برگزیدگان جایزه ادبیات کودک و نوجوان آلمان، ۲۰۱۸ اعلام شدند

برگزیدگان جایزه ادبیات کودک و نوجوان آلمان، ۲۰۱۸ اعلام شدند

برگزیدگان جایزه ادبیات کودک و نوجوان آلمان ۲۰۱۸ اعلام شدند. جایزه ادبی کودک و نوجوان آلمان از سال ۱۹۵۶ هرساله از سوی «وزارت خانواده، سالمندان، زنان، و کودکان و نوجوانان» اهدا می‌شود.

روز جمعه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸ برندگان جایزه ادبی کودک و نوجوان آلمان از سوی وزیر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعلام شد و جایزه‌های خود را دریافت کردند. این جایزه شامل ۷۲۰۰۰یورو به همراه تندیسی از «مومو» شخصیت کتابی به همین نام از میشائل انده نویسنده برجسته ادبیات کودکان آلمان است. این کتاب‌ها در سال ۲۰۱۷ به زبان آلمانی منتشر شده‌اند و آثار آلمانی و آثار ترجمه‌شده به آلمانی را دربرمی‌گیرند.

برندگان جایزه

 

  • بهترین کتاب تصویری: برادر هفتمی، ائیویند تورشِتر
  • بهترین کتاب کودک: دوستدارت، زرافه‌ات، مگومی ایواسا
  • بهترین کتاب نوجوان: به یاد گیلاس‌پرورده خوردن با هیتلر، مانیا پره‌کِلس
  • بهترین کتاب علمی: اثر دومینو، جیان اومبرتو آچّینلّی
  • جایزه داوران نوجوان: نفرت از تو یادگار، آنژی توماس

بهترین کتاب تصویری: هفتمین برادر، اِئیویند تورشه‌تِر

پسرها و دخترها، خانم‌ها و آقایان: اینک داستانی حماسی از دلاوری‌های بزرگ در روزگاران دور و دشوار. داستانی از تصمیم‌هایی ناممکن که بی‌باکی فراوان می‌طلبند. داستان مرد جوانی که جانش را می‌گیرد کف دستش تا برادرانش را از بند برهاند و بخت خودش را بیازماید. همراه با حکایت سلحشورانی که عمرشان هرگز در بستر نمی‌گذرد، آنان که دل به دریا می‌زنند با تمام ماجراهایشان. داستانی از شاه‌ ورزا (یعنی یک پادشاه با هفت پسرش) و در کنار آن هفت شاهدخت، یک ترول، یک اسب، یک فیل، یک گرگ، و یک هشت‌پا و چندین شبح... رمانی تصویری، فیلمی جاده‌ای، داستانی به غایت جنون‌آسا، و شاهکاری هنری. در یک کلام- کتابی که غافلگیرتان می‌کند!

اِئیویند تورشه‌تِر متولد ۱۹۷۲ در هامار نروژ و ساکن اوسلو. او دانش‌آموخته انستیتو هنر و طراحی کِنت و نیز مدرسه گرافیک و طراحی اسلوست. این شاهکار شگفت‌انگیز او بارها تحسین شده‌است. برای نمونه این کتاب برنده جایزه راگاتزی بولونیا در سال ۲۰۰۸ است.

مشخصات کتاب:

عنوان: Der siebente Bruder

نویسنده: Øyvind Torseter

ISBN: ۳۸۳۶۹۵۹۰۰۳

EAN: ۹۷۸۳۸۳۶۹۵۹۰۰۱

عنوان اصلی:Originaltitel: Mulegutten

برای ۱۰ سال به بالا

تمام تصویری

ابعاد: ۲۴۳ cm ‎/ ۲۸۵ cm ‎/ ۱۸ cm.

ناشر: Gerstenberg Verlag

تاریخ انتشار ژانویه ۲۰۱۷

۱۲۰ صفحه

بهترین کتاب کودک: دوستدارت زرافه‌ا‌ت، مگومی ایواسا

زرافه در دشتی گرمسیری در آفریقا زندگی می‌کند و روزهای زندگیش یکنواختند و دلش یک دوست می‌خواهد. برای همین تصمیم می‌گیرد نامه‌ای بنویسد. «نامه را می‌دهی به اولین جانوری که آن‌دست افق می‌بینی.» این را زرافه به پلیکان می‌گوید که تازگی‌ها برای فرار از بیکاری دفتر خدمات پستی به راه انداخته‌است.

و چنین می‌شود که نامه می‌رود و به دست پنگوئن می‌رسد و دوستی عمیقی بین آن‌دو شکل می‌گیرد. روزی زرافه تصمیم می‌گیرد به دیدن دوست نامه‌ایش برود- برای همین مثل پنگوئن‌ها لباس می‌پوشد- که اگر زرافه باشی خیلی هم آسان نیست!

مگومی ایواسا رمان نامه‌ای کوچک و دلچسبی پدید آورده که کاملا مناسب رده نوآموزان است. خود او سال‌ها است که در ژاپن کتابدار مدرسه است. یورگ موئله کتاب را به گونه‌ای تصویرگری کرده که زرافه و پنگوئن می‌پسندیدند.

مشخصات کتاب:

عنوان کتاب: Viele Grüße, Deine Giraffe!

نویسنده: Megumi Iwasa

ISBN: ۳۸۹۵۶۵۳۳۷۳

EAN: ۹۷۸۳۸۹۵۶۵۳۳۷۷

عنوان اصلی: Boku wa African i Sumu Kirin to Iimasu

برای ۶ سال به بالا

ابعاد: ۱۵۱ cm ‎/ ۲۱۶ cm ‎/ ۱۷ cm

تصویرگر: یورگ موئله

ناشر: Moritz Verlag-GmbH

تاریخ انتشار فوریه ۲۰۱۷

۱۰۴ صفحه

بهترین کتاب نوجوان: روزگاری که با هیتلر گیلاس‌پرورده می‌خوردم، مانیا پره‌کِلس

اواخر دهه ۸۰ میلادی آلمان شرقی در دهکده‌ای باصفا در حال فروپاشی تدریجی است، باورهایی سوسیالیستی که پیش‌تر همه جا حضور داشت و حتی خودش را به حریم خصوصی تحمیل می‌کرد. باورهای دیگر هم از راه رسیدند: آزادیخواهی و نازیسم. میمی آن موقع کودک بود و شاهد دگرگونی و چندپارگی ناگهانی خانواده‌اش. و دوست نوجوان میمی، اولیور، هم خودش را هیتلر نامیده و هم‌مانند او رفتار می‌کند. اولیور شده سردسته نازی‌های دهکده. تا اینکه اوضاع بیخ پیدا می‌کند...

مانیا پره‌کلس در نخستین رمانش به فروپاشی آلمان شرقی و خیزش راست‌گراها در براندنبورگ پرداخته‌است.

مشخصات کتاب:

عنوان کتاب: Als ich mit Hitler Schnapskirschen aß

نویسنده: Manja Präkels

ISBN: ۳۹۵۷۳۲۲۷۲۳

EAN: ۹۷۸۳۹۵۷۳۲۲۷۲۲

ناشر: Verbrecher Verlag

تاریخ انتشار: آگوست ۲۰۱۷

۲۳۰ صفحه

بهترین کتاب علمی: اثر دومینو، جیان اومبرتو آچّینلّی

مجموعه داستان‌های خیره‌کننده از طبیعت، پرتب‌وتاب مثل داستان‌های جنایی درست همانند مهره دومینو که با تلنگرمان می‌افتد، هرگونه مداخله انسان در طبیعت پیامد خودش را دارد- هم مثبت و هم منفی. چنین واکنش‌های زنجیره‌ای گاهی حتی می‌تواند امور جهان را دگرگون کند. این کتاب در ۱۸ داستان واقعی پرتب‌وتاب مثل رمان‌های جنایی از این وقایع صحبت می‌کند: چطوری پروانه‌ای کوچک می‌تواند تمام استرالیا را نجات بدهد؟ چرا هر هتل رسما صدها قورباغه زنده دارد؟ چطور شد که یک بار واقعا از آسمان گربه بارید؟

این کتاب علمی ویژه خوانندگان نوجوان با کاوشی چشمگیر و پرهیجان دانستی‌های علمی و وقایع تاریخی را درمی‌نوردد. با تصاویری هنرمندانه و تفکربرانگیز از تقابل آشکار و نامرئی انسان و طبیعت.

مشخصات کتاب:

عنوان: Der Dominoeffekt oder Die unsichtbaren Fäden der Natur

نویسنده: Gianumberto Accinelli

ISBN: ۳۷۳۷۳۵۴۷۱۵

EAN: ۹۷۸۳۷۳۷۳۵۴۷۱۴

عنوان اصلی: I Fili Invisibili della Natura

برای ۹ سال به بالا

تصویرگر: Serena Viola

ناشر: FISCHER Sauerländer

تاریخ انتشار فوریه ۲۰۱۷

۱۲۶ صفحه

جایزه داوران نوجوان: نفرت، از تو یادگار، آنژی توماس

استار دختر ۱۶ ساله‌ای است که در دو دنیا به سر می‌برد: در یک شهرک دولتی، جایی که زندگی می‌کند و در یک مدرسه خصوصی که تنها سیاهپوست آنجاست. اما وقتی خلیل دوست صمیمی استار در برابر چشمان او با گلوله پلیس کشته می‌شود، او تبدیل می‌شود به کانون توجه همه. خلیل مسلح نبود. تمام امریکا از مرگ او حرف می‌زنند. خیلی‌ها به خلیل برچسب گانگستر می‌زنند. دیگران به طرفداری او به خیابان می‌ریزند. پلیس و سردسته باند مخدر به خانواده استار فشار می‌آورند. آن شب واقعا چه اتفاقی افتاد؟ تنها کسی که می‌تواند پاسخ بدهد استار است. اما شاید پاسخ او جانش را به خطر بیندازد...

آنژی توماس زاده شهر جکسون ایالت می‌سی‌سی‌پی است و تا همین امروز ساکن همانجاست. دوران نوجوانی خواننده رپ بود، و بزرگترین افتخارش مقاله‌ای در مجله «Right-On!» آنژی توماس دانش‌آموخته نویسندگی خلاق در دانشگاه بِلهِیون است. این کتاب نخستین اثرش است و در مطبوعات و میان خوانندگان غوغا به پا کرده و به رتبه نخست پرفروشترین رمان نیویورک‌تایمز رسیده‌است. در سال ۲۰۱۸ از این رمان فیلمی تولید شده‌است.

مشخصات کتاب:

عنوان کتاب: The Hate U Give

نویسنده: Angie Thomas

ISBN: ۳۵۷۰۱۶۴۸۲۹

EAN: ۹۷۸۳۵۷۰۱۶۴۸۲۲

عنوان اصلی: The Hate U Give

برای ۱۴ سال به بالا

ناشر: cbt

تاریخ انتشار: ژوئیه ۲۰۱۷

۵۱۲ صفحه

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۶:۵۱
برگردان:
فریبا فقیهی
متن سفارشی:

ديدگاه شما