هشدار بوکتراست درباره استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای خواندن کتاب پیش از خواب کودکان

هشدار بوکتراست درباره استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای خواندن کتاب پیش از خواب کودکان

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که ۲۶ در صد از والدین بریتانیایی به جای این که شب‌ها برای فرزندان‌شان کتاب بخوانند این وظیفه را به دستیارهای خانگی، اپلیکیشن‌ها، فیس‌تایم و دیگر ابزار فناوری محول می‌کنند.

این مطالعه که بخشی از کمپین جدید بوکتراست برای تشویق والدین برای خواندن کتاب پیش از خواب برای کودکان است نشان می‌دهد که میزان استفاده از تکنولوژی و ابزارهای دیجیتالی برای قصه‌گویی افزایش یافته است. این خیریه فعال در حوزه ترویج کتابخوانی هشدار داد که جایگزین شدن ابزارهای الکترونیکی به جای والدین برای کتاب پیش از خواب کودکان را از منافع اثبات‌شده آن محروم می‌کند.

آمارهای نشان می‌دهد که ۴۹ درصد والدین بریتانیای مایل هستند که برای کودکانشان شب‌ها پیش از خواب کتاب بخوانند اما تنها ۲۸ درصد آن‌ها واقعا این کار را انجام می‌دهند. ۳۱ درصد والدین دلیل آن را دیر برگشتن از محل کار عنوان می‌کنند و ۲۰ درصد از والدین دلیل آن را فقط مشغله بسیار عنوان کرده‌اند.

در حال حاضر استفاده از فناوری در بین والدینی که در شب برای فرزندانشان کتاب می‌خوانند متداول شده است و بیش از نیمی (۵۳٪) از والدین از تلفن هوشمند، تبلت، اپلیکیشن‌ها یا یوتیوب برای این کار استفاده می‌کنند. البته شاید چندان هم عجیب نباشد زیرا این پژوهش نشان داد که ۴۴ درصد از کودکان ۱۰ ساله یا کوچکتر تبلت دارند و ۱۲ درصد از آن‌ها علاوه بر تبلت دارای گوشی هوشمند هستند.

به همین دلیل بوکتراست و فرانچسکا سیمون، نویسنده پرفروش داستان هنری زلزله، از والدین دعوت کرده‌اند روز ۷ ژوئن ابزارهای دیجیتالی را کنار بگذارند به کمپینی ملی بپیوندند و و لذت خواندن کتاب برای کودکان پیش از خواب را در این روز جشن بگیرند. این کمپین از همه بریتانایی‌ها می‌خواهد که یک پوند به این کمپین کمک کنند و در روز ۷ ژوئن همه روز را با پیژامه‌هایشان را بپوشند و خواندن کتاب برای کودکان پیش از خواب را به هر روشی که دوست دارند جشن بگیرند. پول جمع‌آوری شده برای خرید کتاب برای کودکان محروم صرف خواهد شد تا همه کودکان از فواید دسترسی به کتاب و خواندن کتاب پیش از خواب با والدین بهره‌مند شوند.

فرانچسکا سیمون در این باره می‌گوید: «خواندن کتاب پیش از خواب در کنار هم یکی از بهترین تجربیاتی است که کودک و والدین می‌توانند داشته باشند. چیزی که فناوری نمی‌تواند جایگزین آن شود. خواندن کتاب پیش از خواب برای پسرم که تا یازده سالگی او ادامه داشت نه تنها الهام‌بخش من شد تا نوشتن برای کودکان را شروع کنم بلکه همچنین بخشی از خاطرات مشترک ماست و به پسرم اعتماد به نفس داد و سبب شد که پسرم کنجکاو و تشنه یادگیری باشد. من از این کمپین پشتیبانی می‌کنم و امیدوارم در روز جمعه ۷ ژوئن خانواده‌ها ابزار دیجیتالی‌شان  را کنار بگذارند، یک پوند را بپردازند و پیژامه‌هایشان را بپوشند و لذت خواندن داستان پیش از خواب را دوباره کشف کنند. ما می‌توانیم به بوکتراست کمک کنیم تا هیچ کودکی از مزایای خواندن کتاب پیش از خواب محروم نماند.»

جیم ماللی، مدیر بوکتراست هم می‌گوید: «والدین امروزه بسیار پرمشغله هستند و برای بسیاری از والدین پیدا کردن وقت برای این که برای فرزندانشان کتاب بخوانند سخت و سخت‌تر شده است. به تجربه می‌دانم که استفاده از فناوری  وسوسه‌کننده است اما استفاده از آن پیامدهای زیادی دارد. فقط ۱۰ دقیقه خواندن یک کتاب با هم در روز به زبان‌آموزی، انعطاف‌پذیری، اعتماد به نفس و پرورش تخیل کودکان کمک می‌کند و روش بی‌نظیری است برای این که افراد خانواده را به هم پیوند دهد. به همین دلیل ما می‌خواهیم که کودکان و بزرگسالان در روز جمعه ۷ ژوئن در این کمپین شرکت کنند و به بوکتراست کمک کنند که کودکان بیشتری از فواید کتاب خواندن قبل از خواب بهره ببرند.»

همه کودکان حق دارند کتابی برای خواندن پیش از خواب داشته باشند

 

 

ديدگاه شما