دانشگاه پلسیلوانیا گرفت و پس از آن، موفق به دریافت دکتری آموزش در رشته خواندن و آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه ویرجینا شد. به‌عنوان مشاور تحصیلی در مدارس و کتابخانه‌های امریکا مشغول به کار بود و کارگاهی در زمینه برنامه‌های تلویزیونی کودکان برگزار می‌کرد. ویلیام هربرت تیل در زمینه برنامه‌های سوادآموزی و برنامه‌های آموزشی با نهادهای غیردولتی همکاری داشت. وی مشاور آکادمی ملی آموزش و پرورش، وزارت آموزش و پرورش آمریکا، نهاد ملی حمایت‌های رشته‌های علوم انسانی و رییس انجمن بین‌المللی سوادآموزی در سال‌های ۲۰۱۶ -۲۰۱۷ بود. افزون بر آن، ریاست مرکز یوآی‌سی سوادآموزی را به عهده داشت و عضو هیئت مدیره انجمن بین‌المللی خواندن در سال‌های ۲۰۱۱ – ۲۰۱۴ بود.

زمینه‌های پژوهشی‌ مورد علاقه ویلیام هربرت تیل سوادآموزی پیش از یادگیری خواندن و نوشتن، ادبیات کودک و مدیریت سوادآموزی بودند. یکی از آثار قابل توجه او نیز «سوادآموزی پیش از یادگیری خواندن و نوشتن» است.

ویلیام تیل در سوم فوریه ۲۰۱۸ درگذشت. او همسر جونکو یوکوتا بود.

 

ویلیام هربرت تیل

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.