پنجاه و ششمین نمایشگاه کتاب کودک بولونیا برگزار می‌شود

پنجاه و ششمین نمایشگاه کتاب کودک بولونیا برگزار می‌شود

پنجاه و ششمین نمایشگاه کتاب کودک بولونیا از فردا ۱۲ فروردین به مدت چهار روز در شهر بولونیا ایتالیا برگزار می‌شود.

این نمایشگاه با بیش از۵۰ سال پیشینه هم اکنون به یکی از رویدادهای مهم صنعت نشر کتاب کودک و محلی برای ارائه و معرفی محصولات چند رسانه‌ای کودکان تبدیل شده است.

در پنجاه و ششمین نمایشگاه کتاب کودک بولونیا ۲۵۰ کنفرانس و کارگاه تدارک دیده شده  از جمله هفت کنفرانس که در آن نمایندگان بزرگترین ناشران بین‌المللی با هم دیدار خواهند کرد و تجربه‌ها و نظرات‌شان را با هم به اشتراک خواهند گذاشت. کلمه‌ها و رنگ‌ها در فرهنگ افریقایی- امریکایی، استفاده از دست‌نوشته در کتاب‌های کودکان، کتاب‌های صوتی، چین، زنان و زنان بزرگ در ادبیات کودکان از موضوعات اصلی برنامه‌های این دور از نمایشگاه کتاب کودک بولونیا است.

در نمایشگاه تصویرگری نمایشگاه کتاب بولونیا امسال ۷۶ هنرمند از ۲۷ کشور جهان شرکت دارند. مهمان افتخاری امسال نمایشگاه هم کشور سوییس است و آثار ۲۶ تصویرگر برجسته سوییسی را به نمایش خواهد گذاشت. هدف از برگزاری این نمایشگاه به نمایش گذاشتن ترکیب منحصر به فرد متن و تصویر در کتاب‌های کودکان است.

برگزاری نمایشگاه کتاب‌های برنده جایزه راگازی بولونیا نیز از بخش‌های مهم این رویداد فرهنگی است. این جایزه با هدف تشویق ناشران برای تولید کتاب‌های باکیفیت اهدا می‌شود. امسال بخش تازه‌ای نیز به این جایزه افزوده شده و جایزه‌ای هم برای کتاب‌های کودکان نوپا (کودکان ۱-۳ سال) در نظر گرفته شده است. نخستین برنده این بخش کتابی است از نویسنده‌ای اسپانیایی. این جایزه از سال ۱۹۶۶ اهدا می‌شود و امسال ۱۵۵۸ عنوان کتاب از ۴۳ کشور برای دریافت این جایزه با هم رقابت کردند.

دو نمایشگاه آثار ایگور اولینکوف، تصویرگر برنده سال ۲۰۱۸ جایزه هانس کریستین اندرسن و نمایشگاه «صدای ما: جشنی برای جایزه تصویرگری کورتا اسکات کینگ» از بخش‌های دیگر پنجاه و ششمین نمایشگاه کتاب کودک بولونیا است. در نمایشگاه «صدای ما: جشنی برای جایزه تصویرگری کورتا اسکات کینگ» بازدیدکنندگان از خلال آثار برندگان این جایزه با زندگی، تاریخ و فرهنگ افریقایی‌های امریکایی آشنا خواهند شد. این جایزه که به یاد کورتا اسکات کینگ و همسرش مارتین لوتر کینگ اهدا می‌شود، امسال پنجاهمین سال برگزاری‌اش جشن گرفته می‌شود.

در پنجاه و ششمین نمایشگاه کتاب کودک بولونیا همچنین برندگان هفتمین دور جایزه «بهترین ناشر کتاب کودک سال بولونیا» اعلام خواهد شد.

 

ديدگاه شما