جونکو یوکوتا

Junko Yokota
جونکو یوکوتا
مشخصات
نام: 
جونکو یوکوتا
نام خانوادگی: 
یوکوتا
نام لاتین: 
Junko
نام خانوادگی لاتین: 
Yokota

دکتر جونکو یوکوتا استاد بازنشسته و برجسته در رشته زبان و خواندن از دانشگاه ملی لوییس در شیکاگو و از پشتیبانان برنامه «با من بخوان»، برنامه ترویج کتابخوانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است.

جونکو یوکوتا ریاست مرکز آموزش از راه کتاب‌های کودک را به عهده دارد. زمینه‌های پژوهشی مورد علاقه او شامل ادبیات دیجیتال برای کودکان، ادبیات چندفرهنگی و بین‌المللی، سوادآموزی از راه ادبیات است. کتاب‌های درسی دانشگاهی او به چاپ پنجم رسیده است. یکی از آن‌ها کتاب کتاب‌های کودکان در دستان کودکان است. جونکو یوکوتا تاکنون، مقاله‌ها و فصل‌های بی‌شماری در زمینه ادبیات کودک منتشر کرده است.

او در حال حاضر سخن‌گوی بین‌المللی در زمینه دنیای دیجیتال ادبیات کودکان است. او به‌ویژه علاقه‌مند به اجرای نشست‌ها در زمینه‌های گوناگون است. جونکو در گذشته رئیس ای بی (IBBY) امریکا بوده است. در کمیته جایزه نیوبری و کلدکات انجمن کتابداری امریکا حضور داشته است، عضو هیئت مدیره کمیته جایزه بچلدر بوده است و در دو دوره به عنوان داور جایزه هانس کریستین اندرسن فعالیت کرده است. او جایزه ویریجنیا همیلتون و جایزه خواندن جهان را برای پژوهش برجسته در زمینه ادبیات چندفرهنگی دریافت کرده است. در حال حاضر در انجمن‌های بین‌المللی ادبیات حضور فعال دارد. در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ رئیس هیئت داوران جایزه نامی بوده است و در حال حاضر رئیس هیئت داوران هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ – ۲۰۲۰ و یکی از اعضای کمیته نامزدان جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) است.

 

جونکو یوکوتا

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.