جودیت کر نویسنده و تصویرگر برجسته کتاب‌های کودکان انگلستان درگذشت

جودیت کر نویسنده و تصویرگر برجسته کتاب‌های کودکان انگلستان درگذشت

جودیت کر،‌ نویسنده و تصویرگر برجسته کتاب‌های کودکان در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

او در طول۵۰ سال فعالیت خود در عرصه کتاب کودکان بیش از۳۰ عنوان کتاب به یادگار گذاشت که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به کتاب «ببری که برای عصرانه آمد» نام برد.

جودیت کر در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه یک عمر دستاورد هنری بنیاد بوک‌تراست شد. او این جایزه را به سبب خلق مجموعه آثارش و سهم برجسته و ماندگاری که در ادبیات کودکان داشته و کمکی که به رشد و غنای ادبیات کودکان در انگلستان کرده دریافت کرد.

جودیت کر در سال ۱۹۲۳ در برلین به دنیا آمد. او به همراه خانواده‌اش برای فرار از نازی‌ها به انگلستان مهاجرت کرد. «ببری که برای عصرانه آمد»، نخستین کتاب تصویری او است که در سال ۱۹۶۸ چاپ شد و هنوز همچنان منتشر می‌شود. او همچنین مجموعه کتاب هفده جلدی «ماگ، گربه» را نوشته و تصویرگری کرده است که از این مجموعه، کتاب «مصیبت روز کریسمس ماگ» در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های کریسمس سال گذشته قرار گرفت. از دیگر آثار کر می‌توان به مجموعه سه‌گانه «به دور از زمان هیتلر» اشاره کرد که درباره فرار خانواده‌اش از نازی‌ها و مهاجرت به انگلیس نگاشته است. کر در سال ۲۰۱۲ نشان لیاقت «او.بی.ای» (مامور امور والای امپراتوری بریتانیا) را برای خدمت به ادبیات کودک و آشنایی با ادبیات «هولوکاست» دریافت کرد.

از این نویسنده کتاب‌های «ببری که برای عصرانه آمد»، «روز که هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود»، «کودکی در دوردست»، «کریسمس ماگ»، «بمب روی خاله مامانی» و «دم کاتینکا» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۱۴:۵۵
برگردان:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما