ریچارد بمبرگر

ریچارد بمبرگر
مشخصات
نام: 
ریچارد
نام خانوادگی: 
بمبرگر

ریچارد بمبرگر، یکی از بنیان گذاران دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، (IBBY) بود و بیش از ۵۰ سال، از نزدیک با آن ارتباط داشت.

بمبرگر، پیش از آن که پیشنهاد یلا لپمن برای دیدار در زوریخ و تاسیس IBBY را بپذیرد، در سال ۱۹۴۹، باشگاه کتاب کودک اتریش را بنیان گذاشته بود. سال ها بعد، در ۱۹۶۵، او "موسسه پژوهشی بین المللی ادبیات کودک و خواندن" را در شهر وین، پایتخت زیبای اتریش بنا نهاد که به عنوان شاخه ملی IBBY در اتریش به فعالیت پرداخت. بمبرگر تا سال ۱۹۸۰ مدیر این سازمان بود.

ریچارد بمبرگر در سال ۱۹۶۲ به عنوان رئیس IBBY برگزیده شد و تا پایان دوره ریاستش در سال ۱۹۶۶، به توسعه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان همت گماشت. در مدت ریاست او بر این مهم ترین نهاد ادبیات کودک دنیا، IBBY موفق شد به ارتباطی همیشگی با برخی از سازمان های جهانی مانند یونسکو دست پیدا کند.

در سال ۱۹۶۳، بمبرگر و لپمن، بوک برد (Book Bird) نشریه IBBY را بنیاد نهادند و بمبرگر تا سال ۱۹۸۲ ویرایش آن را برعهده داشت. او در سال ۱۹۷۸ در کنگره IBBY در آلمان، به عنوان عضو افتخاری IBBY برگزیده شد و مدال یلا لپمن را هم در سال ۱۹۹۱ به دست آورد.

ریچارد بمبرگر، در دنیای ادبیات کودکان جهان الهام بخش و بسیار اثرگذار بود. او حتی پس از آن که در ۷۰ سالگی بازنشسته شد، آرام و قرار نداشت و موسسه پژوهشی رسانه های آموزشی را در وین پایه گذاری کرد. این کوشنده دنیای ادبیات کودک و نوجوان جهان در سال ۲۰۰۳ دکترای افتخاری از دانشگاه دورتموند آلمان را به خاطر خدماتش در ترویج خواندن دریافت کرد.

با درگذشت ریچارد بمبرگر در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷، IBBY یکی از بهترین دوستان و همکاران خود را از دست داد. دوستی که با دوراندیشی، توان، بخشش و بینش روشنش به گسترش و رشد دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان بسیار یاری رساند.

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.