خانه دوران کودکی خالق پیتر پن به مرکز ادبیات کودکان و قصه‌گویی اسکاتلند تبدیل شد

خانه دوران کودکی خالق پیتر پن به مرکز ادبیات کودکان و قصه‌گویی اسکاتلند تبدیل شد

نخستین مرکز ادبیات کودکان و قصه‌گویی اسکاتلند در خانه دوران کودکی جیمز بری، جایی که الهام‌بخش او بود برای خلق شاهکارش پیترپن افتتاح شد.

هدف از تاسیس این مرکز ستایش ادبیات کودکان همه دوران و همه فرهنگ‌ها عنوان شده است.

در این خانه که جیمز بری آن را هیچستان می‌نامید قرار است رویدادها و برنامه‌های آموزشی گوناگون و متنوعی از جمله نمایشگاه‌های تعاملی موضوعی و نمایشگاه‌های موقت برگزار می‌شود.

پیتر پن

در محوطه و فضای بیرونی، همان زمین‌هایی که جیمز بری و دوستانش در دوران کودکی دزدان دریایی بازی می‌کردند، باغ اکتشافی سرزمین هیچستان با کشتی دزدان دریایی، مرداب پری دریایی، خانه درختی پسران گمشده و یک صحنه نمایش وجود دارد.

بازدیدکنندگان همچنین این فرصت را خواهند داشت تا زنگ شخصیت پری تینکربل در نمایشی که از این داستان در سال ۱۹۰۴ در تئاتر دوک یورک لندن اجرا شد را از نزدیک ببینند و صدای آن را بشنوند.

زنگ پری تینکربل

ااز دیگر بخش‌های جذاب این مرکز کتابخانه‌ای است که در آن کودکان می‌توانند در فضایی دنج و راحت از کتاب‌های موجود استفاده کنند و لذت خواندن را کشف کنند.

سیمون دیویسون مدیر مرکز موت بری می‌گوید: «اینجا مکانی است که الهام‌بخش داستان‌نویسی واقعی برای خلق یکی از بهترین و دوست داشتنی‌ترین داستان‌های کودکان در تمام دوران بوده است و اکنون به عنوان قطب ملی ادبیات کودکان و قصه‌گویی احیا شده تا باعث برانگیزاندن تخیل هزاران جوان دیگر در هر گوشه‌ای از دنیا شود.»

باربارا کلی رییس مرکز پیترپن موت بری که این مرکز را اداره می‌کند می‌افزاید: «ما صمیمانه از تک تک اشخاص و سازمان‌هایی که باهم متحد شدند تا آرزوی ما، حفظ و نگهداری موت بری و ساخت مکانی که کودکان بتوانند در آنجا بازی کنند و تخیلات‌شان را آزاد کنند برآورده کنند سپاس‌گزاریم.»

 

ديدگاه شما