مایکل مورپورگو

Michael Morpurgo
مایکل مورپورگو
تهیه کننده: 
کیوان عبیدی آشتیانی
مشخصات
نام: 
مایکل
نام خانوادگی: 
مورپورگو
نام لاتین: 
Michael
نام خانوادگی لاتین: 
Morpurgo

مایکل مورپورگو نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس و اپرانویس بریتانیایی است که بیشتر به سبب آثارش در حوزه‌ی ادبیات کودکان شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۴۳ در سنت آلبانس هرتفوردشایر انگلستان متولد شد.

تولد او همزمان با سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم بود و همین همزمانی سبب جا به جایی و نقل مکان‌های مختلف خانواده‌ی او شد. مورپورگوی جوان به ورزش علاقه داشت و هرگز تصور نمی‌کرد که روزی نویسنده‌ای پرآوازه شود.

او پس از دانش آموختگی در زبان انگلیسی و فرانسه از کالج کینگ لندن به تدریس پرداخت. مورپورگو در این دوران بود که نوشتن را آغاز کرد. او پس از ده سال این پیشه را رها کرد و با همسرش تصمیم گرفت مزرعه‌ای برای کودکان شهری بنا کند. آن ها سه مزرعه در سه نقطه‌ی مختلف برای بچه‌های مدرسه برای اقامت و کار با حیوانات بنا می‌نهند. او پس از ده سال تدریس و کار با کودکان به این معنا دست یافت که کودکان در شهرها با دنیای اطرافشان بیگانه شده و هیچ گونه تماسی با طبیعت ندارند، در نتیجه آمدن به مزارع و کار کردن در آن جا تجربه‌ی بسیار خوبی برای بچه‌های شهری است.

از این نویسنده تاکنون بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب منتشر شده است و جوایز بسیاری را دریافت کرده است. مدال‌های کارنگی، ‌ویت برد و اسمارتیز از شانزده جایزه‌ای است که تاکنون به آثار این نویسنده تعلق گرفته است.

از پنج داستان مورپورگو فیلم ساخته شده است. او آثار نمایشی برای اپرا نیز نوشته است. در سال ۲۰۰۳ مورپورگو به عنوان سومین دارنده‌ی نشان افتخاری ادبیات کودک بریتانیا برگزیده شد، جایزه‌ای که خود به تد هیوز در برپا کردن آن کمک کرد. این مقام به سبب خدماتی که در طول زندگی در جهت توسعه‌ی ادبیات کودکان و نوجوانان انجام داده است به او تعلق گرفت.از آثار او که به فارسی نیز ترجمه شده است می‌توان به «دوست یا دشمن»، «شیر سوسیسی تام»، «وومبات کوچولو مادرش را پیدا کرد»، «شیر پروانه‌ای» اشاره کرد.

 

راهنما

ديدگاه شما