آغاز به کار کتابخانه‌ی با من بخوان «مهتاب» در روستای چایخانسر گیلان

آغاز به کار کتابخانه‌ی با من بخوان «مهتاب» در روستای چایخانسر گیلان

روز نهم مهرماه ۹۹ کتابخانه‌ی با من بخوان «مهتاب»، به یاد مهتاب قوامی و همزمان با زادروز او، با کوشش و پشتیبانی خانواده‌اش در روستای چایخانسر از توابع رودسر، در فضایی شاد و رنگین و با استقبال کودکان محلی و خانوادهای آنان گشایش یافت.

این کتابخانه با حدود ۱۲۰۰ جلد کتاب کودک و نوجوان و نزدیک به ۸۰۰ عنوان کتاب ویژه‌ی بزرگسالان آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به کودکان، نوجوانان و بزرگسالان روستای چایخانسر و روستاهای پیرامون است.

در طراحی این کتابخانه که با اصول و استانداردهای کتابخانه‌های کودک‌محور با من بخوان فضاسازی شده است، از تصاویر کتاب‌های «خورشید خانوم آفتاب کن» و «رفتم به باغی» (نویسنده محمدهادی محمدی و تصویرگر پرستو حقی) در ترکیب با نقاشی‌هایی از زنده‌یاد «مهتاب قوامی» بهره برده شده است.

روز گشایش کتابخانه، کودکان هیجان‌زده و خوشحال در حالی که ماسک به چهره داشتند کفش‌های خود را پایین پله‌ها درآوردند و با شادی و هیجانی که از چهره آنان به خوبی نمایان بود وارد کتابخانه شدند و کارت عضویت دریافت کردند. عضویت در این کتابخانه رایگان است با این شرط که هر کودک در نوبت بعدی گلدان گلی به کتابخانه هدیه دهد و آبیاری آن را در هفته خود بر عهده گیرد. مادران آن‌ها نیز از بازگشایی چنین محیط امنی برای کودکان خود خوشحال بودند. در پایان در حالی که هر یک از کودکان کتابی زیر بغل داشتند از جمع میزبانان خداحافظی کردند. بدین ترتیب کتابخانه مهتاب با ثبت ۵۰ عضو از روز نهم مهر ماه ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرد.

برنامه‌ی «با من بخوان» و پشتیبانان کتابخانه‌ی «مهتاب» امیدوارند این کتابخانه‌ به مرکزی برای ترویج کتابخوانی و فعالیت‌های فرهنگی برای روستای چایخانسر و روستاهای اطراف تبدیل شود و در روشنی‌بخشیدن به زندگی کودکان سهم موثری داشته باشد، مهتابی که شب‌های کودکان را روشن می‌کند.

 

تصویرهایی از کتابخانه پیش از فضاسازی

تصویرهایی از اجرای کاغذ دیواری کتابخانه

تصویرهای کتابخانه پس از فضاسازی

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۷-۱۴ ۱۱:۵۹
نویسنده:
گروه با من بخوان
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.