کوشندگان فرهنگ کودکی در جهان

زیر دسته بندی ها
گونیلا برگستروم، از برجسته‌ترین خالقان کتاب تصویری سوئد، در سن 79 سالگی درگذشت. او چندین جایزه‌ی مهم مانند جایزه آسترید لیندگرن و مدال طلای Litteris et Artibus را دریافت کرده بود.
یکشنبه, ۷ شهریور
دکتر جونکو یوکوتا استاد بازنشسته و برجسته در رشته زبان و خواندن از دانشگاه ملی لوییس در شیکاگو و از پشتیبانان برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است.
سه شنبه, ۶ آذر
سیلویا ام. واردل استاد دانشگاه تکزاس، مدرس ادبیات کودک و نوجوان و از پشتیبانان برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است.
دوشنبه, ۵ آذر
میریام مارتینز ، استاد دانشگاه در رشته سوادآموزی و از پشتیبانان برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است.
شنبه, ۲۸ مهر
ویلیام هربرت تیل (بیل تیل)، یکی از پشتیبانان برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بود. تیل نوزده ژوئن ۱۹۴۷ متولد شد.
چهارشنبه, ۲۵ مهر
یونا و پیتر اوپی، زوج پژوهشگر اهل بریتانیا، زندگی خود را صرف گردآوری و مستند سازی اطلاعات درباره فرهنگ شفاهی و بازی های سنتی و محلی کودکان کردند. آن ها فرهنگ نامه ها و مجموعه کتاب های بسیاری درباره این بخش از زندگی کودکان منتشر کردند. این زوج با شوق و پشتکار فراوان زندگی خود را برای کشف جلوه های مختلف زندگی فرهنگی کودکان صرف کردند.
چهارشنبه, ۳۰ دی
همزمان با فرونشستن شعله های جنگ جهانی دوم، لوریس مالاگاتسی، آموزگاریک مدرسه راهنمایی در ناحیه ردجو امیلیا در ایتالیا بود. نام او بیش از هر چیز با رویکرد آموزشی ردجو امیلیو برای کودکان پیش دبستانی پیوند خورده است. مالاگاتسی در سال ۱۹۲۰ در استان ردجو املیا به دنیا آمد و در دانشگاه به  فراگیری علم آموزش و پرورش و روان شناسی پرداخت.
چهارشنبه, ۴ آذر
ریچارد بمبرگر، یکی از بنیان گذاران دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، (IBBY) بود و بیش از ۵۰ سال، از نزدیک با آن ارتباط داشت.
یکشنبه, ۲۴ آبان
فردریش ویلهلم آگوست فروبل آموزگار آلمانی در سال ۱۷۸۲ به جهان گام گذاشت. او کسی است که نخستین مهدکودک را بنیاد نهاد.
چهارشنبه, ۶ آبان
«ماریا مونته‌سوری»، پزشک، فیلسوف، آموزگار و انسان دوستی اهل ایتالیا بود. او در سال ۱۸۷۰ در آنکونای ایتالیا به دنیا آمد و پس از گذراندن ۸۲ سال سرشار از نوآوری و کوشش برای بهتر شدن زندگی انسان‌ها در سال ۱۹۵۲ در هلند درگذشت.
چهارشنبه, ۸ مهر
 یلالپمن در سال ۱۸۹۱ در اشتوتگارت به دنیا آمد، و دومین فرزند از سه دختر یک کارخانه دار یهودی بود. 
چهارشنبه, ۷ اسفند