به بهانه‌ی درگذشت گونیلا برگستروم، خالق شخصیت آلفونس ابری

به بهانه‌ی درگذشت گونیلا برگستروم، خالق شخصیت آلفونس ابری

گونیلا برگستروم، یکی از برجسته ترین خالقان کتاب تصویری سوئد در سن ۷۹ سالگی درگذشت. او چندین جایزه‌ی مهم مانند جایزه آسترید لیندگرن و مدال طلای Litteris et Artibus را دریافت کرده بود.

هر سال نزدیک به یک میلیون کتاب الفی اتکینز از کتابخانه‌های سراسر سوئد قرض گرفته می‌شود. کتاب‌های گونیلا برگستروم تقریباً به ۳۰ زبان ترجمه شده و از زمان انتشار اولین کتاب با عنوان شب بخیر، آلفی اتکینز در سال ۱۹۷۲، حدود ۵ میلیون نسخه فقط برای بازار سوئد چاپ شده است.

محبوب‌ترین کتاب‌های گونیلا در مورد دو شخصیت به‌ نام‌‌های بیل و بولا (Rabén & Sjögren) است؛ داستانی شخصی درباره‌ی خانواده‌ای که فرزندی با اختلال‌ عملکرد ذهنی دارند.

گونیلا همچنین شعر و کتاب داستان هم نوشته است. او اشعاری برای آهنگ‌های جورج ریدل و لیبرتوهایی (اشعار اپرا) ویژه‌ی کودکان سروده و با تئاترها و پویانمایی‌های کودکان همکاری کرده است. او گفته‌ها و مهملاتی فلسفی را در کتاب شعرهای الفی اتکینز خلق کرد و همچنین تصویرگر کتاب‌های تصویری بوده است.

آلفونس-بوکالن جایزه‌ای است که به اثرات برگزیده در حوزه مربوط به فرهنگ کودک اختصاص داده می‌شود. این جایزه را گونیلا و ناشر (Rabén & Sjögren) به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار اولین کتاب آلفی اتکینز بنا نهادند.

گونیلا برگستروم آموزش دیده‌ِی روزنامه نگاری بود و از سال ۱۹۷۵ به صورت تمام وقت تصویرگری و نویسندگی کرد. او خودش را شخصیتی عجیب و غریب می‌دانست، کسی که ترجیح می‌دهد مسیر خود را برود.

گونیلا برگستروم در بسیاری از راه‌ها بدعت‌گذار بوده است:

  • او اولین کسی بود که کولاژ را به عنوان تکنیکی با ویژگی روایی در کتاب‌های تصویری استفاده کرد، همانطور که بر جلد اولین کتابش، Mias pappa flytta (۱۹۷۱) دیده می‌شود.

به بهانه‌ی درگذشت گونیلا برگستروم، خالق شخصیت آلفونس ابری

  • نخستین کسی بود که برای کودکان از طلاق نوشت (درهمان کتاب).
  • گونیلا نخستین نویسندهی کودکی بود که آشکارا و صریح در کتابی درباره‌ی بیل و بولا، از ناتوانی در کودکان نوشت و بازتاب عظیمی دریافت کرد.
  • او نخستین کسی بود که کتاب تصویری‌ای خلق کرد و در آن به طور جدی به موضوع "جنگ" پرداخت: کتاب الفی و بابا سرباز.
  • و با خلق "بابا اتکینز" در مجموعه الفی، نخستین نویسنده‌ای  بود که "پدر" را در نقش اصلی به جای مادر –والد محور در دنیای کتاب‌ها کودک - قرار داد.
  • علاوه بر این، او نخستین نویسندهی معاصر سوئدی در هر مقوله‌ای بود که آثارش به عربی برگردانده شدند. این ماجرا به سال ۱۹۸۵ برمی‌گردد، با ترجمه‌ی دو کتاب از مجموعه‌ی Alfie Atkins.

گونیلا می‌گوید: "مهارت چندانی درنوشتن داستان‌های پری و رمان‌های پلیسی ندارم... واقعیت برای من به قدر کافی جادویی است! می‌خواهم داستان‌هایی واقعی درباره‌‌ی آدم‌های واقعی بگویم. چرا که ما در میان زندگی روزمره حیرت، وحشت و خنده‌ی ناگهانی را تجربه می‌کنیم و سوال‌هایی ابدی داریم. زندگی معمایی بی‌نظیر است! پر از اتفاقات ممکن. ماجراهایی که واردشان می‌شویم! هر روزی جدید است. کودکان این را بهتر از هرکسی درک می‌کنند. ما بزرگسال‌ها هستیم که فراموش کرده‌ایم. می‌خواهم داستان‌هایی تعریف کنم تا این‌ نکته را به کودکان و بزرگسال‌ها یادآور شود و آن‌ها بتوانند با هم بخندند و شگفت‌زده شوند."

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.